Трирічка Гонтаревої на посаді голови Нацбанку: найбільш знакові цифри і факти

Голова НБУ планує звільнитися протягом місяця.

Голова Нацбанку України Валерія Гонтарева 10 квітня 2017-го заявила, що звільниться рівно за місяць – 10 травня, і подала заяву президенту Петру Порошенку. Розраховує на пришвидшення процесу, якщо Верховна Рада розгляне питання раніше.

ТСН.ua зібрав найцікавіші факти й цифри, що характеризують діяльність Гонтаревої в кріслі голови Нацбанку.

На початку своєї кар'єри в НБУ Гонтарева заявила, що в Україні більше не буде фіксованого курсу гривні. Й виконала обіцянку. За її каденції офіційний курс долара зріс у 2,3 раза – від 11,84 грн у день її призначення 19 червня 2014-го до 26,97 грн у день її заяви про звільнення.

Зарплата голови НБУ зросла в 16 разів – від 10 тис. грн до 163 тис. грн щомісяця.

НБУ за три роки очистив ринок від 89 банків – залишився 91. Гонтарева констатувала, що епоха "зомбі"-банків в Україні завершилася. Також націоналізували найбільший банк у державі – "ПриватБанк", що було однією з домовленостей з МВФ.

Протягом 2014 року коли Гонтарева прийшла до НБУ, регулятор видав 222 млрд грн кредитів рефінансування. На початок 2015-го сума боргів банків перед НБУ становила 109 млрд грн. На початок 2017-го борг платоспроможних банків зменшився до 22,99 млрд грн. Водночас неплатоспроможні банки винні НБУ 45,2 млрд грн.

Реформування Нацбанку називають однією з найуспішніших реформ в Україні. У самій структурі НБУ сильно оновився персонал, штат скоротили на 50% – до 5,3 тис. працівників. Гонтарева заявила, що штат слід скоротити ще втричі – до 1,8 тис. працівників.

ВідеоВалерія Гонтарева йде з посади голови Національного Банку України

Експерти позитивно оцінюють введене Гонтаревою інфляційне таргетування, через яке макропоказники економіки України перестали прив'язувати до курсу валют і зосередили на інфляції.

Задля стримання падіння гривні Нацбанк вводив чимало валютних обмежень. Скажімо, валюти можна було купити не більше, ніж на 3 тис. грн в еквіваленті за добу. Поступово, з відновленням економіки, це обмеження послабили – тепер валюти можна купити на суму до 150 тис. грн на добу.

Облікова ставка НБУ три роки тому становила 9,5% річних. За часів Гонтаревої показник зростав до 30%. Нині відбувається поступове зниження і показник становить 14%.

Через анексію Криму та війну на Донбасі сильно "схудли" міжнародні золотовалютні резерви Нацбанку. Коли Гонтарева прийшла до НБУ в середині 2014 року, то було 17 млрд 83,31 млн доларів США. У лютому 2015-го показник упав до критичних 5,625 млрд доларів. Потім, у тому числі за рахунок співпраці з МВФ, резерви постійно зростали і нині становлять 16,1 млрд доларів.

Гонтарева ініціювала введення заборони на дострокове зняття депозитів – парламент підтримав і ухвалив закон про строкові (не можна завчасно знімати кошти) і безстрокові вклади.

ВідеоВідставки Гонтаревої тривалий час домагалися різні політичні сили

Нині НАБУ розслідує справу щодо виведення топ-менеджерами приватних банків коштів рефінансування, яке отримали від НБУ, за кордон. Ідеться про мільярди гривень. НАБУ перевірить керівництво Нацбанку щодо причетності до цих махінацій. Регулятор надав усі документи, які потрібні були слідству. Гонтарева всі звинувачення відкидає.

За останні три роки суттєво просіла економіка України та зросла інфляція. Звісно, "заслуга" в цьому не Гонтаревої, і не Нацбанку, а війни на Донбасі та анексії Росією Криму. Нині показники покращилися: за підсумками 2017-го ВВП має зрости на 2%, а інфляція становитиме 10%.

Міжнародні експерти, зокрема головний кредитор України – Міжнародний валютний фонд, позитивно оцінили діяльність Нацбанку під керівництвом Валерії Гонтаревої й виділили Києву черговий транш кредиту на 1 млрд доларів США.

Трирічка Гонтаревої на посаді голови Нацбанку: найбільш знакові цифри і факти
ТСН.ua

Залиште свій коментар