Україна не припиняла співпрацю з МВФ — радник президента Олег Устенко
Україна перебуває в програмі stand by на $5 млрд, з яких вже отримали трохи більш ніж $2 млрд у межах першого траншу.

Київ очікує, що навесні цього року місія МВФ знову відновить свою роботу. Водночас Україна не припиняла співпрацю з Фондом і навіть не розглядає таку можливість.
Про це в коментарі ТСН.ua сказав радник президента України з питань економіки Олег Устенко.
За його словами, Україна перебуває в програмі stand by на $5 млрд, з яких ми вже отримали трохи більш ніж $2 млрд у межах першого траншу. Очікується, що в цьому році Україна отримає кілька траншів від МВФ, в держбюджеті вони передбачені.
"Це важливо навіть не так з точки зору грошового ресурсу. Це знакові гроші, хоч і невеликі, які дають можливість самостійно виходити на зовнішні ринки запозичення капіталу і позичати там під більш низький відсоток. МВФ дає менше ніж під 3%. Якщо ж виходити самостійно на зовнішній ринок, наприклад зараз, потрібно бути готовими платити мінімум вдвічі більше — понад 6% річних", — пояснює Олег Устенко.
Віртуальна місія МВФ 12 лютого припинила свою роботу в Україні. Але технічно всі чотири переговорні гілки на зв'язку. Експерти НБУ, Мінфіну, Мін'юсту і Міненерго на постійному зв'язку з МВФ.
За словами Олега Устенка, у гілці МВФ-Мінфін обговорення більше стосуються питань 2022 року, які пов'язані з дефіцитом держбюджету. Позиція МВФ — знизити, наскільки це можливо, дефіцит, звести його до рівня 2-2,5% ВВП.
"Технічно обговорюється, за рахунок чого можна було б зменшити дефіцит держбюджету. Це важливо не стільки для МВФ, скільки для нас самих. Більш низький рівень дефіциту держбюджету означає, що Україна буде менш активно позичати кошти і менше вилучати грошей з бюджету, щоб погашати відсотки. Для економіки в середньостроковій перспективі це абсолютно правильний трек. Також обговорюються технічні параметри, пов'язані з держборгом. Знову-таки, це взаємопов'язано", — наголошує Устенко.
Друга гілка — це МВФ-НБУ. Тут обговорюються технічні питання, пов'язані з монетарною політикою, яку проводить НБУ. За словами радника Зеленського, тут НБУ виступив з ініціативою внести правки в закон про банківську систему, тому якихось проблем тут виникнути не повинно.
Третя гілка — МВФ-Міненерго. Четверта — МВФ-Мін'юст. Тут обговорення стосується питань неекономічного характеру, але в реальності вони впливають і на економіку країни.
"Йдеться, наприклад, про реформування судової системи, антикорупційної архітектури. І це не вимога МВФ, а наше власне бажання, яке повністю корелюється з порядком денним глави держави. Президент Зеленський неодноразово заявляв про необхідність змін у цій сфері. Чому це важливо? Без реформування судової системи ми не зможемо залучати в країну великі інвестиційні потоки. А це означає, що темпи зростання української економіки можуть виявитися значно нижчими. З огляду на те, що протягом останніх 30 років ми задихаємося від нестачі інвестресурсу, це правильні рухи. І, ще раз повторюся, це не те, чого хоче від нас МВФ. Так, дійсно, це частина нашого обговорення з Фондом. Але це не щось, чого б ми не робили без МВФ. Тут все йде не так швидко. Перш ніж вносити ці законопроєкти до ВР, ОПУ проводив значну кількість консультацій одразу по декількох напрямках: депутатський корпус, міжнародна (Венеційська комісія) та експертна спільнота всередині України. Оскільки була технічна експертиза, це зайняло якийсь час", — підсумував Олег Устенко.
Відео Новини тижня: представники МВФ хочуть бачити в Україні активнішу боротьбу з корупцією
Активнішу боротьбу з корупцією хочуть бачити в Україні і представники МВФ. Майже місяць місія фонду вивчала, як Україна виконує свої зобов'язання. І врешті озвучила свої побоювання щодо втручання влади в роботу НАБУ і САП і щодо державного впливу на енергоринок. В МВФ пропонують відмовитись від обмеження цін, введених цієї зими на енерго ринку, а також хочуть ясності щодо бюджетних планів на наступний рік.
