У ЄС та Україні жорстко розкритикували наміри Росії збудувати газовий "Північний потік-2"

У "Нафтогазі" стверджують, що транспортування газу в обхід України буде дорожчим для РФ утричі-вчетверо.

Будівництво газопроводу "Північний потік-2", яким Росія хоче постачати газу в Німеччину та Європу в обхід України, "виходить за рамки юридичних обговорень". Цей проект змінить кон'юнктуру газового ринку ЄС.

Про це йдеться в листі Єврокомісії до країн-членів ЄС Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Польщі, Словаччини, Румунії та Литви, які в березні цього року попередили, що будівництво "Північного потоку-2" матиме "потенційно дестабілізуючі геополітичні наслідки". Про це пише Reuters. Лист відправили 3 червня, за декілька днів до візиту голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера до Росії, аби розвіяти деякі занепокоєння на тлі ознак можливої відлиги у відносинах Москви і Брюсселя, незважаючи на складності з дотриманням мирного договору в Україні.

Окремі країни Центральної та Східної Європи вважають, що співпраця Німеччини з РФ щодо будівництва "Північного потоку-2" завдасть економічної шкоди Україні, а також збільшить залежність ЄС від російського "Газпрому". Третину блакитного палива Європа нині отримує саме з Росії.

"Вплив газопроводу, такого як "Північний потік-2", виходить за рамки юридичних обговорень. У разі його будівництва "Північний потік-2" може змінити кон'юнктуру газового ринку ЄС, але не надасть доступ нового джерела поставок або нового постачальника. Жоден оператор ринку не зможе скористатися домінантною позицією на шкоду конкурентам і споживачам", – сказав Юнкер.

Голова Єврокомісії наголосив, що будівництво "Північного потоку-2" не може вестися "виключно за російськими законами", і Брюссель обговорює питання з німецькою владою та регуляторами, перед тим як дати оцінку.

Нагадаємо, російський "Газпром" та його європейські партнери уклали угоду про проект "Північний потік-2" у 2015 році. Його планували запустити до 2019-го – аби постачати газ до країн ЄС та подвоїти обсяги постачань до Німеччини.

Чимало країн Східної Європи, а також США висловили занепокоєння, що газопровід може обмежити маршрути поставок та енергетичну безпеку ЄС. Інша проблема – газопровід підірве транзитну роль України, позбавить її зборів у кілька мільярдів доларів.

Тим часом у "Нафтогазі" переконують, що з 2020 року транзит російського газу територією України буде втричі-вчетверо дешевшим, ніж "Північним потоком-2".

"Найкоротша відстань між двома точками – пряма, тому і транспортування газу традиційним маршрутом (прямим потоком) територією України є економічно найвигіднішим. Прямий потік є найкоротшим шляхом доставки російського газу споживачам країн Центральної, Східної, Південної Європи та Туреччини. За десятиріччя надійного постачання газу цим країнам було створено всю необхідну інфраструктуру, спроба перенаправити потоки може призвести до перебоїв та збільшення вартості газу для споживачів. Декілька країн регіону взагалі не мають фізичного поєднання із газотранспортною мережею Німеччини на території ЄС. Вони можуть отримувати газ лише українським маршрутом", – пояснили в "Нафтогазі".

У компанії наголосили на надійності транспортування Україною, "навіть незважаючи на складну політичну ситуацію упродовж 2014-2015 років".

"Україна була та залишається надійним партнером із транзиту російського газу, що неодноразово підкреслювали в ЄС. Якщо говорити мовою сухих фактів, то частота аварій на вітчизняних газопроводах у сім разів нижча, ніж в РФ", – ідеться в повідомленні.

"Зважаючи на перебіг арбітражних процесів у Стокгольмі, ми стурбовані намірами "Газпрому" витрачати свої обмежені ресурси на економічно невиправдані проекти. "Нафтогаз" зацікавлений у встановленні справедливих, прозорих та ринкових умов роботи на європейському ринку газу для усіх його учасників", – сказав головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Нагадаємо, від початку 2016 року Україна хотіла підвищити тариф на транспортування російського газу. Проте Москва документи з новими цінами підписувати не захотіла й погрожувала судом.

ВідеоУкраїна позивається до суду через будівництво газопроводу "Північний потік-2"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: