Транспортування газу в обхід України обійдеться Росії втричі дорожче

Європейські компанії підрахували, що транспортування газу "Південним потоком" буде для Росії втричі дорожче українського маршруту.

Компанії RWE Supply & Trading і East European Gas Analysis провели дослідження, результати якого свідчать, що транспортування сировини по трубі "Південний потік" буде втричі дорожче українського маршруту.

Видання відзначає, що російські чиновники і менеджери "Газпрому" ніколи не приховували, що газопровід Південний потік - майбутня альтернатива транзиту через Україну; він потрібний для надійності поставок російського газу в ЄС. Але ціна альтернативи велика: попередня оцінка проекту - до 25 млрд євро в поточних цінах, що є рекордом для Росії.

Вартість транспортування газу по цій трубі теж буде рекордною. Тариф Південного потоку може скласти 3,8 євро, або 5,7 дол. за поточним курсом, за 1000 куб. м на 100 км. І це без урахування надбавки за технологічний газ, який потрібен для прокачки. Такі розрахунки опублікувала вчора германська RWE, один з інвесторів конкуруючого проекту - газопроводу Nabucco.

Розрахунок - в поточних цінах, як і оцінка кошторису Південного потоку, відзначив директор з розвитку бізнесу RWE Supply & Trading Джеремі Елліс. "Для розрахунку бралася також проектна потужність газопроводу, 25-річний "термін життя" проекту, приблизна оцінка операційних витрат і норма прибутковості для повернення інвестицій - у середньому 11,5% для подібних проектів", - пояснив Елліс.

"Якщо оцінки вірні, постачання російського газу для Європи Південним потоком обійдеться "Газпрому" майже втричі дорожче нинішнього", - заявив директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Адже якщо брати маршрут північної гілки "Південного потоку" - від краснодарського селища Джубга до австрійського хаба Баумгартен, - то за даними "Газпрому", вийде близько 2200 км.

Нинішній маршрут через Україну і Словаччину - 1680 км, середній тариф - 2,5 дол. за 1000 куб. м на 100 км, додав експерт. У підсумку, доставка кожної 1000 куб. м газу по цій трасі коштує близько 42 дол. А "Південним потоком" до того ж Баумгартена - близько 139 дол., відзначає експерт (з урахуванням оцінок RWE і надбавки за технологічний газ).

"Такий тариф - це майже весь європейський прибуток "Газпрому", доведеться звільняти всі постачання "Південним потоком" від експортних мит", - заявив Корчемкін. За його словами, прогнозна ціна монополії на 2009 рік - 286 дол. за 1000 куб. м для ЄС, після виплати мита це близько 200 дол. Навіть транспорт по Nabucco буде вигідніше, впевнена RWE.

У німецькому концерні порахували, що якщо брати кошторис цього газопроводу, а також майбутні витрати ще на одну трубу до головного постачальника - Азербайджану, вийде близько 77 євро на 1000 куб. м, або 115 дол. (при маршруті до Баумгартена майже в 3990 км). Це теж без урахування технологічного газу, і порівнянна цифра для "Південного потоку" (125 дол. без надбавки з Росії, за оцінкою Корчемкіна) на 9% вище. А якщо "Газпром" збереться поставляти "Південним потоком" і азербайджанський газ (такі плани є), вийде й того більше - 106 євро, або 159 дол., порахувала RWE.

Європейські клієнти "Газпрому" вже турбуються. Підняти ціну для них російський концерн не може, адже вона, визначається формулою, звичайно прив'язаною до нафтових котирувань. "Крім того, зараз ціна "Газпрому" і так майже на 45% вище за спотової, за три роки розрив збільшиться ще на 25%, а конкуренція в ЄС зростає", - нагадав член правління E. On Ruhrgas Йохан Вайзе.

Як повідомлялося, 14 листопада прем'єр-міністр Росії Володимир Путін заявив, що Москва підписала угоди про співпрацю при створенні та експлуатації газопроводу "Південний потік" з усіма партнерами.

Це стало можливим після того, як 14 листопада було укладено угоду між Росією і Словенією про взаємодію в енергетичній сфері.

Раніше Путін заявляв, що новий газогін допоможе Москві "дисциплінувати" Україну. "Диверсифікація постачань наших вуглеводнів підвищить їх стабільність, надійність. Це дисциплінуватиме, зокрема наших партнерів з транзиту", - сказав він на зустрічі з федеральним канцлером Австрії Вернером Фрайманом.

Читайте також:

Росія зобов'язалася не відключати газ Європі без попередження

Росія домовилася з усіма учасниками "Південного потоку"

Росія імітує міжнародну підтримку "Південного потоку", щоб вплинути на Україну

Азербайджан спростував наявність договору з Україною про постачання нафти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: