Україна озброює світ

Вчора Україна відзвітувала перед ООН про кількість військової техніки, проданої в різні країни світу в 2006 році.

Звіт, направлений Україною для Реєстру звичних озброєнь ООН, відображає інформацію про кількість танків, бойових броньованих машин (ББМ), артилерійських систем великого калібру, бойової авіації, ракет і пускових установок, а також переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК), проданих Україною в різні країни світу в 2006 році.

Бомба з системою супутникового наведення JDAM (Фото: www.waronline.org)
Українська зброя користується популярністю в світі (Фото: www.waronline.org)
Згідно документу, минулого року наша держава продала 1118 одиниць озброєнь і бойової техніки в 19 країн світу.

У 1991 році рішенням Генеральної Асамблеї ООН був створений Реєстр озброєнь, що є офіційною базою даних всіх основних поставок звичних озброєнь в світі: бойових танків, бойових броньованих машин, артилерійських систем великого калібру, бойових літаків, бойових вертольотів, військових кораблів, ракет і пускових установок (окрім ракет "земля-повітря").

Щорічно держави добровільно надають інформацію про експорт або імпорт озброєнь з метою підвищення прозорості обороту зброї. Одержані дані дозволяють прогнозувати зміни військово-політичної ситуації в світі. Перший звіт Україна надала за підсумками 1993 року.

У 2006 році, в порівнянні з 2005 роком, коли Україна продала всього 649 одиниць озброєнь і техніки в 18 держав світу, вона продемонструвала майже двократне збільшення проданої військової продукції. Ще одне досягнення — минулого року була розширена географія торгівлі українською зброєю.

Географія продажу озброєнь збільшилася за рахунок Африки — Україні вдалося вийти на ринок Нігерії, куди було продано 10 бойових броньованих машин. Майже двократне збільшення кількості проданої зброї в порівнянні з 2005 роком пояснюється великими замовленнями із США і Китаю. Зокрема, США закупили на Україні 295 одиниць ПЗРК, Китай — 590 ракет (у 2005 році — 363 ракети).

Ще одним великим споживачем української військової техніки в 2006 році став Азербайджан. Йому було продано 20 танків і ББМ, 13 артилерійських систем крупного калібру і 17 одиниць бойової авіації. Крім того, 40 танків і бронемашин були поставлені до Конго і ще 50 бронемашин залишилися в Іраку в "спадок" від українського миротворчого контингенту, що стояв в цій країні в 2003—2005 роках.

Спадкоємиця "Сатани"
Пояснюючи інтерес Китаю, США і Азербайджану до української бойової техніки, експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь заявив, що американці можуть використовувати ПЗРК з метою "випробування устаткування", яке встановлюється на літаках і вертольотах для боротьби з переносними зенітно-ракетними комплексами.

"Ті 590 ракет, які Китай закупив в Україні, видно, є авіаційними ракетами R-27 класу „повітря-повітря” для літаків російського виробництва. Азербайджан — наш союзник. Зараз ця країна збільшує свій оборонний бюджет і модернізує армію. Не в останню чергу це пов'язано з конфліктом в Нагірному Карабасі", - повідомив пан Самусь.

На відміну від звітів за минулі роки, документ 2006 року не містить позначення типів військової техніки, проданої в інші держави. Михайло Самусь вважає, що тим самим "знижується прозорість інформації щодо передачі техніки за кордон". На його думку, не указуючи дану інформацію, Україна хоче уникнути різних спекуляцій, пов'язаних з торгівлею зброєю. "У 2005 році точна інформація про те, що Україна поставляла до Грузії і Азербайджану бронетехніку, використовувалася в нашій країні і за її межами для різних інформаційних кампаній", - нагадав пан Самусь.

Висновки експерта підтверджують і представники Державної служби експортного контролю. "Така форма передачі даних. До нашої держави як учасника ООН не було ніяких претензій. Ми і так давали більше, ніж це необхідно. Якщо потрібна додаткова інформація — можна звернутися до нас", - сказав співбесідник газети "Коммерсант-Україна", що побажав залишитися неназваним.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: