Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Студентські підзаробітки: які зарплати отримують та як поєднати роботу з навчанням

Майже 70% українських студентів мають підзаробітки.

Восени українським студентам стало легше знайти роботу. Ще кілька місяців тому на одну вакансію претендували одразу п'ять-шість осіб. Нині – це дві чи максимум три людини на місце. Тож не дивно, що близько 70% українських студентів сьогодні працюють.

А от скільки заробляють та яку роботу виконують, ідеться в сюжеті програми "Сніданок з "1+1".

Витрати на освіту, житло, їжу та одяг – прожити на 800 грн стипендії вкрай важко. Тому студенти змушені йти працювати та поєднувати роботу з навчанням. Проте наслідком цього є хронічна втома, запізнення на пари і провалена сесія.

"У перші роки навчання вони здобувають якісь базові знання, уміння своєї спеціальності, тому варто починати працювати з третього-четвертого курсу", – радить викладач Національного технічного університету "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" Ольвія Гусак.

Але що ж змушує українських студентів з перших днів навчання йти працювати? Скажімо, освіта в США коштує в середньому 35 тисяч доларів на рік. Але тамтешні студенти, підробляючи, можуть самостійно її оплатити. В Україні ж вартість освіти на стаціонарі коливається переважно в межах 20-25 тисяч гривень на рік. Та, аби її покрити, українські студенти мусять працювати одразу на кількох роботах – бо платять небагато.

"У регіонах це 3-4 тисячі гривень, для столиці – 5-6 тисяч гривень. Якщо ми говоримо про змінний чи гнучкий графік, то робота може оплачуватися погодинно. Скажімо, за роздачу флаєрів можна отримувати від 20 до 50 гривень на годину", – розповідає аналітик кадрового порталу Катерина Мащенко.

Третьокурсниця Київського політеху Анна на стаціонарі опановує складний фах – економічну кібернетику. Крім того, працює ще й на двох роботах. Щоправда, не за фахом. Вона займається рекламою в столичному кадровому агентстві та приватній ізраїльській фірмі. Після пар дівчина одразу мчить до офісу.

"Їду на роботу на 15:00, без запізнень. Працюю там до 19:30. Десь о дев'ятій вечора приходжу додому й починаю опрацьовувати запити по другій роботі", – розказує про свої будні Анна.

І так від понеділка до п'ятниці. Анна крутиться, немов білка в колесі. У свої 20 років вона прагне бути самодостатньою.

"Бо хочу бути незалежною та допомагати своїй сім'ї", – говорить Анна.

Студентка на двох своїх роботах заробляє 8 тис. грн. Ці гроші вона витратить на освіту, яка щороку обходиться у 15 із половиною тисяч гривень. А після закінчення вишу дівчина планує змінити нинішні роботи на улюблену кібернетику. Але її ще треба опанувати.

Експерт із працевлаштування Тетяна Пашкіна розповіла, що нині на ринку – близько 13 тисяч пропозицій різноманітних вакансій, на які можуть влаштуватися студенти. Вона радить студентам спочатку влаштуватися на півставки або на віддалену роботу. Це полегшить поєднання роботи та навчання. І ні в якому разі не закидати навчання, адже наявність диплома – це свого роду показник, що студент досягнув мети й не покинув навчання на півдороги. А ця риса важлива для роботодавців – узяти на роботу працівника, який буде якісно та в повному обсязі виконувати поставлені завдання.

Відео Робота для студентів: поради експерта з працевлаштування

Залиште свій коментар

Вибір редакції