Україна не зможе купувати російський газ

Путін заявив, що завдяки низькій вартості палива впродовж останніх 15 років Росія щорічно субсидувала українську економіку на суму 3-5 млрд.

Україна не зможе купувати російський газ
Більше не буде для України дешевого газу від Росії
Президент Росії Володимир Путін заявив, що завдяки низькій вартості палива впродовж останніх 15 років російська держава щорічно субсидувала українську економіку на суму 3-5 млрд. Близька особа до "Газпрому" розповіла, яким чином планується повернути втрачене – за рахунок включення недоотриманого прибутку в тариф на паливо, що постачається в Україну. 

Таким чином, ціна російського газу для України буде вища за ринкову на 12-17%. Експерти вважають, що тепер для України залишається одне джерело газу – країни Середньої Азії. У опублікованому вчора інтерв'ю журналістам країн G8 президент Росії Володимир Путін заявив, що Україна багато років споживала російський газ по занижених цінах, чим нанесла економіці Росії збитки. "Ми 15 років субсидуємо Україну низькою ціною на газ у розмірі 3-5 мільярдів доларів щорічно, - сказав пан Путін.– Більше ми цього робити не маємо наміру". 
Україна не зможе купувати російський газ

Нагадаємо, в червні Росія традиційно пропонує споживачам нові тарифи на природний газ у наступному році. У 2005 році замголови правління ВАТ "Газпром" Олександр Мєдвєдєв вперше заявив про його подорожчання з 60 до 95 за тисячу кубометрів. Тоді НАК "Нафтогаз України" відмовилася купувати газ за такою ціною. Тим часом реальна вартість в 2006 році склала 230 за тисячу кубометрів. А Україні довелося купувати через RosUkrEnergo - суміш туркменського і російського палива, що постачалося по 95 за тисячу кубометрів. 

Переговори, що почалися минулого року, про постачання російського газу не дозволили купувати його через високої ціни – 230 за тисячу кубометрів. Відзначимо, що зараз у РФ є всі підстави для нового підвищення цін – дефіцит палива для внутрішнього споживання в самій Росії в 2007 році складає 4 млрд кубометрів.

Як відомо, цього року RosUkrEnergo (RUE) не купує для України газ російського походження, оскільки має домовленості з Узбекистаном про постачання 7 млрд кубометрів, Казахстаном – 8,5 млрд кубометрів і Туркменією – 42,5 млрд кубометрів газу. RosUkrEnergo постачає газ в Україну по 130 за тисячу кубометрів. Дешевше газ в СНД і Східній Європі отримують тільки Вірменія і Білорусія. 

Як повідомила особа близька до "Газпрому" переговори про придбання газу на 2008 рік веде швейцарська RosUkrEnergo. Серед можливих продавців – Росія, Туркменія, Казахстан, Узбекистан. За словами співбесідни до цих пір розглядалася можливість покупки російсько-середньоазійської суміші і на цей рік. Ціна її поки що не визначена. У НАК "Нафтогаз України" від коментарів відмовилися. А в RUE заявили, що ніякі переговори про ціни наступного року поки що не ведуться. 

За розрахунками консалтингового агентства Bloomberg, при нинішньому рівні цін на паливо в Східній Європі російський газ для України повинен коштувати 270-300 за тисячу кубометрів. Якби в тариф була включена компенсація за недоотриманий прибуток, він міг би скласти 351 за тисячу кубометрів. "При цій ціні, виходячи з нинішніх розцінок на середньоазійське паливо, газова суміш для України повинна коштувати 250-270 доларів за тисячу кубометрів", - підрахував член парламентського комітету з ПЕК Віктор Тополов. 

"Таке подорожчання приведе до того, що ми його точно купувати не будемо, перевівши роботу на пиловугільну суміш", - сказав почесний президент ММК ім. Ілліча Володимир Бойко. 

Нагадаємо, що навіть менш значне нещодавнє підвищення вартості – всього на 4 за тисячу кубометрів – призвело до конфлікту постачальника газу промисловим споживачам компанії "УкрГаз-Енерго" з металургами – корпорацією ІСД і меткомбінатом ім. Ілліча.

Член комітету з ПЕК Верховної ради Михайло Волинець вважає, що позиція Росії приведе до повної відмови України від покупки палива в цій країні. "По суті, заяви, зроблені представниками Газпрому, означають, що газу за ринковою ціною для нас в цій країні не буде, - вважає він.– Це говорить про те, що Україна як наступного року, так і надалі купуватиме паливо тільки в Середній Азії. А оскільки роботу на цьому ринку традиційно ведуть тільки посередники, нам не вдасться найближчим часом перейти на прямі контракти на постачання газу в країну".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: