Україна витратила на порятунок економіки 99 мільярдів гривень

Антикризові заходи минулого року обійшлися Україні в 10% ВВП. Це дуже великий показник у порівнянні з економіками інших держав.

У 2009 році Україна направила на фінансове оздоровлення 99 млрд грн, або 10,4% свого ВВП 2008 року.

Такі висновки можна зробити з розрахунків аналітичної компанії Grail Research, котрі наводить американський щомісячний журнал Harvard Business Review (HBR).

Основна "стаття" витрат України на подолання кризи в економіці - це довгострокове рефінансування Нацбанком комерційних банків.

У 2009 році такий інструмент рефінансування, як "кредити, видані під програми фінансового оздоровлення", обійшовся центробанку в 48 млрд грн. До цієї цифри потрібно приплюсувати 19,5-19,7 млрд грн. (за оцінками аналітиків), які держава виділила на рекапіталізацію банків.

Основними отримувачами цих коштів стали "Родовід Банк", "Укргазбанк", "Київ" і "Укрексімбанк". Крім того, уряд направив ще 31 млрд грн до статутного фонду НАК "Нафтогаз України".

"Ці витрати також ніяк не можна віднести до програм стимулювання, оскільки мета надання цих коштів - оперативні розрахунки за газ з "Газпромом", а не, припустимо, модернізація підприємств "Нафтогазу", - пояснив економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.

За показником "витрати на фінансову допомогу до ВВП Україна поступається пострадянських країн - Росії (14,2% ВВП) і Латвії (33,6%), але все одно суттєво випереджає розвинені країни, такі як Німеччина (5,1%), Франція (1,4%), Італія (0,7%).

Велику допомогу Україні надали закордонні банківські холдинги, які підтримали своїх "дочок".

Оцінити, яку саме суму уряд України направив на стимулюючі програми, вкрай складно. За даними Мінфіну, в 2009 році на капітальні витрати було спрямовано з держбюджету 10,3 млрд грн. Однак, за словами економіста інвесткомпанії "Драгон Капітал" Олени Белан, тільки 3,7 млрд грн з цієї суми можна однозначно класифікувати як "витрати, що стимулюють економіку".

Із вказаних HBR країн, нижче України за показником "витрат на стимулюючі програми до ВВП" (у нашої країни це 0,4% ВВП) знаходиться лише кілька держав: Ірландія, Ісландія, Латвія та ОАЕ. І то лише завдяки високій порівняно з Україною базі порівняння: якщо 0,4% ВВП України - це 3,7 млрд грн, то, приміром, 0,3% ВВП Ірландії - 3,7 млрд дол.

Високий показник відношення витрат на фінансове оздоровлення до номінального ВВП держав означає, що термін економічного відновлення цих країн буде великим, пояснюють автори статті.

З іншого боку, держави, які під час кризи великі суми витрачали саме на інвестиційні програми, порівняно швидко і легко пройдуть шлях відновлення.

За даними Harvard Business Review, вартість усіх фінансових програм держав світу з подолання кризи становить 13 трлн дол. Заходи щодо фінансового оздоровлення банків і компаній оцінені в 3,6 трлн дол, стимулюючі програми - в 9,4 трлн дол.

Як повідомлялося, аналітична група Fitch з суверенних рейтингів прогнозує, що в 2010 р. в регіоні Європа, Близький Схід і Африка більшість країн з економікою, що розвивається, досягнуть зростання ВВП.

Зокрема - на 3% зросте валовий внутрішній продукт в Україні і Казахстані, на 4,5% в Росії, і на 4% в Туреччині.

Читайте також:

Ющенко підписав закон про заборону збільшувати відсотки по кредитах

Moody's може позбавити США найвищого рейтингу кредитоспроможності

Росія схвалила злиття Beeline та "Київстара"
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: