У банках нарахували "мертвих" кредитів на 566 млрд грн. Керівництво країни обговорило, що з цим робити

В Україні хочуть пожвавити банківське кредитування задля активнішого розвитку економіки.

В українських банках не працює половина кредитів – 566 млрд грн. Із них понад 400 млрд грн - у державних банках. Аби позичальники їх повернули, то банки б видали бізнесу нові кредити, які б допомогли розвивати економіку.

Про це йшлося під час наради в президента України Володмира Зеленського за участю посадовців із уряду, Нацбанку, банків та првоохоронців.

"Україна – світовий лідер за цим показником (кредити, що не працюють. – ред.). Сьогодні обсяг проблемних кредитів в українських банках становить близько 50%, або 566 млрд грн. Це – один із системних ризиків для нашої фінансової системи. Якби боржники відповідальніше ставилися до власних зобов’язань та повертали кошти, банки змогли б розформувати резерви, сформовані на випадок неповернення кредитів, та спрямувати цей ресурс на кредитування реального бізнесу, який працює", – зазначив голова правління НБУ Яків Смолій.

За його словами, найскладнішою є ситуація з "ПриватБанком", де майже увесь портфель проблемних кредитів – це позики колишнім власникам.

"Держава намагається повернути ці кошти через суди різних юрисдикцій: в Україні, Великій Британії, США та Швейцарії", – зазначив Смолій.

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук нагадав, що Україні довелося витратити майже 300 млрд грн, щоб захистити вкладників банків та зберегти стабільність фінансової системи.

"Плюс у нас понад 500 млрд грн проблемних кредитів. Зокрема, понад 400 млрд грн у державних банках. Це гроші, які втратили звичайні люди просто тому, що хтось із боржників відмовився виконувати свої зобов’язання та не повернув гроші. Ми про цю проблему знаємо та працюємо над її вирішенням", – прокоментував ситуацію глава уряду.

Щоб повернути кошти платників податків, зберегти фінансову стабільність та відновити активне кредитування, держава має активно працювати над стягненням боргів з позичальників та ексвласників банків.

"Це питання скоординованої діяльності Генеральної прокуратури, Нацбанку, уряду та судової системи. Важливо, щоб боржники почули, що або вони добровільно повертають кошти, або держава задіє всі інструменти для їхнього повернення", – додав Гончарук.

Прем’єр-міністр зазначив, що фінансово-економічний блок Кабміну планує сконцентрувати зусилля на очищенні державних банків від "мертвих" кредитів - через інструмент реструктуризації зобов’язань позичальників, реалізацію банками проблемних активів та подальше відстоювання інтересів держави в судах для повернення коштів.

Міністерка фінансів Оксана Маркарова підкреслила важливість системи корпоративного управління у державному банківському секторі.

"Наш пріоритет – працюючі та ефективні наглядові ради державних банків, без яких неможливе впровадження затвердженої урядом програми розвитку, та стратегії реформування державного банківського сектору. Вирішення проблеми непрацюючих кредитів та налагодження активного кредитування – завдання всіх ланок корпоративного управління державних банків", – сказала Маркарова.

Ще одна перепона на шляху до відновлення кредитування - незавершена судова реформа.

"Суди є незалежними, і президент не може втручатися в їхню роботу щодо конкретних справ, однак це не означає, що не потрібно працювати над якістю роботи судової системи в цілому", – наголосив глава держави Володимир Зеленський.

За його словами, банки повинні почуватися захищеними від ризиків неповернення коштів позичальниками, а виконання рішень судів має здійснюватися неухильно, жодних стоп-листів.

"Тому судова реформа так само залишається однією з ключових передумов для пожвавлення кредитування", – зазначив Зеленський.

Раніше НБУ та Кабмін підписали меморандум про взаємодію. Документ спрямовано на координацію дій уряду та центрального банку.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів