У "Нафтогазі" розповіли про вигоди для України від нового контракту на транзит газу та порівняли його з попереднім

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

За словами Вітренка, доходи від транзиту за новим контрактом суттєво перевищують витрати на нього.

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розповів про основні вигоди для України від нового контракту на транзит російського газу, а також назвав основні його відмінності від попередньої угоди за 2009 рік.

Про це він написав у своєму Facebook.

За його словами, плата за транзит є конфіденційною інформацією, а тому не розголошується. Водночас, усі тарифи на транспортування газу визначає Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і публікує на офіційному веб-сайті.

"Для тих, кому ліньки дивитися на опубліковані Регулятором тарифи, і яких цікавить тільки гарантовані доходи від транзиту, то цю цифру я вже вказав у попередньому дописі: більше 7.2 млрд доларів за п’ять років. Враховуючи загальний обсяг гарантованих потужностей (65 млрд кубометрів на 2020 рік і потім по 40 млрд на наступні 4 роки; тобто 225 млрд кубометрів за 5 років), виходить, що за тисячу кубометрів наперед заброньованих потужностей "Газпром" заплатить щонайменше 32 долари", - пояснює Вітренко.

Водночас, він підкреслює, що за старим контрактом "Газпром" платив щомісяця за обсяг транспортованого газу, а тепер – за бронювання потужностей на точках входу і виходу.

"Можемо лише сказати, що якщо виходити з припущення, що "Газпром" повністю завантажить заброньовані потужності, то базовий рівень (за замовлені потужності на рік або більше наперед) трохи зріс. Але чим менше завантаження заброньованих "Газпромом" потужностей, тим більшим для "Газпрому" буде ефективний тариф на транзит. Тариф за потужності, замовлені наперед на більш короткий термін, зростають більш суттєво. Це такий європейський принцип, який стимулює користувачів системи бронювати потужності на більш довгостроковий період, і це теж вигідно для України", - зазначає виконавчий директор "Нафтогазу".

Також він наголошує, що гарантовані доходи від транзиту значно перевищують витрати Україною на нього. А тому інформація про те, що транзит за тих обсягів, про які домовилися Україна та РФ, буде невигідним, не відповідає дійсності.

Окремо Вітренко розповів і про головні відмінності нового контракту від старого, який укладали 2009 року. Найголовнішим він називає те, що у новому контракті є принцип "качай або плати".

"Також нагадаю, що контракт на транзит у 2009 році укладався паралельно з зобов’язанням купувати не менше 40 млрд кубометрів газу за ціною вище ринкової. Ну і навіть якщо подивитися на фактичні дані, то побачимо, що до того, як ми кардинально змінили ситуацію, Україна платила за газ Росії в середньому на 5 млрд доларів більше, ніж отримувала за транзит. Якби ми зараз взяли на себе такі ж зобов’язання – "Газпром", в мене немає підстав для сумнівів, з задоволенням би продовжив дію поточного контракту на 110 млрд кубометрів", - підкреслив виконавчий директор "Нафтогазу".

Подальші пояснення щодо угод з Газпромом Новий рік відсвяткували. До речі, всіх з Новим роком! Нехай він буде...

Опубліковано Yuriy Vitrenko Четвер, 2 січня 2020 р.

Нагадаємо, 30 грудня у результаті тристоронніх переговорів Україна-Росія-Європейський Союз сторони підписали новий контракт про транзит газу. Угоду укладено на 5 років з можливістю пролонгації ще на 10 років на аналогічних умовах. За підрахунками виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, доходи від транзиту газу, які Україна отримає протягом наступних 5 років, складуть 7,2 мільярда доларів.

У рамках пакетної угоди Росія погодилась виплатити Україні майже 3 мільярди доларів грошима за рішенням Стокгольмського арбітражу. Водночас, українська сторона відмовилась від інших судових позовів та претензій до "Газпрому". Однак, це не стосується позову щодо втрачених активів "Нафтогазу" в анексованому Криму та на шельфі Чорного моря.

Відео Непростий компроміс: що передбачає нова газова угода між Україною та Росією

В останні години 2019 року український "Нафтогаз" та російський "Газпром" уклали новий транзитний контракт на 5 років та відмовились від усіх взаємних претензій. Хто чим поступився заради компромісу та як ця подія може вплинути на наші платіжки - дивіться далі.  

Непростий компроміс: що передбачає нова газова угода між Україною та Росією

Залиште свій коментар

Вибір редакції