У США розпочинається друга хвиля кризи

Інвестори б'ють на сполох: вони очікують дефіциту на житловому ринку США та водночас прогнозують великі втрати сектору комерційної нерухомості.

Остання фінансова криза розпочалася з проблем на іпотечному ринку житла США. Зараз інвестори знову б'ють на сполох: економічному відновленню загрожують не житлові будинки, а офісні, торгові центри і багатоквартирні житлові комплекси.

За прогнозами експертів, обвал житлового ринку і зниження темпів будівництва на тлі затяжної рецесії призведуть до дефіциту на ринку нерухомості США вже в 2011 році.

Побоювання викликають рекордно високі ціни на облігації, забезпечені іпотекою на комерційну нерухомість (CMBS) протягом останнього місяця. Під загрозою виявляються тисячі переважно невеликих банків США.

Зараз обсяги ринку комерційної нерухомості США оцінюється в 6,7 трлн доларів, а на низькоякісні іпотечні кредити припадає 1,4 трлн доларів.

Вже до 2011 року сектор може зіткнутися з втратами в 300 млрд доларів, за прогнозами Контрольної комісії Конгресу США. Комісія, створена для контролю над витрачанням держпідтримки у 700 млрд доларів, оцінює "погані" активи в комерційній нерухомості в 1,4 трлн доларів в 2010–2014 роках.

"Ми б'ємо на сполох. Якщо ми не почнемо діяти негайно, ми не побачимо економічного підйому. Банки кажуть про повернення проблем і зрізають кредитування", - заявила професор Гарвардського університету Елізабет Уоррен.

Побоювання професора розділяють і рейтингові агентства. "Ми стоїмо на початку розвитку, найгірше, ймовірно, на нас тільки чекає", - впевнений аналітик Standard&Poor's Таня Азарх. На її думку, немає жодних підстав вважати, що криза на ринку комерційної нерухомості пройде легше, ніж попередня в 1990-х роках, коли сотні фінансових інститутів США були змушені припинити діяльність через борги.

Одна з найбільш наочних ілюстрацій проблем сектора, - "зона лиха" в Нью-Йорку, житловий комплекс Stuyvesant Town.

У 2006 році Stuyvesant Town придбали компанії Tishman Speyer Properties і BlackRock Realty за рекордну суму в 5,4 млрд доларів, у тому числі 4,4 млрд доларів боргів. Проте
наприкінці січня 2010 року інвестори були змушені віддати нерухомість кредиторам.

"Ми відчуваємо, що боротьба за власність або справу про банкрутство не відповідає інтересам мешканців комплексів нашого партнерства або міста", - заявив представник інвесторів Бад Перрон.

Аналогічна ситуація з багатьма торговими центрами, готелями і офісними будівлями: їхні власники у будь-який момент можуть зіткнутися з необхідністю рефінансувати кредити.

Проте позикові кошти, на відміну від 2007 року, або недоступні, або пропонуються лише на вкрай невигідних умовах. Так, Deutsche Bank оцінює потреби сектора в додатковому фінансуванні до 2013 року в 1,4 млрд доларів. У 65% випадках, на думку експертів кредитної організації, справа може закінчитися банкрутством. Такі високі ризики означають, що банки автоматично підвищать процентні ставки для компаній.

При цьому проблеми в комерційній нерухомості можуть торкнутися не тільки банків США. Один з останніх прикладів - втрати Deutsche Bank на казино і готелях в американському Лас-Вегасі, які перевищили півмільярда євро.

Deutsche Bank 2 травня цього року має намір закрити готель Ritz-Carlton і продати його. Крім американських активів, тривогу експертів викликають можливі масові списання втрат іспанськими банками. Більш того, Банк Англії нещодавно попередив, що через проблеми в комерційній нерухомості банки можуть бути змушені провести другу хвилю списань зі своїх балансів.

Читайте також:

Росію звинуватили в спробі обвалити іпотечні агентства США

Греції запропонували вийти з єврозони

Європа закрила для США доступ до банківських даних

Обама: величезний дефіцит бюджету США загрожує економіці

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: