Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У "Нафтогазі" розповіли про можливі компенсації від "Газпрому" у разі відсутності невигідних контрактів

У компанії назвали невигідними "практично всі ключові положення контрактів, про які Тимошенко домовлялася особисто з Путіним".

Україна отримала б більшу суму компенсації від Росії за рішеннями Стокгольмського арбітражу щодо двох контрактів на постачання газу та його транспортування, якби не підписані колишньою владою України невигідні контракти та рішення.

Головний комерційний директор групи "Нафтогаз України" Юрій Вітренко зазначив на своїй сторінці у Facebook, що означає перемога у Стокгольмі у перерахунку на кожну українську родину – мовляв, "був накинутий борговий зашморг у 112 тис. грн, його повністю скасовано. Тепер, навпаки, "Газпром" ще боргує 4,4 тис. грн і це після того, як 3,8 тис. грн у вигляді газу ми вже стягнули з "Газпрому". Також я пояснив, що у цій перемозі вкладу Тимошенко немає".

Він наголошує, що газові контракти 2009 року, які підписали Юлія Тимошенко та Володимир Путін, "були європейськими тільки на словах, нас обманювали, кожна українська родина втратила на цьому більше 61 тис грн".

Практично всі ключові положення контрактів, про які Тимошенко домовлялася особисто з Путіним, були невигідними для України, стверджує Вітренко.

"Положення про оплату обсягів газу, які Україна навіть не отримувала, було визнане арбітражем кабальним, і таким, що не відповідає стандартному європейському положенню "бери або плати". Але це далеко не єдина проблема цього контракту. Також і ціна на газ була завищеною і не відповідала європейським принципам. Перед тим, як Тимошенко домовилася з Путіним, тогочасні керівники "Нафтогазу" на базі моїх та Андрія Коболєва розрахунків пропонували застосувати справжні європейські принципи щодо довгострокових контрактів на поставку газу, так звану Гронінгенську модель. Ціна на газ виходила набагато нижчою. Але Тимошенко домовилася з Путіним про інші принципи. Результат - кожна українська родина по суті переплатила "Газпрому" за газ 54 тис. грн".

Ціна на російський газ для України могла бути нижчою.

"Якщо Тимошенко хоча б просто наполягла на чіткому застосуванні принципу, який пропонував сам "Газпром", а саме "рівна доходність", або "нетбек", то ціна за контрактом була б суттєво меншою. Цей принцип означає, що для України з ціни, за якою "Газпром" продає газ, наприклад, у Німеччині, вираховується вартість транспортування від кордону Росії до кордону Німеччини, оскільки Україні газ поставляється на кордоні з Росією. Ми вимагали в арбітражі застосувати цей принцип при перегляді ціни. На жаль, у контракті цей принцип прямо не відображений, і арбітражу наших посилань на те, що "Газпром" сам пропонував такий принцип, виявилося недостатньо. Максимум, що нам вдалося використати, це згадка у контракті на рівень цін у Європі. Тому арбітраж знизив ціну за контрактом просто до німецького рівня, без вирахування вартості транспортування від Росії до Німеччини. Через те, що Тимошенко домовилася з Путіним про ціну навіть вищу, ніж пропонував сам "Газпром", кожна українська родина втратила більше 31 тис. грн. Це вже навіть з урахуванням того, що ми змогли зберегти для кожної української родини 3,3 тис. грн за рахунок виграшу в арбітражі щодо перегляду контрактної ціни".

Чи можна було більше отримати від Газпрому? У попередніх записках я пояснив, що означає перемога у Стокгольмі у...

Опубліковано Юрієм Витренком 18 червня 2018 р.

Вітренко зазначає, що є чимало невигідних Україні пунктів у контракті на транспортування російським "Газпромом" газу до Європи територією України.

"Наприклад, у ньому, на відміну від всіх європейських контрактів, не закладений принцип "качай або плати", коли "Газпром" має оплачувати транзитний тариф за певний обсяг газу, навіть якщо він цей газ не качає для транзиту. І це при тому, що Тимошенко домовилася з Путіним про кабальне положення "бери або плати" у контакті на поставку газу. Тобто коли це вигідно Росії, а для України це може обернутися величезними збитками, вона домовляється, а коли вигідно для України, то ні? Це хіба справедливо?", - зазначив Вітренко.

