У НБУ розповіли, навіщо Україні кредити МВФ, якою буде інфляція та про нові кредити бізнесу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Нацбанк не планує фінансувати бюджет через операції з державними облігаціями.

Інфляція цього року становитиме не більше 10%. Водночас Україні потрібні кредити від МВФ та інших міжнародних партнерів, щоби підтримати свою економіку – профінансувати потреби медицини, закрити дефіцит держбюджету тощо.

Про це йшлося під час онлайн-відеозустрічі правління Національного банку у повному складі з членами Спілки українських підприємців.

Основне із розмови голови НБУ Якова Смолія, його заступників та підприємців:

1. ЕКОНОМІКА

Українська економіка зазнає негативного впливу від поширення коронавірусу. Втім, вона значно краще підготовлена до кризових явищ, ніж у 2008 чи 2014 роках. На користь цього говорить, зокрема, очищена та стабільна банківська система, зважена фіскальна політика, енергетичний сектор без "чорних дір", достатній обсяг міжнародних резервів, а також гнучке курсоутворення, яке усуває ризик накопичення дисбалансів.

2. ЗАПАС МІЦНОСТІ ЕКОНОМІКИ

Запас міцності в української економіки великий, але не безкінечний. Щоб безболісно пройти цю ситуацію - без будь-яких обмежень, без відтоків коштів з банків, без девальвації гривні -Україні потрібна опора у вигляді співпраці з МВФ.

3. СПІВПРАЦЯ З МВФ

Україна поступово просувається до укладення нової програми розширеного фінансування з МВФ. Залишилося ухвалити "банківський закон" у другому читанні та зміни до держбюджету-2020. Ці кошти одночасно поповнять міжнародні резерви і дадуть змогу профінансувати дефіцит держбюджету.

Завдяки ним Україна зможе профінансувати бюджетні видатки, у першу чергу медицину, а також підтримати бізнес та громадян, які опинилися у скруті через втрату робочих місць чи тимчасове безробіття.

4. ЗАПОЗИЧЕННЯ ЧЕРЕЗ ДЕРЖАВНІ ОБЛІГАЦІЇ

Національний банк не планує фінансувати бюджет через операції з державними облігаціями (ОВДП) на первинному чи вторинному ринку. Ефекти від прямого фінансування бюджету у вигляді розгортання девальваційно-інфляційної спіралі добре відомі тим українцям, які пам’ятають 90-ті роки. Відтак, повертатися до цієї практики немає сенсу.

НБУ буде використовувати свої монетарні інструменти для досягнення інших цілей – насамперед, для збереження цінової та фінансової стабільності, а також з метою сприяння економічному зростанню.

5. ІНФЛЯЦІЯ

За попередніми оцінками НБУ, інфляція у березні в річному вимірі залишатиметься низькою. Втім, ціни на певні товари під час ажіотажу навколо епідемії та перших днів карантинних заходів зростали вищими темпами, ніж очікувалося. Однак після вичерпання ажіотажу динаміка зростання цін уповільнилася.

Наразі Нацбанк переглядає макроекономічний прогноз, зокрема, й прогноз щодо інфляції. За оцінками регулятора, темпи зростання споживчих цін цього року залишатимуться в однознаковому коридорі.

6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК

Ажіотажний попит на валюту вже вичерпався, а пропозиція валюти в останні дні перевищувала попит. Обсяги чистого продажу валюти громадянами повернулися на доажіотажний рівень. Громадяни і бізнес певною мірою "перекупили" валюти і зараз на ринку відбувається зворотний тренд.

Економічні фактори також не створюють тиску на гривню. Так, світові ціни на окремі товари українського експорту знизилися, втім економіка виграла від здешевлення енергоносіїв – нафти і газу. Укладення програми МВФ також буде добрим сигналом, як для валютного ринку, так і економіки загалом.

7. КРЕДИТУВАННЯ БІЗНЕСУ

Кредитна допомога від держави та банків бізнесу – це "кредитні канікули" та "програма 5-7-9". Розуміючи усю складність ведення бізнесу в умовах карантину, НБУ з банками передбачив так звані "кредитні канікули". Це пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу. Сьогодні вже близько десяти банків запропонували своїм клієнтам "канікули", і щодня кількість банків збільшується.

Ще одним інструментом підтримки повинна стати державна програма "Доступні кредити 5-7-9". Спочатку вона розглядалась виключно як підтримка бізнесменів-початківців. Однак, зрозуміло, що в умовах карантину ніхто не біжить відкривати стартап та брати на це кредит у банку. Тому зараз уряд разом з НБУ та банками доопрацьовує цю програму, щоб поширити її дію на той бізнес, що вже має кредити. Це дозволить зменшити боргове навантаження на малий та середній бізнес, а також дасть доступ до обігових коштів. Умови програми фіналізуються.

Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн.

29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП - мінус 4,8%, середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін).

Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ були такі: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн.

Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття.

В Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.

Через епідемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. Про це йдеться в опитуванні на тему "Економічний вплив COVID-19 на Україну", проведеного Американською торгово-промисловою палатою та консалтинговою компанією Deloitte.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції