Україна втрачає валютні резерви

2008 рік Україна завершила з дефіцитом платіжного балансу -3,1 млрд. дол.

У 2008 році дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України виріс більш ніж удвічі — до 11,9 мільярдів доларів (6,7% ВВП) проти 5,3 мільярдів (3,7% ВВП) у 2007 році. В цілому за рік сальдо платіжного балансу склало -3,1 мільярда доларів.

Повністю провальним став IV квартал 2008 року, коли був зафіксований дефіцит як поточного, так і фінансового рахунку в розмірі -9,3 мільярда доларів. "Стався відтік коштів населення з банків і переказ їх у валюту, — каже аналітик інвестиційної компанії Astrum Мар'ян Федоришин. — Крім того, в жовтні різко зріс об'єм імпорту". У результаті Нацбанк був змушений покривати дефіцит платіжного балансу за рахунок золотовалютних резервів і кредиту Міжнародного валютного фонду.

Проте вже в грудні ситуація почала вирівнюватися і негативне платіжне сальдо зменшилося до -2,3 мільярда доларів. Це вдвічі менше показників жовтня-листопада.

Експерти прогнозують, що у 2009 році сальдо платіжного балансу дещо вирівняється. "Ми чекаємо, що дефіцит платіжного балансу складе цього року близько 1% ВВП, але цілком імовірно, що ми навіть вийдемо в плюс", — констатує економіст інвестиційної компанії "Конкорд Кепітал" Андрій Пархоменко. За словами експерта, це буде можливо за рахунок різкого скорочення імпорту і падіння внутрішнього попиту на товари з-за кордону. В той же час скоротиться і обсяг прямих іноземних інвестицій. За прогнозами "Конкорд Кепітал", їх обсяг становитиме 7,5 мільярда доларів проти 9,9 мільярдів доларів у 2008 році.

Проте є і більш песимістичний прогноз. Директор зі стратегічного розвитку компанії UFC Capital Сергій Кульпінський стверджує, що цього року банкам доведеться погасити по кредитах близько 30-40 мільярдів доларів. "Сумніваюся, що ця сума буде кимось рефінансуватися", — відзначає Кульпінський.

За оцінками НБУ, зовнішній борг, який змушені будуть погасити підприємства і банки в I кварталі 2009 року, складає 6,2 мільярда доларів. "Зовнішній прямий державний борг, який має бути погашений в I кварталі, за нашими оцінками, складає  близько 200 мільйонів доларів. Якщо МВФ прийме позитивне рішення відносно наступного траншу в рамках кредиту, то приплив засобів рахунку операцій з капіталом в березні складе 2 мільярди доларів. Проте дефіцит  платіжного балансу в I кварталі 2009 року вочевидь збережеться", — вважає аналітик інвесткомпанії "Ренесанс Капітал" Анастасія Головач.

Читайте також:
Нацбанк відзвітував: зросли активи та борги
Долар і євро продовжили падіння на міжбанку
НБУ виконує зобов'язання перед МВФ

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: