Україна позичила півмільярда доларів

Україна продала іноземцям єврооблігації на суму 0,5 млрд. доларів. За словами міністра економіки, ця позика стане останньою цього року.


Україна продала іноземним інвесторам свої єврооблігації на суму 500 мільйонів доларів.

Про це повідомили представники банків - організаторів випуску. За отриманою інформацією, угоду з розміщення паперів було закрито 18 червня, а road-show завершено минулого тижня. 

Термін обігу паперів становить 5 років, ставка доходності - 6,385% річних. Менеджерами з розміщення паперів виступили Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank й UBS.

Спочатку суму до розміщення було заявлено в обсязі до 1 млрд. доларів. 

Разом з тим, міністр економіки Анатолій Кінах повідомив, що розміщені Україною єврооблігації на 500 млн. дол. можуть стати останньою позикою в 2007 році.

За словами міністра, уряд створює умови для виконання усіх зобов'язань бюджету 2007 року, включаючи соціально-економічну складову. 

Кінах підкреслив, що тепер потрібно працювати над ціновою конкурентоспроможністю української продукції, енергозбереженням, модернізацією економіки. "При вирішенні цих параметрів такі запозичення можуть бути цього року останніми", - зазначив він. 

Кінах повідомив, що прогнозоване виконання цих зобов'язань стало головною передумовою для ухвалення рішень за зовнішніми запозиченнями. При цьому міністр зазначив, що чинник політичної нестабільності впливає на інвестиції та на відтік капіталу з території України. Наприклад, за I квартал 2007 року обсяг безпосередніх іноземних інвестицій становив 850 млн.грн., що на 8,2% менше, ніж за аналогічний період 2006 року.

Анатолій Кінах
Архів
Міністр економіки прогнозує, що цього року державний борг України не зросте. (Фото: kinah.com.ua)

Згідно з законом про державний бюджет, Мінфін може позичити в 2007 році на зовнішньому ринку суму, еквівалентну приблизно 6 млрд. грн. (1,2 млрд. дол.), а на внутрішньому - 3,8 млрд. грн., і має право змінювати це співвідношення залежно від ситуації на ринках.

Державний борг України скоротився, як повідомив у квітні Мінфін, до 15,232 млрд. дол. (за станом на 31 березня 2007 р.) від 15,752 млрд дол. (станом на 28 лютого 2007 р.). Держбюджетом на 2007 р. 

Передбачено, що граничний розмір державного внутрішнього боргу України на 31 грудня 2007 року становитиме 20 млрд. 274 млн. грн. і 1033 млн. дол., граничний розмір державного зовнішнього боргу України - в розмірі, еквівалентному 9 890 млн. грн. Раніше західні експерти прогнозували, що Україна збереже високі темпи обсягів зовнішньої заборгованості впродовж 2007 року, але зможе значно знизити їх у 2008. 

Наприкінці квітня президент України Віктор Ющенко висловив стурбованість ситуацією із зовнішніми позиками, здійсненими урядом України. Про це говорилося в листі президента до прем'єр-міністра Віктора Януковича. 

Ющенко зазначив, що в 2006 році урядом проведений ряд зовнішніх позик через випуск облігацій зовнішньої державної позики. 

"Деякі позики, зокрема в швейцарських франках і японській ієні, викликають стурбованість, оскільки сьогодні вони є неоптимальними, з огляду на те, що Національний банк України не має таких міжнародних валютних резервів і ці валюти майже не використовуються у зовнішньому торговому обороті українських підприємств", - зазначив президент. 

За словами Ющенка, стало відомо, що отримані кошти сумою 35 млрд японських ієн не були конвертовані та використані, і перебувають на рахунку уряду в Державному казначействі України. Витрати на обслуговування зазначеного запозичення обраховуються за ставкою 3,2 % річних. 

Отже, вже в квітні збитки держави становили майже 14 млн. грн. Враховуючи це, президент попросив прем'єра провести службове розслідування причин, які призвели до вказаних збитків, забезпечити надалі проведення зваженішої політики стосовно здійснення зовнішніх позик, і надати інформацію щодо здійснених з липня 2006 року по січень 2007 року зовнішніх позик. Голова держави також попросив надавати йому відповідну інформацію про кожну наступну зовнішню позику уряду.

Раніше заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський повідомив журналістам, що Міністерство фінансів України може вийти на зовнішній ринок запозичень у травні. Про подробиці такого виходу Мярковський, проте промовчав. 

Перший віце-прем'єр, міністр фінансів Микола Азаров у лютому заявив, що Україна найближчим часом не планує виходити на міжнародні ринки з державними запозиченнями. Як повідомлялося раніше, Азаров розраховував, що Україна отримуватиме щорічно 4 млрд. дол. кредитів від міжнародних фінансових організацій.
 
Влада, проте, аналізувала можливість залучення впродовж року дешевих позик - в японських ієнах або швейцарських франках.

Загальна сума зовнішньої позики України минулого року стала рекордною за останні 10 років - 1,9 млрд. дол. У грудні 2006 року Україна розмістила 4-річні зовнішні держоблігації сумою 35,1 млрд. японських ієн (майже 298 млн. дол.) із ставкою 3,2% річних, а також другий транш 12-річних евробондів сумою 384 млн. швейцарських франків (майже 309 млн дол.) на додаток до аналогічного вересневого випуску із ставкою 3,5% річних. 

Облігації в ієнах розміщувалися з дисконтом 1,2% від номінала, в швейцарських франках - 2,6%. Крім того, в листопаді 2006 р. Мінфін випустив десятирічну зовнішню позику сумою 1,0 млрд дол. із ставкою 6,58% річних.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: