Тарифи на електроенергію постійно зростають. Чи вигідно ставити двотарифні лічильники

Двозонний лічильник коштує 1,5-5 тисяч гривень.

На рішення про офіційну блокаду Донбасу вже зреагували енергетики. Про позапланове підвищення оптової ціни на електрику на 1% від 1 квітня повідомив голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк.

Хоча досі планували навпаки – знизити на 5,8%, бо гряде кінець опалювального сезону, потреба в вугіллі зменшується. Але саме через блокаду, стверджує Вовк, ціни замість падати підуть угору, бо вугілля треба буде купувати за кордоном. Там - дорожче. Чому досі не зіскочили з голки Донбасу, Дмитро Вовк не коментує.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Окрім гасіть світло, в меню постачальників електрики для споживачів є лише одна пропозиція: хочете економити - встановлюйте нові лічильники зі спеціальними тарифами. Скажімо, найпростіший лічильник може працювати як одно-, дво- і тритарифний. Остання опція, де за ніч можна сплачувати на 60% менше, натомість у години пік переплачувати наполовину більше годиться для розумних будинків, автоматично налаштованих найбільше споживати саме в нічний час. Коштує ця модернізація від 1,5 до майже 5 тисяч гривень.

Марія Балабіна живе у великій квартирі в старому будинку вдвох з чоловіком. У середньому щомісяця споживають до 200 кіловат. Через підвищення тарифів задумалася про заміну лічильника на двотарифний, аби економити. Аби перевірити, чи буде вигідним встановлення такого лічильника, вирішили провести експеримент – записували протягом тижня показники лічильника та спожитої вночі електроенергії. Вийшло, що оселя споживає в середньому 1 Ват електроенергії вночі, за яким слід платити за зниженим тарифом. На місяць виходить 30 Ватів. Тобто новий двотарифний лічильник зможе окупитися за три з половиною роки.

"Не варто заморочуватись", - каже Марія.

Відповідно до постанови, компанія-постачальник повинна замінити лічильник протягом трьох днів. У реальності ж черги доходять до трьох-чотирьох тижнів.

А ще один важливий нюанс – нові лічильники "мотають" те споживання, яке старі просто "не бачили". Скажімо, діодна лампа споживає 7 Ват, а дає світло як 100-ватна лампа. Старий лічильник її не відчуває і не мотає споживання, а ось новий буде рахувати 7 Ват на годину.

Нові лічильники вдвічі чутливіші. Старі були класу 2.0 і навіть 2.5, а нові - одиничка. На практиці це означає ріст у платіжках.

Експерти пояснюють, що сенсу платити гроші за новий 2-зонний лічильник практично немає. Проте це вигідно буде тим людям, які ативно споживають електроенергію вночі, в тому числі для бізнесу.

Хіба що новий лічильник вам встановить сама компанія. І гроші на це в неї є. Бо десь до чверті суми, яку ми щомісяця платимо, компанія, за згодою з НКРЕКП, витрачає на свої потреби – ремонти і оновлення обладнання. В тому числі – лічильники. Виходить, що той, хто витяг з гаманця свої кревні і оплатив новий лічильник сам, щомісяця платить за тарифом, який уже оплатив.

"Щоб було чесно, мала б НКРЕКП сказати, що всім компаніям примусово в інвестпрограми вписують заміну всіх лічильників класу А і хочуть бачити графіки заміни. Ну, реалістично за два роки поміняти всі лічильники. Це було б правильне рішення", - говорить директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Чому НКРЕКП цього не робить, у самій комісії на запит ТСН відповіли оригінально. Запит електронною надіслали 28 лютого. Відповідь отримали звичайною поштою 13 березня. У ньому прес-секретар відомства повідомив, що 13 днів до того, 1 березня, відбувся брифінг головного відповідального за тарифи пана Вовка. І на всі запитання, мовляв, тоді він відповів.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Марії Адамської.

ВідеоЧергове підвищення: на рішення про офіційну блокаду Донбасу зреагували енергетики

ВідеоЗвільни чиновника - врятуй дерево: як телеканал "1+1" листа до НКРЕ писав

Залиште свій коментар