Україна втрачає привабливість для інвесторів

Інвестиційна привабливість України знижується. Це викликане тривалим очікуванням інвесторами реформ, анонсованих владою.

Індекс інвестиційної привабливості, оприлюднений у середу, 29 вересня, "Європейською бізнес асоціацією" (EBA), показав погіршення оцінок бізнесом інвестиційного клімату України. Про це пише "Коммерсант-Україна" у статті "Оценочное осуждение".

За підсумками III кварталу індекс знизився з 3,25 до 3,2 бала (за 5-бальною шкалою). Він розраховується на підставі опитування членів EBA (близько 750 компаній), яке проводиться щоквартально з початку кризи. Попередні три дослідження EBA демонстрували покращення інвестиційного клімату, показник якого досяг максимального рівня в II кварталі.

Виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко відзначає, що зниження оцінок викликане тривалим очікуванням інвесторами реформ, анонсованих владою. "Не можна сказати, що нова влада уникає спілкування з бізнесом, - говорить вона .- Проте, за винятком прогресу в питанні відшкодування ПДВ, інші питання поки залишаються без змін". Про відсутність реформ, на думку Дерев'янко, свідчить один із ключових показників індексу - оцінка поточного інвестиційного клімату. За підсумками III кварталу він знизився з 3,8 до 3,6 бала.

Незначно, з 3,4 до 3,2 бала, знизилася оцінка інвестиційного клімату в найближчій перспективі. "Ця оцінка - середня між нейтральною і позитивною. Вона означає, що, незважаючи на відсутність реформ, інвестори поки дивляться в майбутнє з надією", - пояснює голова правління "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Лавренчук. "Позитивом для інвесторів є відновлення співпраці з МВФ і продовження переговорів про асоціацію з ЄС. Але ми не бачимо поліпшення бізнес-середовища, а пропонований проект Податкового кодексу навіть здатний зробити процедуру сплати податків складніше", - підкреслює президент EBA, голова представництва Telenor Group в Україна Тронд Мое.

Для поліпшення інвестиційного індексу Україна владі достатньо реалізувати вже заявлені заходи, впевнені експерти. "Якщо говорити про період до кінця року, то для поліпшення інвестиційного клімату необхідно отримати другий транш МВФ і запустити пенсійну реформу. Позитивним сигналом стали б покарання чиновників високого рівня за корупцію", - вважає керуючий директор ІК Dragon Capital Томаш Фіала. До цього списку пан Мое додав зняття мораторію на продаж землі та відновлення приватизації. Найбільшими проблемами для членів EBA є складність митних процедур (поскаржилися 73% респондентів EBA) і технічні бар'єри в торгівлі (66%).

Висновки EBA підтверджуються останнім рейтингом світової конкурентоспроможності, складеним Всесвітнім економічним форумом (WEF). Україна посіла в ньому 89-е місце, погіршивши за рік свою позицію на 7 пунктів. Втім, в уряді з цими оцінками не погоджуються. У середу, 29 вересня, під час Третього Міжнародного інвестфорума "Державно-приватне партнерство в контексті нової економічної політики Україна" в Донецьку перший віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив, що в Україні склався найбільш сприятливий інвестиційний клімат за всі роки незалежності. "Цього року у нас з'явився основний чинник, який впливає на інвестиційний клімат в країні - це стабільність. І, перш за все, це політична стабільність, після того як була повністю побудована вертикаль влади", - передала слова Клюєва прес-служба уряду.

Посилення тиску на бізнес може нівелювати позитивний ефект будь-якої реформи. "В умовах недонадходження бюджетних коштів збільшується ризик посилення адміністративного контролю як з боку митниці, так і з боку податкової", - відзначає аналітик ІК BG Capital Віталій Ваврищук. На його думку, посилення адміністративного тиску інвестори відчують у повній мірі вже наприкінці року.

Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Кабмін не влаштовує обсяг і структура інвестицій, які спрямовуються в економіку Україну.

Читайте також:

Ціни на м'ясо в світі досягли 20-річного максимуму

Українці більше не вірять в економічні успіхи своєї країни

Тепло для українців подорожчає на 30%

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: