Україна та Росія готуються до чергової газової війни

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Росія не хоче підписувати новий контракт на транзит газу територією України до Європи.

Росія учергове висунула свої умови щодо збереження транзиту територією України. У "Нафтогазі" натомість готові розмовляти із сусідом лише мовою договорів. Пояснюють, хочуть мати змогу позиватися, якщо "Газпром" не виконуватиме умов контрактів. Разом із тим, твердять, уже зараз почали підготовку до зими. Не відкидають - Росія може вкотре використати старий метод тиску - газову війну і Україна має бути до неї готова.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Чергове випробування для України. Такими можуть стати наступні кілька місяців у перемовинах із російським "Газпромом."

У "Нафтогазі" розповідають - уже зараз готуються до чергової газової війни із Росією. Своїми діями, мовляв, північний сусід уже натякнув - після обрання нового президента спробує використати старі перевірені методи. Хоч Україна і не купує газ у Росії напряму. Втім, має великий козир у вигляді транзиту. Нині "Газпром" уже почав закачувати газ у підземні сховища в Європі. І напередодні нового року може припинити транзит.

В "Нафтогазі" так само почали закачування газу до сховищ. Але зіткнулися із браком коштів. Від початку року "Нафтогаз" погасив чимало кредитів, 90% прибутків компанії, за рішенням уряду, забирає держава. Тому тут чекають на активні дії влади.

"Вирішити питання можна двома способами. Зменшити відрахування дивідендів. 90% - це дуже багато. Або ж друге – надати нам державні гарантії, щоб ми могли вийти на європейські ринки, і, наприклад, розмістити євробонди", - зазначив член наглядової ради "Нафтогазу України" Амос Хохштайн.

Тоді, пояснюють, Україна зможе накопичити стратегічний запас газу за оптимальними цінами. І у випадку форс-мажору - пережити найскладнішу фазу протистояння. Разом із тим в "Нафтогазі" і самі хотіли би мати козир на руках. Європа не раз наполягала на збереженні транзиту Україною. І якщо Україна такий контракт матиме, то зможе у судах себе захищати.

"Підписати контракт на транзит, у відповідності до європейських норм і за європейським правом. Або якщо відмовляєтесь постачати газ – ви нам маєте компенсувати втрати", - сказав голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Відео"Нафтогаз" готується до чергової газової війни із Росією

Росія вчергове висунула свої умови щодо збереження транзиту територією України. У "Нафтогазі" натомість готові розмовляти із сусідом лише мовою договорів. Пояснюють, хочуть мати змогу позиватися, якщо "Газпром" не виконуватиме умов контрактів. Разом із тим, твердять, уже зараз почали підготовку до зими. Не відкидають, що Росія може вкотре використати старий метод тиску - газову війну і Україна має бути до неї готова.  

"Нафтогаз" готується до чергової газової війни із Росією

"Газпром" сьогодні заявив, що транзит не припинятиме. Втім своїми діями, кажуть у "Нафтогазі", уже не раз доводив протилежне. Тим паче, на заваді угоди може стати нововведення, яке пропонує Кабмін. Кілька років тому Україна взяла на себе зобов'язання розділити добування та транспортування газу. Зробити це Україна мала за європейським законодавством. Наприклад, або віддати в управління газову трубу, або ж передати її у лізинг чи оренду. При цьому зберегти її у власності "Нафтогазу". Втім, аби втілити таку модель в життя, слід ухвалювати зміни до законів. В уряді натомість заявили: оскільки Верховна Рада не працює, то слід впровадити третій варіант. Забрати трубу в "Нафтогазу" і віддати її у власність іншої структури.

"Якщо ми зробимо цю третю архаїчну форму, то "Газпром" уже сказав, натякнув – що ми уважно вивчаємо, як ви робите відокремлення. І якщо ми візьмемо третю форму – то вони зразу скажуть, це не відповідає європейському законодавству. Як ви можете вимагати від нас контракт за європейським правом, якщо ви самі провели відокремлення не за європейським правом", - зазначив Коболєв.

В уряді претензії "Нафтогазу" заперечують. Модель, твердять, враховує усі вимоги міжнародних партнерів України і не потребує змін до закону.

"Модель анбанlлінгу OU – найбільш прийнятна і єдина, яка може бути реалізована до кінця 2019 року", - зазначив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

У "Нафтогазі" навпаки радять не поспішати із рішенням. Мовляв, всі необхідні закони для розділення вже після виборів зможе ухвалити нова Верховна Рада. І тоді розподіл точно відповідатиме всім європейським нормам. У команді президента теж проти поспіху. Україна, мовляв, має максимально убезпечитися від газпромівських юристів.

"Не хотів, щоб такий інструмент потрапив до рук росіян. Тому я б закликав "Нафтогаз" і уряд, можливо, з допомогою наших міжнародних партнерів, сісти за стіл переговорів і знайти спільнозручну конструкцію", - зазначив радник президента України Айварас Абромавічус.

За потреби - підключити до діалогу і американських партнерів, аби не залишити росіянам жодних шансів на черговий шантаж.

Олександр Романюк, Дмитро Святненко

Залиште свій коментар

Вибір редакції