У Нацбанку розповіли, чи здорожчає валюта після виборів та що буде з гривнею

Середній рівноважний курс долара за останні місяці складає близько 22 гривень.

Причин для суттєвого знецінення гривні та відповідно здорожчання валюти в Національному банку не бачать. Ринок стабілізувався, почала заходити валютна виручка з продажу агропродукції з-за кордону, з'явилася надлишкова пропозиція валюти, яку почав через аукціони скуповувати НБУ.

Про це в інтерв'ю журналу "Фокус" розповів заступник голови Нацбанку Олег Чурій.

"Валютний ринок достатньо збалансований. Його учасники не панікують, як це було наприкінці весни та на початку літа, коли практично будь-яка негативна новина впливала на котирування. Тоді вгору йшов спочатку готівковий курс, а потім через психологічну зв'язку – міжбанківський. Імпортери та компанії, яким необхідно було купити валюту, побоювались, що це старт нової хвилі девальвації гривні, і намагалися купити валюту одразу ж у день отримання дозволу від НБУ. Це призводило до різких стрибків курсу. Сьогодні ж імпортери, коли бачать ослаблення гривні, не поспішають купувати валюту. Значить, розуміють, що ринок рівноважний і що можна зачекати день-два, поки буде відскік і курс повернеться до більш прийнятної позначки", – пояснив Чурій.

Заступник голови НБУ зазначив, що "при цьому ринок себе регулює абсолютно самостійно. Раніше у разі надлишкового попиту чи, навпаки, пропозицій ситуацію за рахунок власної позиції могли вирівнювати банки. Сьогодні вони проводять операції на міжбанку лише за заявками своїх клієнтів. Гривня девальвує – компанії знімають заявки, гривня зростає – заявки виконують, а експортери знижують обсяги продажу валюти".

У підсумку гривня коливається в достатньо широкому діапазоні – 21-23 гривні за долар. Тож ринок вийшов на середній рівноважний курс близько 22 гривні за долар.

"Експортери сьогодні продають на міжбанку 95% своєї валютної виручки. При цьому обов'язкова норма продажу складає лише 75%. Тобто експортери майже всю отриману валютну виручку продають. Це говорить про те, що валютний ринок стабільний. Можна, звісно, припустити, що високий рівень продажу валюти свідчить серед іншого й про проблеми бізнесу з обіговими коштами. Виключати вплив цього фактора не можна. Але за попереднім досвідом ми знаємо, що експортери, якщо сумніваються в гривні, притримуватимуть долар, навіть якщо в них дефіцит обігових коштів для фінансування поточної діяльності. Нині такої ситуації немає", – запевнив Чурій.

Посадовець також розповів, як впливає на гривню уповільнення економіки Китаю та падіння товарних ринків.

"Зовнішні ринки ніхто не скасовував. Велика частина експорту України – це  продукція з низькою доданою вартістю, яка сильно залежить від світової кон'юктури. Усі кажуть про новий цикл низьких цін на товарних ринках. Подешевшала нафта, за нею упали ціни на метали та сільгосппродукцію. Але на цей час ситуація стабілізувалася, урожай у нас у цьому році гарний, у вересні аграрії уже почали завозити в країну валютну виручку, створивши на ринку надлишкову пропозицію", – резюмував заступник голови НБУ.

Нагадаємо, Нацбанк уже розпочав викуповувати надлишок на валютних аукціонах.

 

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: