Україна сподівається купувати туркменський газ в обхід Росії

Віктор Ющенко планує підняти тему постачань газу і участі України в будівництві об'єктів у Туркменістані.

Україна готова до переговорів про відновлення прямих постачань газу з Туркменістану в обсязі до 15 млрд кубометрів на рік і одночасно бачить себе транзитером однієї з гілок європейського газопроводу "Набукко". Про це заявив посол України в Ашхабаді Віктор Майко.

Так, Київ і Ашхабад готують намічений на середину вересня візит президента України Віктора Ющенка, який підніме з туркменським лідером Гурбангули Бердимухамедовим тему постачань газу і участі українських компаній в будівництві об'єктів у Туркменістані.

"Туркменістан як головний експортер газу і Україна як основний імпортер могли б ініціювати переговори про прямі постачання, як це було колись. Це було б справедливо і логічно", - сказав Майко.

Варто зазначити, що у 1990-х Україна безпосередньо купувала весь туркменський газ, що експортувався, обсягом близько 35 мільярдів кубометрів на рік. На початку 2000-х "Газпром" узяв на себе роль реекспортера.

Проте, кінцевим споживачем палива з Центральної Азії, де Туркменістан - найбільший експортер газу, залишається Україна.

"Ми готові до трибічних (за участю Росії) переговорів про можливість відновлення прямих закупівель туркменського газу в якомусь обсязі, можливо, це буде 10-15 мільярдів кубометрів газу", - сказав Майко.

Так, за його розрахунками, на узгодження цього питання "може піти півроку, а то й рік".

Нагадаємо, що відносини між Туркменістаном і РФ, яка купує весь вільний туркменський газ в обсязі 45-50 мільярдів кубометрів на рік, ускладнилися після вибуху на трубопроводі в квітні.

Ашхабад звинуватив в аварії "Газпром", який через зниження світових цін і падіння попиту на паливо зацікавлений у продажу свого газу до України і на захід. Сторони досі не обговорили нові умови постачань.

Останніми роками Україна щорічно купувала в "Газпрому" близько 50 млрд кубометрів газу, проте через економічну кризу і падіння споживання палива знизила прогноз імпорту в 2009 році приблизно до 40 млрд, а вже навесні - до 32-33 млрд кубів газу. У 2010 році Україна хоче скоротити закупівлі в РФ до 25 млрд кубометрів.

Майко назвав зниження закупівель природного газу Україною тимчасовим заходом.

"Вже сьогодні йде пожвавлення... Рецесія може якийсь час тривати... але головні споживачі енергоносіїв, металургійна і хімічна галузі України, вже піднімаються".

В той самий час, останнім часом Ашхабад все частіше говорить про диверсифікацію постачань газу. Наприкінці року Туркменістан розраховує почати експорт газу до Китаю і значно збільшити постачання до сусіднього Ірану.

Бердимухамедов говорить, що його країна готова направити "надлишок товарного газу" по будь-якому маршруту, у тому числі в Європу через пропонований Євросоюзом проект газопроводу "Набукко".

У свою чергу посол України заявив, що країна хоче стати учасником "Набукко" і могла б запропонувати свою територію для транзиту.

"В тому випадку, якщо реалізовуватимуться каспійські маршрути, то Україна готова запропонувати серйозний пакет. Мова йде про участь України не як споживача, а як активного учасника проекту", - пояснює Майко.

За його словами, один з варіантів - через Каспій, Кавказ по чорноморському мілководдю до Феодосії. Майко також повідомив, що у такому разі "Набукко" міг би мати два напрямки: один - через Туреччину, інший - через Україну.

Читайте також:

У Ющенка сказали, скільки коштуватиме газ з Росії

В України вистачить грошей купувати російський газ до кінця року

Президент радіє, що Україна відповідальна і вчасно розраховується за газ

Європа дала Україні грошей на газ

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: