Україна спробує заарештувати активи російського "Газпрому" за кордоном – Петренко

Міністр юстиції стверджує, що монополіст заборгував Україні 6 мільярдів доларів.

Восени Україна спробує заарештувати активи "Газпрому" за кордоном, у тому числі в країнах Євросоюзу. Російський монополіст винен Україні загалом 6 млрд доларів (антимонопольні штрафи та судова тяганина в Стокгольмському арбітражі щодо контракту) і не хоче їх віддавати.

Про це міністр юстиції Павло Петренко заявив в інтерв'ю "Обозревателю".

"З осені ми будемо рухатися в напрямку застосування механізмів правової допомоги щодо виконання рішення суду на території інших країн. Ще не буду називати ті країни, до яких ми можемо звернутися, щоб не було політичних маніпуляцій з боку РФ. Це не тільки європейські країни. У нас є 27 договорів про правову допомогу, які передбачають, що рішення в господарських справах можуть бути виконані за принципом взаємності на території третіх країн. Будемо залучати міжнародних консультантів до цього процесу. Йдеться про досить серйозну суму коштів, яку заборгував "Газпром" Україні. Це майже 6 млрд доларів. Тому застосуємо кращі юридичні механізми, кращих фахівців заради виконання цього рішення", – сказав Петренко.

Ідеться також про стягнення штрафу, який на "Газпром" наклав Антимонопольний комітет України. Разом із пенею він становить 171,93 млрд грн. Вдалося стягнути 80,8 млн грн.

"Рішення українського суду про стягнення штрафів, яке пройшло всі судові інстанції, перебуває на виконанні в Міністерстві юстиції. За ці кілька місяців нам вдалося стягнути близько 80 млн і накласти арешт на акції вартістю в 33 млн. Зараз, за законом, ми повинні перевірити всі можливі активи, які є на території України. Наприклад, активи, які є спільною власністю з третіми особами. За допомогою запитів державні виконавці перевіряють всі можливі активи, якими може володіти "Газпром" в Україні. Не хочу прогнозувати, але є велика ймовірність, що таких великих сум не буде. Ми ж розуміємо, що основні активи "Газпрому" перебувають або на території РФ, або на території інших країн. На жаль, не в Україні", – зазначив міністр.

ВідеоКоболєв розповів, як перемога "Нафтогазу" проти "Газпрому" вплине на гаманці українців

У світі є подібні прецеденти щодо арешту майна іноземних компаній. Проте питання "Газпрому" дуже чутливе, принаймні для європейських країн, які купують у нього газ.

"Газпром" є публічною компанією, яка повинна працювати відповідно до міжнародного права і національного законодавства тих країн, де вона проводить свою господарську діяльність. Ми вимагаємо виключно виконання рішення суду, яке стосується зловживань монопольним становищем. Хочу сказати, що Європейська комісія стосовно "Газпрому" неодноразово проводила розслідування зловживань компанії в Європі. Тому тут немає ніякої політики. Це виключно юриспруденція", – наголосив Петренко.

Нагадаємо, у січні 2016 року Антимонопольний комітет України оштрафував ПАТ "Газпром" на 85,9 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України. Потім це рішення було кілька разів підтверджене українськими судами. Укотре 22 лютого Київський апеляційний господарський суд залишив у силі рішення суду нижчої інстанції про підтвердження стягнення з "Газпрому" штрафу, який зріс уже до 171,932 млрд гривень за рахунок пені за його несплату.

Пізніше Господарський суд Києва за позовом Державної виконавчої служби України вирішив стягнути 79,877 млн гривень дивідендів ПрАТ "Газтранзит" (частково належить російському "Газпрому") у рамках примусового стягнення з ПАТ "Газпром" штрафу Антимонопольного комітету України.

Також повідомлялося про арешт акцій "Газтранзиту", що належать "Газпрому".

Зазначимо, що російському "Газпрому" і "Нафтогазу України" належать по 40,2174% акцій "Газтранзиту", ще 19,5652% акцій - турецькій компанії Turusgas.

Тим часом суд заборонив списувати з "дочки" "Газпрому" 80 мільйонів на користь України. А "Газпром" розірвав угоду зі своєю дочірньою компанією, акції якої заарештувала Україна.

Залиште свій коментар