Україна має намір забрати у Дерипаски найбільшого виробника алюмінію

Генпрокуратура вимагає визнати недійсними договори про продаж 68% акцій Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК) компаніям, підконтрольним російським бізнесменам на чолі з Олегом Дерипаскою.

Мільярдер Олег Дерипаска може позбутися активу в Україні. Генпрокуратура України добивається повернення в держвласність найбільшого вітчизняного виробника алюмінію - Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК). Зараз підприємством володіє підконтрольний Дерипасці алюмінієвий гігант - "РусАл" (входить до трійки найбільших виробників алюмінію у світі).

Рішення про націоналізацію підприємства може бути прийняте вже в жовтні. Господарський суд Києва в наступному місяці розгляне позов Генеральної прокуратури про повернення ЗАлКу Фонду держмайна. Генпрокуратура вимагає визнати недійсними договори про продаж 68% акцій підприємства компаніям, підконтрольним російським бізнесменам на чолі з Олегом Дерипаскою.

Оскаржується продаж акцій як російському "АвтоВАЗ-Інвесту" Віктора Вексельберга в 2001 році, так і подальший їх перепродаж у 2006-му кіпрської Velbay Holdings Ltd, підконтрольній Дерипасці. Покупцям ставиться у провину невиконання інвестзобов'язань.

Нагадаємо, уряд до цих пір не надав підприємству пільгових тарифів на електроенергію, через що собівартість продукції комбінату вище, ніж у конкурентів, що негативно позначилося на його фінансовому становищі. Це призвело до того, що останні два роки ЗАлК працює собі в збиток, і положення кожен рік погіршується.

Так, в 2008 році негативний фінансовий результат діяльності підприємства склав 356 млн. грн, а в 2009-му - 487 млн грн, виріс за останній рік на 356 млн грн - до 950 млн грн – і загальний борг комбінату.

Далекі від задовільних і виробничі показники підприємства. Зокрема виробничі потужності комбінату дозволяють йому випускати близько 113 тис. тонн алюмінію на рік. Проте минулого року було вироблено всього 50 тис. тон. У цьому ж році з чотирьох плавильних агрегатів працює тільки один.

Прокуратура вимагає скасування результатів приватизації виробника алюмінію через невиконання умов договору купівлі-продажу з боку інвестора. Так, при первісній продажу комбінату обмовлялося умова, при якому російська сторона брала на себе зобов'язання щодо погашення у повному обсязі боргів з іноземних позик.

Однак, за твердженням прокуратури, зроблено це не було. Зокрема прокуратура звинувачує інвесторів у тому, що вони не проводили виплат по кредиту, узятому комбінатом у 1997 році, коли ЗАлК знаходився ще в держвласності. Мова йде про 76 млн доларів, взятих на купівлю обладнання в Італії. Профінансував цей захід державний Укрексімбанк, якому і мав повертати борг новий власник.

Однак, як зазначається у матеріалах розслідування, нові власники обслуговувати цей кредит відмовилися. Як стверджує відповідач, незважаючи на те, що закуплене обладнання і було на балансі ЗАлКу при його продажу, воно було переведене до статутного фонду державного Заводу алюмінієвої фольги.

Практично російські власники були зобов'язані платити за обладнання, якого вони так і не отримали. Цей пункт договору власники опротестували, і в 2006 році Київський госпсуд своєю постановою розірвав даний кредитний договір.

Тим не менше, на думку прокуратури, дане рішення суду і є підставою для розірвання загального договору про купівлю-продаж запорізького комбінату, так як комбінат відмовився платити за кредитом Укрексімбанку. А це було однією з основних умов приватизації. Першу спробу повернути ЗАлК Фонду держмайна Генпрокуратура зробила ще в 2008-му. Однак через затягування справи в судах різної інстанції, по суті, воно буде розглянуто тільки в наступному місяці.

Варто відзначити, що навіть якщо рішення буде прийнято не на користь "РусАла", у Дерипаски залишаються шанси зберегти контроль над підприємством. Справа в тому, що Генпрокуратура опротестовує право володіння підконтрольних Дерипасці компаній на 68% акцій запорізького підприємства. А всього сьогодні "Русалу" належить 98% цінних паперів ЗАлКу. Це означає, що решту 30% дають можливість російському бізнесменові блокувати прийняття не вигідних для себе рішень на зборах акціонерів комбінату, таких наприклад, як зміна керівництва.

Об'єднана компанія "Російський Алюміній" ("РусАл") є третім за величиною виробником алюмінію в світі (10% світового виробництва). Створена компанія була в 2000 році Олегом Дерипаскою, в березні 2007-го відбулося злиття "Русала" з Сибірсько-уральською алюмінієвою компанією ("СУАЛ") Віктора Вексельберга і глиноземних активів швейцарського трейдера Glencore. В Україні об'єднана компанія володіє Запорізьким алюмінієвим комбінатом і Миколаївським глиноземним комбінатом.

Читайте також:

"Алюмінієвий король" Росії зізнався, що платив мафії за "кришу"

Дерипаску підозрюють у відмиванні грошей, отриманих від мафії

У Британії вийшла скандальна книга про життя російських олігархів

Дерипаска звільняє тисячі працівників в Україні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: