Стимул чи демотивація. У Раді розповіли про підводні камені підвищення мінімалки

Працівники зі стажем отримують таку саму зарплатню, як молоді спеціалісти після вишів. 

Підвищення мінімальної зарплати заоохотило до працевлаштування нових людей, але демотивувала фахових спеціалістів соціальних сфер. Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Завдяки новій мінімалці чимало українців кинули байдикувати та пішли на роботу, твердять в державній службі зайнятості. Але разом із тим - чимало високваліфікованих працівників навпаки - втратили бажання працювати, натомість кажуть у Верховній раді. Бо нерідко високваліфіковані працівники, люди із багаторічним досвідом отримують не набагато більші зарплати. 

Консультації, операції, спілкування з пацієнтами - відпочивати посеред робочого дня майже не вдається, зізнається нейрохірург Андрій Токарський. Тим паче в комунальній лікарні швидкої допомоги. Але попри складність, не приховує, обожнює свою професію.

Він – завідувач хірургічного відділення лікарні швидкої допомоги. Цьому передували десятки років праці та навчання. Але чимало вчитись і працювати має навіть простий лікар.

"Ми маємо 15 років після середньої освіти. А щоб стати добрим лікарем, то треба, рахуйте, ще 15 років", - підраховує лікар.

ВідеоПідвищення мінімальної зарплати скоротило безробіття і знизило мотивацію професіоналів

Утім, Токарський скаржиться, що медпрацівник із стажем роботи буде матиме майже однакову зарплату із лікарем, який щойно закінчив вищій навчальний заклад.  Така ситуація склалася після підвищення мінімальної зарплатні. З 1 січня 2017 її збільшили до рівня 3,2 тисячі гривень. Та суттєвий ріст побачили передусім ті, хто отримували найменше. Натомість висококваліфіковані працівники – одержали значно менші надбавки, а хтось – не побачив узагалі.

"У людини забирається стимул підвищувати кваліфікацію. Тому що зарплата є така сама, як і в людини з нижчою кваліфікацією", - стверджує нардеп Володимир Пилипенко.

В Україні діє тарифна сітка з коефіцієнтами, пояснює нардеп. За нею складніша праця оплачується вище. Але прив'язана вона не до мінімальної зарплати, а до прожиткового мінімуму. А той удвічі менший за мінімалку – 1,6 тисячі гривень.

"І коли ми множимо коефіцієнт аж до 11 розряду – ми не виходимо на рівень 3,2 тисячі гривень", - додає парламентар.

Максимальний коефіцієнт – 4,51. Тобто максимальна зарплата за сіткою – 7216 гривень, що більше за мінімалку трохи більше, ніж удвічі. Андрій Токарський це підтверджує.

"В мене є вислуга років, хірургічна активність, завідування відділом, заняття з інтернами – тобто, це десь є максимальна зарплата, яка може бути в практикуючого лікаря. Це десь є близько 6 тисяч", - сказав він.

У Мінсоцполітики підтверджують розрахунки. Але, пояснюють, аби не допустити зрівняйлівки зобов'язали провести диференціацію заробітної плати за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій. І навіть мають певні результати.

Заробітна плата працівників освіти у березні зросла проти грудня 2016 року на 36% (5344 грн у березні проти 3921 грн у грудні), працівників охорони здоров'я – на 16%  (4439 грн у березні проти 3829 грн у грудні), наголошували у Мінсоцполітики.

Щоправда, не всі установи і не в усіх галузях побачили реальний ріст. На підвищення банально не вистачило фінансування. У Дніпрі, наприклад, страйкували представники театру, що зарплати мають на рівні технічних працівників. На низькі зарплати  досі скаржаться медики та освітяни, переважно в регіонах, визнають у Раді. Саме тому зареєстрували законопроект, яким хочуть законодавчо виправити проблему. Бо мінімалка, стверджують парламентарі, це лише перший крок, який частково зробив свою справу.  Завдяки новому рівню мінімальної зарплати стало менше проблем із працевлаштуванням  насамперед у тих, хто не хотів працювати за 1,5 тисячі гривень.

"На сьогоднішній день це дало мобілізацію трудового потенціалу. Щоб вони могли якомога швидше знайти роботу. І отримувати достойну заробітну платню", - пояснив заступник голови Держслужби зайнятості Сергій Кравченко.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк.

Як повідомлялося раніше, вже 1 травня відбудеться перше підвищення прожиткового мінімуму та мінімального розміру пенсій. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб (мінімальна пенсія) від 1 травня становитиме 1312 грн, а від 1 грудня - 1373 грн. 

 

 

Залиште свій коментар