У НБУ розповіли, як блокада ОРДЛО вплине на курс гривні і зростання ВВП. Інфографіка

Регулятор зменшив прогнози зростання економіки після введення обмежувальних заходів.

Темпи економічного зростання у 2017 році можуть бути нижчими, ніж у січневому прогнозі на 1,3% внаслідок торговельної блокади окупованого Донбасу.

Про це попередили в НБУ під час позачергового засідання комітету з монетарної політики.

Фінрегулятор очікує, що найбільший ефект від торговельної блокади українська економіка відчує у поточному році - через захоплення терористами підприємств, що діяли в українському правовому полі, розрив ланцюгів виробництва та постачання готової продукції скоротиться обсяг випуску продукції металургії та видобувної промисловості, коксу, електроенергії.

Так, Національний банк переглянув попередній прогноз економічного зростання у 2017 році з 2,8% до 1,9%. Водночас, прогнозує регулятор, блокада торгівлі з ОРДЛО не матиме значного впливу на рівень споживчої інфляції у 2017-2018 рр., тож суттєвих змін у прогнозах інфляції (9,1% у 2017 році та 6,0% у 2018 році) в НБУ не роблять.

Вплив блокади на обмінний курс гривні буде обмежений. Погіршення ситуації з платіжним балансом насамперед відображатиметься на обсягах чистої купівлі валюти на ринку для поповнення резервів. 

За оцінками НБУ, внаслідок розвитку ситуації на сході країни скоротиться експорт металургійної продукції та збільшиться імпорт вугілля. У результаті дефіцит поточного рахунку платіжного балансу може погіршитися приблизно на 1,8 млрд дол. США.

"Ці втрати будуть здебільшого компенсовані за рахунок сприятливої ситуації на зовнішніх сировинних ринках, позитивний ефект від яких на стан поточного рахунку становитиме приблизно 1 млрд дол. США. Як наслідок, прогноз дефіциту поточного рахунку у 2017 році попередньо переглянуто до 4,3 млрд дол. США (січневий прогноз – 3,4 млрд дол. США). У 2018 році дефіцит поточного рахунку очікується на аналогічному рівні", - зазначили в фінрегуляторі. 

Для пом'якшення впливу торговельної блокади на валютний ринок Національний банк планує скоротити обсяг купівлі іноземної валюти на міжбанківському ринку, залишаючи більше валюти на ринку і сприяючи звуженню коливань курсу гривні. Національний банк планує зменшити прогноз обсягу міжнародних резервів до 20,8 млрд дол. США на кінець 2017 року  (січневий прогноз – 21,3 млрд. дол США) та до 27,1 млрд дол. США на кінець 2018 року (січневий прогноз – 3,4 млрд дол. США).

НБУ спрогнозував, як вплине на економіку торгівельна блокада ОРДЛО, інфографіка

ВідеоПорошенко заявив, що причиною відтермінування траншу МВФ є блокада торгівлі з ОРДЛО

Нагадаємо, 15 березня на екстренному засіданні РНБО було ухвалене рішення про припинення торгівлі з окупованими територіями Луганської та Донецької областей. Водночас рішення не стосується тих підприємств, які перебувають під юрисдикцією України і платять податки до бюджету. 

Вже наступного дня, президент України Петро Порошенко підписав відповідний указ "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 березня 2017 року "Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України". 

Такі дії пов'язані із суттєвим загостренням безпекової ситуації в районі проведення АТО, насильницьким захопленням українських підприємств, зростанням загроз економічній і енергетичній безпеці та ескалацією агресії з боку Росії. 

Залиште свій коментар