Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У ЄС дослідили, як через схеми з України вивели 1,5 мільярда доларів прибутку з експорту зерна

Зерно з України експортували через країни з низькими податками.

Більшість українського експорту сільгосппродукції здійснюється через території, де діють низькі податки.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в середу, 13 листопада. Його презентацію в Європарламенті організував німецький євродепутат від фракції Лівих Гельмут Шольц, повідомляє DW.

Автори дослідження порівняли митні ціни, за якими зерно експортували з України, з ринковими цінами на той самий період на відповідні марки зерна. Як зазначають автори дослідження, 64% пшениці експортувалися з України через Швейцарію та території, що перебувають під юрисдикцією Великої Британії, ще 11% - через Об'єднані Арабські Емірати та Кіпр. При цьому всі вони не були основними країнами призначення експорту.

Оскільки податки у Швейцарії, Великій Британії та на Кіпрі є нижчими, ніж в Україні та багатьох країнах призначення, то експорт через них дозволяв виводити прибуток.

"Наші оцінки потенційного виведення прибутку демонструють, що за підсумками експорту пшениці та кукурудзи, який становить приблизно 40% українського агроекспорту, близько 1,5 мільярда доларів США були потенційно виведені від 2015 до 2017 року", - ідеться у дослідженні.

Різниця між митними та ринковими цінами у 1,5 мільярда доларів "ще не означає, що податки не сплатили, але вона означає високий ризик ухилення від сплати податків", зазначив керівник групи авторів дослідження Томмазо Фаччіо, який викладає у Ноттінгемському університеті. Для того, аби визначити, чи були сплачені податки в Україні, потрібно перевірити податкові декларації великих українських сільськогосподарських холдингів, говорить дослідник, проте їх немає у відкритому доступі.

У дослідженні зазначають, що від другої половини 2016 року різниця між митними та ринковими цінами "значно" скоротилася. Однією з причин цього називається ухвалення у липні 2015 року нових податкових норм щодо трансфертного ціноутворення.

На запитання кореспондента DW, чи спостерігають автори дослідження продовження практики виведення прибутку зараз, Фаччіо відповів: "До 2016 року була куди більша різниця між цінами, які показувалися, та ринковими цінами. Але після 2016 року все одно залишається велика різниця. Є ризик, що виведення прибутку досі відбувається".

На презентацію результатів дослідження у Європарламенті прийшли два інших євродепутати - Міхаель Ґалер з фракції Європейської народної партії та Віола фон Крамон з фракції Зелених. Ґалер заявив, що використає результати цього дослідження у своїй роботі постійного доповідача Європарламенту щодо України.

"Я подивлюся на це, та ми пошукаємо шляхи та засоби, як можна покращити ситуацію", - пообіцяв він.

"В Україні ухилення від сплати податків - це справді хвороба. І ми повинні протидіяти цьому або хоча би привертати увагу до цього", - заявила фон Крамон, яка є першою заступницею голови делегації Європарламенту щодо асоціації з Україною. Вона додала, що бачить те саме у всіх пострадянських країнах.

Вибір редакції