Арбітраж насамперед спирався на підписаний контракт.

"Щоб відійти від нього, потрібні були "залізобетонні" аргументи з усіх точок зору, що не завжди виявилося можливим. Наприклад, за транзитним контрактом, ми могли вимагати тільки відшкодування фактично понесених збитків. Якщо б у нас у транзитному контракті був закладений такий принцип "качай або плати", то ми би могли додатково отримати компенсацію в арбітражі у розмірі 7,4 тис. грн для кожної українською родини. Додайте ці 7,4 тис. грн втрат за транзитним контрактом до 54 тис. грн втрат від контракту на поставку - вийде більше 61 тис. грн, які по суті втратила кожна українська родина", - пояснив Вітренко.

Невигідними виявилися і так звані харківські угоди.

"Ми могли виграти у "Газпрому" більше грошей і якщо б не домовленості Янукович-Путін, а саме "харківські угоди". Якби тоді Янукович, або навіть Фірташ-Бойко-Льовочкін, які, скоріш за все, цим займалися, нормально б оформили оренду бази російського флоту у Севастополі, то в арбітражі по контракту на поставку газу ми би виграли додатково майже 20 тис. грн для кожної української родини. Бо насправді замість нормально оформленої передплати за оренду, все було оформлено як знижку за газ. При цьому "Газпром" просто переглянув ціну до європейського рівня. Ми довели в арбітражі, що "Газпром" мав це зробити і без всяких "оренд" і "харківських угод". Якщо б зменшення плати за газ оформлювалося як зарахування передплати за оренду, то арбітраж для розрахунку переплат по відношенню до європейської ціни використовував би повну ціну на контрактом, і тому ми би отримали компенсацію за 2010-2014 роки. До речі, оскільки Росія зараз використовує севастопольську базу для свого флоту, то можна було б зараховувати цю передплату за оренду", - написав Вітренко.

У "Нафтогазі" нагадали, як "Газпрому" формально погодили зниження мінімальних обсягів транзиту 2011 року.

"Від цих обсягів залежить розрахунок збитків, який мав відшкодовувати "Газпром". Якщо б такого погодження не було, то ми би зараз отримали за рішенням арбітражу на 238 грн більше у перерахунку для кожної української родини. Один розчерк пера тогочасного керівництва "Нафтогазу", погодження зниження обсягів, про яке навіть ніхто не говорив, і в результаті "Газпром" платить менше. І відповідно, українці отримують менше", - розповів Вітренко.

Головний комерційний директор підкреслив, що "навіть ця сума, відносно невелика порівняно з іншими сумами, наведеними вище, є у рази більше суми премій, які були офіційно виплачені команді, що перемогла "Газпром" у Стокгольмі, і про які всі говорять".

Нагадаємо, 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов'язав "Газпром" доплатити "Нафтогазу" понад 4,6 мільярда доларів США за недопоставлені обсяги газу для транзиту, передбачені двосторонніми угодами. Раніше суд підтвердив борг української компанії за поставки газу на суму понад два мільярди доларів США. В підсумку за результатами двох арбітражних суперечок між компаніями щодо поставки й транзиту газу "Газпром" мусить доплатити НАК 2,56 мільярда доларів, а також пеню. 21 березня "Газпром" оскаржив також рішення арбітражу щодо контракту на поставку газу.

Так само на початку березня в "Газпромі" попередили про початок розірвання двосторонніх угод з українською стороною.

5 червня НАК "Нафтогаз України" повідомив, що суд заарештував активи російської компанії "Газпром", які перебувають у Нідерландах.

ВідеоСуд у Нідерландах арештував активи російського "Газпрому" за позовом "Нафтогазу"

Про це повідомляє офіційний сайт компанії. У такий спосіб "Нафтогаз" намагається стягнути з росіян гроші, які вони заборгували згідно із рішенням Стокгольмського арбітражу за порушення умов контракту. Два мільярди доларів з понад  4,5 вдалося забрати автоматично, їх врахували як плату за газ. А от решту доводиться вибивати в судах через арешт російських активів.

Суд у Нідерландах арештував активи російського "Газпрому" за позовом "Нафтогазу"

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції