Третина економіки України опинилася в "тіні"

Фінансова криза змушує промисловців приховувати свої доходи, тому тінізація ВВП стала максимальною з 2001 року.

Економічна криза спровокувала перехід бізнесу в тіньовий сектор, тому рівень тіньової економіки в 2008 році зріс до максимуму з 2001 року - 31,1% від ВВП.

На тлі зниження кількості тіньових операцій у секторі операцій з нерухомістю та фінансових послуг зростання тіні зафіксовано в реальному виробництві. Експерти очікують, що у 2009 році зростання розміру тіньової економіки продовжиться.

Різке збільшення тіньового сектора відбулося у другій половині року, оскільки у першому півріччі рівень тіні зменшився до 28%.

У цілому рівень тіньової економіки знижувався починаючи з 2004 року, коли він становив 30,7%. А її нинішній розмір став максимальним з 2001 року.

У Мінекономіки таке зростання пояснили наслідками фінансової кризи, яка викликала відтік грошей з банківської системи.

Дослідження, проведені минулого року, продемонстрували тенденцію до зниження тіньової економіки. У Мінекономіки припустили, що зниження рівня споживання електроенергії може бути результатом впровадження енергозберігаючих технологій.

Економічна криза призвела і до зміни галузей-лідерів тінізації. Якщо в 2007 році найбільш тінізованим був сектор послуг, то в минулому році – промисловість.

Зниження тіньових операцій у секторі нерухомості (з 39,1% до 28,5%) міністерство пояснило зменшенням кількості угод, а у фінансовому секторі (з 31,3% до 20,1%) - втратою банками довіри громадян, "що вплинуло на кількість тіньових операцій, які засновано на довірі".

Збільшення тіньових операцій зазначено у добувній (до 42%) та обробній промисловості (до 35,3%).

В умовах погіршення світової кон'юнктури підприємства почали створювати резерви для існування в 2009 році шляхом приховування частини прибутку. Найбільший рівень тінізації виявлено у виробництві коксу та продуктів нафтопереробки (45,1%), легкої (42,9%) та харчової (40,8%) промисловості. Трохи менший рівень тіньових операцій - в металургії (39,3%) та машинобудуванні (36,2%).

Представники бізнесу визнають зниження прибутковості підприємств, але не погоджуються з висновками про їх відхід у тінь.

"Українські підприємства легкої промисловості дійсно втрачають ринок перед імпортерами, але говорити про їх відхід у тінь немає підстав" – заявила голова асоціації Укрлегпром Валентина Ізовіт.

"У тінь пішов малий та середній бізнес. Але як можна говорити про відхід великого бізнесу, наприклад машинобудування, який працює в режимі прозорості", - вважає президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд.

У 2009 році приховувати свій прибуток будуть всі галузі, визнає директор Інституту власності та свободи Дмитро Ляпін.

"Тиск влади на бізнес буде стимулювати компанії до відходу в тінь. Але не варто шукати галузеву закономірність - зростання тінізації варто очікувати у всіх галузях, на чию продукцію в умовах кризи є попит", - заявив він.

Нагадаємо, Віктор Ющенко 31 березня, виступаючи з щорічним зверненням до парламенту, повідомив, що падіння ВВП України в січні-лютому 2009 року склало 25-30% у порівнянні з відповідним періодом 2008 року.

Читайте також:

В Україні майже не залишилося стабільних банків

Тимошенко запропонувала Путіну відмовитися від нафтопроводу "Одеса - Броди"

Ющенко: мільйонам українців може не вистачити пенсій

Заборгованість із зарплати в Україні досягла майже 2 млрд грн

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: