Скандальна перевірка у ДФС: пробачені 16 мільярдів податкових боргів та зникла документація

Дата публікації
Скандальна перевірка у ДФС: пробачені 16 мільярдів податкових боргів та зникла документація

УНІАН

Рахункова палата констатує, що борги за податками зросли вчетверо.

За останні три роки, протягом 2014-2016-х, податкові борги до держбюджету зросли в 3,8 разу – до майже 59 млрд грн станом на початок 2017-го.

Такі дані наводить Рахункова палата України й наголошує, що аудитори визнали чинну систему державного управління податковим боргом неефективною та непрозорою.

"Заходи, які проводили фіскальні органи з метою попередження зростання податкового боргу та безпосередньо його стягнення з платників податків, не тільки не призвели до зменшення темпів його зростання або його скорочення, а навпаки – податковий борг за податками, зборами, платежами до державного бюджету протягом 2014-2016 років зріс у 3,8 разу і станом на 1 січня 2017 року досяг майже 59 млрд гривень. Основна частина податкового боргу до державного бюджету була сформована за рахунок податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств і рентних платежів, питома вага яких у загальних обсягах податкового боргу в середньому досягла 88%", - ідеться в повідомленні.

У Рахунковій палаті наголосили, що робота фіскальної служби в цьому напрямі була малорезультативною.

"Викликає подив, що ключовий показник ефективності для Державної фіскальної служби України "Динаміка податкового боргу" на 2016-2017 роки Міністерство фінансів України визначило без урахування щорічно новоствореного податкового боргу. Це, на думку аудиторів, не стимулювало роботу органів Державної фіскальної служби щодо попередження його зростання, а заходи органів ДФСУ щодо примусового погашення податкового боргу були не лише неефективними, але й малорезультативними. В цьому причинному ланцюгу невтішним чинником були факти, що територіальні органи ДФСУ протягом дослідженого періоду в середньому погасили не більше 1% податкового боргу і то, наголошуємо, лише за рахунок реалізації майна, що перебувало в податковій заставі, або шляхом вилучення коштів боржників", - констатують у Рахунковій палаті.

Протягом останніх трьох років фіскальна служба пробачила неплатникам 15,8 млрд грн податкового боргу.

"Таким чином, неефективність вжитих органами стягнення заходів до боржників призвела до того, що податковий борг набуває не лише статусу "безнадійного", але й згодом списується. І зникають борги, як вода з гуся. Через таку бездіяльність ДФСУ, внаслідок списання безнадійного податкового боргу, до державного бюджету за останні три роки не надійшло 15,8 млрд грн", - уточнили в Рахунковій палаті.

Кількість підприємств, які мають податковий борг, зросла вдвічі.

Аудитори Рахункової палати також "встановили факти службової недбалості, неналежного виконання працівниками ДФСУ своїх обов'язків в частині зберігання службових документів. Як з'ясувалося, Державна фіскальна служба України не лише втратила електронні копії частини вхідних документів, зокрема, з питань надання розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), але й до цих пір не може їх відновити. Через відсутність доступу до бази даних аудитори не мали змоги перевірити обґрунтованість рішень ДФС України з цих питань на предмет наявності чи відсутності корупційних ризиків".

Рахункова палата підготувала пропозиції щодо зміни законодавства та механізмів роботи, аби підвищити ефективність і прозорість діяльності фіскальної служби та зменшення податкових боргів.

Нагадаємо, голову Державної фіскальної служби Романа Насірова відсторонили від виконання обов'язків. Суд заарештував його на два місяці з правом внесення застави в розмірі 100 млн грн. Усе - через можливу причетність до газових "схем Онищенка" та розстрочення податків, через що держбюджет недоотримав 2 млрд грн.

Адвокати Насірова стверджують, що у їхнього підопічного немає грошей на заставу

Адвокати Насірова стверджують, що у їхнього підопічного немає грошей на заставу

Наступна публікація