Тіньові зв'язки. Як Льовочкін допоміг Ахметову приватизувати "Укртелеком"

Тіньові зв'язки. Як Льовочкін допоміг Ахметову приватизувати "Укртелеком"

Першою пайкою з приватизації "Укртелекому" був "пул" олігархів та корупціонерів" / Фото: mediaport.ua

Лещенко зазначає, що досі офіційно невідомо, хто стояв за покупцем компанії у 2010 році.

Народний депутат України Сергій Лещенко опублікував сьогодні, 14 січня, інформацію щодо тіньової приватизації державної компанії "Укртелеком" в часи президентства Віктора Януковича, до якої через підставні компанії був причетний український політик Сергій Льовочкін. Про це йдеться у його розслідуванні для Української правди.

"Конкурс був оголошений у жовтні 2010 року, через вісім місяців після обрання Януковича президентом. Єдину заявку подала фірма "ЕСУ", яку безальтернативно і оголосили переможцем. Угода про купівлю "Укртелекому" за 10,5 мільярдів гривень була укладена 11 березня 2011 року, через рік після формування уряду Азарова", - йдеться в його матеріалі.

Лещенко зазначає, що досі офіційно невідмо, хто стояв за покупцем. 3 грудня 2010 року, за сімнадцять днів до подачі заявки на участь у приватизації "Укртелекому", компанія "ЕСУ" змінила власника – усі 100% акцій опинилися в розпорядженні кіпрської фірми Epic Telecom Invest Ltd, створеної за два тижні до того.

"А тепер як у калейдоскопі почали виринати знайомі прізвища з установчих документів данської фірми, яка володіє будинком Льовочкіна на Лазуровому узбережжі", - зазначається в розслідуванні.

Виявилося, що компанія Epic Telecom Invest Ltd на сьогоднішній день існує під іншою вивіскою. 19 грудня 2013 року, через три роки після подачі заявки на Укртелеком, вона змінила назву на Raga Establishment Ltd (вони мають однаковий реєстраційний номер в реєстрі Кіпру №НЕ 276881).

"Одним з директорів цієї фірми є директорка данської прокладки, що володіє віллою Льовочкіна на Лазурці – Аудріана Піас. Іншим директором компанії Raga/Epic є жінка на ім'я Георгія Георгіоу (Georgia Georgiou), сестра Ксенії Георгіоу. Тієї самої Ксенії, яка разом із Піас є другою директоркою фірми-власниці вілли", - виявив нардеп.

"Тобто одні й ті самі люди одночасно очолюють фірму, яка володіє будинком Льовочкіна на Сен Жан Кап Ферра – і яка "виграла" в часи Януковича приватизацію "Укртелекому", - акцентуєтсья в розслідуванні.

Джерела нардепа зазначають, що першою пайкою з приватизації "Укртелекому" був "пул" олігархів та корупціонерів": вони називають прізвища Януковича, Ахметова, Фірташа і Льовочкіна, які "вскладчину" купили Укртелеком – в тому числі, використовуючи фінансування Ощадбанку.

Щонайменше, ці особи фігурують в запиті України до деяких європейських держав про надання правової допомоги в частині виявлення кінцевих бенефіціарів фірми "ЕСУ", додає Лещенко.

Згодом, у 2013 році, акції в компанії "ЕСУ" повністю перейшли до Ріната Ахметова. У розпорядженні автора розслідування є записка, яку готувала "придворна організація" олігарха "Бюро економічних та соціальних технологій" для свого начальника, де опрацьовуються різні варіанти та згадується Фірташ як продавець"Укртелекому".

"Коли Ахметов готувався викупити "Укртелеком" у попередніх загадкових власників, які його приватизували, піар-штаб найбагатшого українця розгорнув цілий проект "Юпітер", аби громадськості пояснити цю оборудку. У розділі "Наявні репутаційні ризики" автори доповідної згадують, що пропонується вийти на публіку з версією "Фірташ як продавець". "Ця інформація може трактуватися як непрозора передача активу від однієї кишені, наближеної до родини першої особи, до іншої", зазначається в документі", - пише Лещенко.

Юпітер from tsnua

На сьогоднішній день епізод щодо "Укртелекому" є єдиним, за яким почався заочний суд над Януковичем, і який став підставою для оголошення його в розшук по лінії Інтерполу. Януковичу інкримінують видачу розпорядження, згідно з яким компанія "ЕСУ" переклала на державу зобов'язання розбудувати мережу спеціального зв'язку. Ціна питання чимала – 220 мільйонів гривень, майже 30 мільйонів доларів за тодішнім курсом, наголошує депутат.

"Отже, щоб зняти з компанії "ЕСУ" зобов'язання витратити 220 мільйонів гривень на розбудову мережі, згідно з матеріалами справи, "Янукович вступив у злочинну змову" з іншими високопосадовцями та домігся внесення змін бюджету України. Після чого ці зобов'язання на 220 мільйонів повісили на громадян України", - додає він.

Водночас, нагадує Лещенко, близьке оточення Льовочкіна – Георгій Дзекон та Ілля Солодовський, були виведені з-під удару. Спочатку їм висунули підозру, але через два місяці їх зняли з розшук.

Також у своєму розслідуванні Лещенко оприлюднює схему, за якою Сергій Льовочкін через кіпрські підставні компанії  здійснював комерційні оборудки в RosUkrEnergo.

Повʼязані теми:

Наступна публікація