Скандальне електронне декларування: у системі зареєстрували "Джеймса Бонда"

Систему запустили без спеціального сертифіката від Держслужби захисту інформації.

Ціла битва розгорнулася цього тижня навколо електронного декларування: штуки, яка здається усім українським чиновникам просто смертельним жахом. Бо в цьому електронному реєстрі їм треба повідомити значно більше, ніж раніше. Не тільки про власне майно, але й про витрати сім'ї, і взагалі все, зареєстроване на тіток і бабусь. І навіть дивні оренди хатинок по тисячі квадратних метрів. А це фактично – підвісити самого себе на гачок кримінальної справи. Бо куди дітися від запитань, звідки всі ці статки, при чиновницьких зарплатах?

Наскільки страшить це електронне декларування, видно з одного простого факту. Тільки за останній місяць заяви про звільнення терміново написали близько 400 суддів. Раніше навіть люстрація не допомагала. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Але бояться не лише судді. Бо навколо системи, що мала запрацювати ще минулого понеділка, одразу почалися проблеми. Під сумнів поставили програмне забезпечення, розроблене на замовлення представництва ООН. Раптом виявилось, що ця програма досі не отримала сертифіката від Держслужби захисту інформації. Цей штампик і зробив би всі електронні декларації юридичним документом, спираючись на який можна подавати на казнокрада до суду. Тому зі штампиком – ціла біда.

ООНівці та Світовий банк, які виділяли гроші на електронний реєстр, кажуть, що з комп'ютерною системою все гаразд. Українські політики кричать, у програмі багато помилок, її легко зламати. Сертифікат – видавати рано. Щоб показати це, зареєстрували навіть декларацію "Джеймса Бонда". І написали фальшиву декларацію Руслана Рябошапки, члена Нацкомісії, що і займається електронним реєстром. Розробники захищаються і твердять, що систему не зламали. Це хтось зайшов під тестовим ключом. На що держпідприємство "Українські спеціальні системи", яке й звинуватили, відповіло, що нікому ключі не видавали:

"Введення електронної декларації Рябошапки, Джеймса Бонда та інших персонажів підтверджують можливість анонімного входження до системи електронного декларування за допомогою будь-яких сертифікатів. В тому числі, виданих неакредитованими ЦСК. Це є свідченням того, що програмне забезпечення системи електронного декларування не забезпечує основоположні принципи захисту інформації".

Є ще одна лінія наступу на нові декларації. Як повідомив керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін, Нацагенство із запобігання корупції на наступному засіданні може змінити власне рішення про одночасне запровадження таких декларацій для всіх. Щоб серед перших засвітили свої статки судді Конституційного суду. Саме цей суд може назвати деякі положення закону про нове декларування неконституційними й відкласти його надовго. Як думаєте, захочуть судді завалити це нове декларування чи ні?!

Біда не тільки в тому, що від запровадження електронних декларацій залежить наразі й безвізовий режим із Євросоюзом, і наступна позика МВФ, без якої гривня знову валиться. Найголовніше, що це – реальний шанс змусити чиновників перестати красти. І тоді знайдуться гроші і на медицину, і на школи, і на дороги. І навіть на захисну стіну на кордоні, бо й там крадуть.

У Євросоюзі наполягають: поки не переконаєтеся в безпеці системи, не запускайте. Сертифікат технічної безпеки для електронних декларацій є ключовим. Бо тільки так можна буде покарати за неправдиві дані. Президент, прем'єр і спікер Верховної Ради обіцяють розібратися з усіма, хто гальмує систему, вже до кінця місяця.

ВідеоДовгоочікувана е-декларація: хто завадив початку роботи реєстру статків чиновників

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: