Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Україна встановила рекорд за експортом зерна: чи вистачить хлібу самим українцям в умовах засухи

Україна встановила рекорд за експортом зерна: чи вистачить хлібу самим українцям в умовах засухи

Виробники запевняють, що виробництво впаде незначно і попит буде задоволено.

Українські аграрії встановили рекорд - цього маркетингового року експортували понад 53 мільйони тон зернових. І це ще не межа. Постає питання - скільки ж залишиться на внутрішньому ринку, адже цей рік для фермерів видався надто важким. Чи вистачить українцям хліба, з'ясовував "Спецкор" на 2+2.

Зерно - основна спеціалізація фермера Олексія Лобурця. Він дрібний аграрій. Те, що виростив, віддає вітчизняним хлібопекарням. За останні роки значну частку світового виробництва пшениці забезпечує Україна. З кожним роком вітчизняні аграрії б’ють нові рекорди з експорту зерна.

Короновірусна економічна криза внесла сум’яття в зернову галузь. Казахстан, який є одним з великих гравців на світовому ринку, заборонив експортувати борошно та пшеницю задля продовольчої безпеки своєї країни. Натомість Україна, де донедавна була засуха, навпаки, тільки нарощувала поставки цінного товару за кордон. Ситуація підігрілась ще й шаленим ажіотажем на внутрішньому ринку - люди кинулися запасатися, бо на карантині боялися дефіциту. 

"Кожне підприємство, наприклад, переробляє за місяць 3-5 тисяч тон зерна, а тут йому потрібно було для задоволення миттєвого попиту збільшити об’єм виробництва, наприклад, в півтора рази", - каже президент спілки "Борошномели України" Родіон Рибчинський.

53 мільйони тонн - стільки зернових Україна вже експортувала за 11 місяців. А це вже на 18% більше, ніж минулого маркетингового року. В міністерстві переконані - експортний рекорд приносить більше валюти в країну, а от продовольчій безпеці - не шкодить.

"Трохи менше ніж минулого року матимемо врожаї. Якщо минулого року в нас сукупний врожай зернових був 70 млн тонн. То на цей рік ми матимемо прогноз 65-68 млн тонн. Бізнес тримає нормальний баланс внутрішнього ринку і експорту, і тому ми спокійно можемо говорити про те, що ми сміливо будемо годувати світ і навпаки більше пропонувати, не залишаючи наших людей без хлібу", - переконує  заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка.

Україна вирощує набагато більше зернових, аніж сама потребує. І, що цікаво, з кожним роком ця потреба для внутрішнього споживання стає все меншою.

"У 2019 році споживання всередині України становила 21,5 млн тонн. В той момент, як 5 років тому споживання було 24,5-25 млн тонн. З року в рік, тенденція така, що з кількість зменшення населення, а також з іншими макроекономічніми особливостями, споживання падає", - пояснює зернотрейдер Роман Руснаков.

Дефіциту хліба, як то було з масками, запевняють урядовці та аграрії, не буде. Врожайність, попри погодні умови, буде не рекордна, але велика. Вистачить нам, ще й світ нагодувати зможемо.

Нагадаємо,  карантин через коронавірус та коливання погоди позначились на агропромисловому комплексі України. Чи не втрачено врожай, читайте у матеріалі: Що знищила погода на полях і якою буде ціна.

Кореспондентки "Спецкору" Маріам Оганнисян та Ольга Павловська

Залиште свій коментар

Вибір редакції