США можуть із вигодою для себе завадити Росії постачати газ до Європи

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

"Турецький потік" можуть добудувати, але він виявиться незатребуваним.

Сполучені Штати можуть запровадити санкції проти Росії, які зачеплять будівництво та експлуатацію "Турецького потоку". Цей газопровід в обхід України до Європи вже готовий на 80%, його можуть встигнути добудувати, проте він має шанси залишитися "мертвим" – через санкції.

Якщо американський проект стане законом, європейські компанії можуть відмовитися від будівництва підвідної до російської магістралі інфраструктури. В цьому випадку південна Європа буде змушена закуповувати дорожчий скраплений природний газ (СПГ). Про це пише Reuters з посиланням на аналітиків.

"Турецький потік" прийшов на зміну нереалізованого газопроводу "Південний потік". За допомогою нього Росія сподівається через рік почати продавати газ півдню та південному сходу Європи в обхід України, транзитний контракт з якою закінчується наприкінці 2019 року.

"Турецький потік" матиме загальну потужність 32 млрд кубометрів на рік, складається з двох ниток: одна - для турецьких споживачів, інша - для європейських клієнтів.

"Санкції можуть вплинути на можливість європейських компаній брати участь у будівництві інфраструктури, необхідної для прийому цього газу. Без цієї інфраструктури для приймання газу друга нитка буде залишатися марною", - вважає директор групи з природних ресурсів рейтингового агентства Fitch Ratings Дмитро Маринченко.

Доля європейської нитки "Турецького потоку" туманна ще й тому, що у проекту немає такого сильного лобіста в Європі, яким є Німеччина – їй вигідне будівництво іншого російського газопроводу – "Північний потік-2".

Американський законопроект, крім санкцій за сприяння будівництву нових трубопровідних проектів з Росії, передбачає розробку заходів щодо стимулювання поставок американського СПГ до країн Північно-атлантичного альянсу (НАТО). Тобто паливо США може почати заміщати на європейському ринку російський газ. При цьому Європа вже заявила про готовність побудувати додаткові термінали для прийому СПГ.

Аналітик Андрій Поліщук з Raiffeisen називає ризик незатребуваності "Турецького потоку" в Європі виключно політичним:

"Звичайно, такі ризики є, але, скоріше, (лише) в разі політичного втручання".

Нині російський "Газпром" забезпечує Європу газом на 34%. Планує збільшити цю частку до 40% - завдяки "Північному потоку-2". Саме цей російський газопровід потужністю 55 млрд кубометрів на рік американські законодавці пропонують включити в санкції в першу чергу, щоб забезпечити енергетичну безпеку партнерам США в Європі. Напередодні міністр енергетики США Рік Перрі знову попередив про санкції проти "Північного потоку-2", а також проти енергетичного сектора Росії загалом.

Водночас у "Газпромекспорті" (експортне крило "Газпрому") заявили, що рішення про купівлю газу з того чи іншого джерела ухвалюють не лобісти та політики, а ринок. Нині "Газпром" прогнозує ціну на газ за своїми довгостроковими контрактами в Європі цього року в розмірі 230-240 доларів за тисячу кубометрів. Це в півтора-два рази дешевше, ніж на азійському ринку.

"Газпромекспорт" поки не бачить гідних конкурентів трубопровідного газу з РФ в Європі і допускає появу істотних обсягів СПГ зі США лише за умови рівноприбутковості поставок американського палива на ринках Європи і Азії. Цього не чекають аналітики, вони солідарні з прогнозами "Газпрому". Постачати американський СПГ до Європи буде невигідно – бо його транспортування й кінцева вартість будуть дорожчими, ніж російський трубопровідний газ, який є надійнішим щодо постачань. За підсумками першого півріччя 2018 року поставки американського СПГ до Європи склали лише близько 0,6 млрд кубометрів, що еквівалентно приблизно 4% американського газового експорту. Невеликі партії палива з США цього року прийшли до Нідерландів, Португалії, Великої Британії, Туреччини.

США вигідніше постачати СПГ до країн Азії, ніж до Європи. Експерт Fitch вважає, що газоекспортні потужності США до кінця 2019 року досягнуть 100 млрд кубометрів, але велика частина американського палива йтиме на більш преміальний азіатський ринок. Поставки в Європу здійснюватимуться за залишковим принципом і навряд чи перевищать 5-10 млрд кубометрів на рік. При цьому американський СПГ буде конкурувати не лише з російським газом, а й з СПГ з інших регіонів, а також з трубопровідним газом з інших країн.

Нині в Європі з урахуванням Туреччини потужність терміналів з прийому СПГ становить 160 млн тонн. Торік постачання склали лише 47 млн тонн.

Європа заявила про можливість будівництва приблизно десятка терміналів для прийому СПГ, потужність кожного нового терміналу з регазифікації може досягати 5-10 млрд кубометрів на рік, але регіону не потрібні додаткові потужності в таких масштабах, кажуть аналітики.

Тим часом у "Газпрому" досі залишається невизначеним питання щодо маршруту будівництва європейської гілки "Турецького потоку" – через Болгарію чи Грецію. У травні Болгарія заявила, що Росія і Туреччина підтримують продовження трубопроводу "Турецький потік" до Болгарії і вже в кінці червня "Газпром" повідомив, що газ "Турецьким потоком" на початку 2020 року може піти до Сербії, Угорщини та Болгарії.

У кожного з маршрутів є свої переваги, говорить аналітик Vygon Consulting Марія Бєлова:

"Грецький варіант виводить "Газпром" новим маршрутом до Італії - одного з найбільших ринків збуту російського газу. Болгарський - є найбільш опрацьованим, ще з часів "Південного потоку".

ВідеоСША накладатимуть санкції на людей та компанії за втручання у вибори

Санкції за втручання у вибори. Президент США Дональд Трамп підписав наказ, що передбачає покарання для іноземців, які втручаються у процес волевиявлення американців. Це стосується і людей, і компаній. Каратимуть за хакерські атаки на виборчі системи, пропаганду або витік конфіденційної інформації політичного характеру. Санкції передбачають замороження активів, обмеження доступу до американських фінансових установ та заборону американських інвестицій у компанії з чорного списку. 

США накладатимуть санкції на людей та компанії за втручання у вибори

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції