Україна втратить угорський ринок

Україна може втратити угорський ринок електроенергії. Компанія Фірташа Emfesz збудує найбільшу в Угорщині електростанцію.

Вчора прес-секретар Emfesz Борис Шестаков повідомив газету Коммерсантъ, що компанія минулого тижня одержала ліцензію на будівництво найбільшої в Угорщині парогазової електростанції. "Ми одержали ліцензію на вибір енергії, що дозволяє нам вже на початку 2008 року почати будівництво електростанції на магістральному газопроводі недалеко від межі з Україною – в окрузі Саболч-Стмар-Берег", - пояснив пан Шестаков.

Дмитро Фірташ
УНІАН
Дмитро Фірташ освоює нову цілину
Угорський газовий трейдер Emfesz Kft зареєстрований у вересні 2003 року із статутним капіталом 2,7 млн. 100% компанії належить кіпрською Mabofi Holding, яка, у свою чергу, входить в Group DF Дмитра Фірташа. Глава Emfesz Іштван Гоци був комерційним директором Eural TG – компанії-попередниці RosUkrEnergo. Emfesz має ліцензію на торгівлю природним газом в Угорщині, а також орендує у E.ON мережу розподільних газопроводів і підземних газосховищ загальною потужністю 7,5 млрд. кубометрів. Виручка компанії минулого року склала 778 млн., чистий прибуток – 73 млн.

Перший блок електростанції потужністю 800 МВт буде запущений в 2011 році, що дозволить Угорщині повністю позбавитися імпорту електроенергії з України і із Словаччини. Сьогодні експорт української електроенергії до Угорщини здійснює компанія System Consulting, контрольована співвласником корпорації "Індустриальний союз Донбасу" Віталієм Гайдуком. "Пан Гайдук давно знаходиться в конфлікті із структурами Дмитра Фірташа на Україні, - сказав Коммерсанту член Комітету з ТЕК Верховної ради Володимир Бронніков.– І коли System Consulting в кінці минулого року перехопила ініціативу по експорту електроенергії, Фірташ ухвалив рішення витіснити цю компанію, побудувавши електростанцію в Угорщині".

Пан Шестаков пояснив, що успішно конкурувати за ціною з електроенергією Emfesz, що імпортується з України, дозволить джерело дешевого газу. RosUkrEnergo, яке належить "Газпрому" і Дмитру Фірташу має з Emfesz довгостроковий контракт на поставку газу. Ціна цього палива буде на 15-20% нижче тій, по якій компанія продає його на угорському ринку. В результаті вартість електроенергії, за словами пана Шестакова, буде "набагато дешевшою, ніж українська". За інформацією компанії MAVIR (MAVIR Hungarian Transmission System Operator Company Ltd), сьогодні електроенергія з України поставляється до Угорщини по 6,5-7 євроцентів за кВт/годину, а вартість електроенергії, яку вироблятиме електростанція Emfesz, не перевищить 5 євроцентів за кВт/годину.

На повну потужність в 2400 МВт Emfesz планує вивести електростанцію в 2020 році. Це дозволить їй зайняти 21% угорського ринку електроенергії і стати найбільшим виробником в країні. За оцінками компанії, загальний об'єм інвестицій в проект складе €1,5 млрд. На першому етапі повинно бути вкладено не менше €500 млн. Пан Шестаков повідомив, що Emfesz має намір привернути для реалізації проекту позикові засоби. "Ми провели road show і вже зацікавили цілий ряд банків, з якими вже ведуться переговори про залучення кредитів", - сказав він.

Не виключено, що основним інвестором проекту може стати російський "Газпром". Як повідомило Коммерсанту високопоставлене джерело в Group DF, газова монополія запропонувала Дмитру Фірташу продати 50-процентний пакет в Emfesz. Джерело Коммерсанта в "Газпромі" підтвердило дану інформацію. Воно сказало, що пан Фірташ поки готовий лише до продажу акцій "дочки" "Газпрома" – RosUkrEnergo, - в якій йому належить 45%.

Електро
На думку генерального директора компанії Magyar GT (займається оптовими поставками газу до Угорщини) Яноша Петефі, 50-процентний пакет Emfesz оцінюється в 350-400 млн. "Із врахуванням того, що компанія контролює 20 відсотків ринку газу в Угорщині і має довгострокові договори, а її оборот досягає приблизно 800 мільйонів доларів, це була б справедлива ціна, яка, до речі, дозволила б розв'язати проблему інвестицій в електростанцію", - затверджує пан Петефі.

Аналітик інвестиційної компанії "Брокеркредитсервіс" Максим Шеін вважає, що, купивши Emfesz Kft, "Газпром" дістане можливість закріпитися на угорському ринку. "В Угорщини, на відміну від тієї ж Польщі, вільний газовий ринок. Саме тому російський монополіст давно намагався закріпитися на ньому, домовившися з E.ON про обмін активів, - говорить пан Шеін.– Проте після того, як в операції з E.ON почалися проблеми, компанія стала шукати інші шляхи виходу на ринок". З ним погоджується аналітик інвестиційної компанії "Проспект" Олександр Кузнецов: "Покупка Emfesz дозволить 'Газпрому' понизити країнні ризики і дасть можливість дістати прямий доступ до кінцевих споживачів і додаткового прибутку".

Нагадаємо, минулого року "Газпром" і німецька E.ON підписали рамкову угоду по обміну активами, згідно якому німецький партнер одержить 25%-1 акцію в Південно-російському родовищі, а "Газпром" – 50%-1 акцію в угорських E.ON Foldgaz Storage і E.ON Foldgaz Trade, а також 25%+1 акцію в газовій і енергетичній компанії E.ON Hungaria. Проте заступник голови правління ВАТ "Газпром" Олександр Мєдвєдєв заявив, що компанія має намір переглянути умови обміну активами з E.ON в рамках проекту освоєння Південно-російського родовища і переоцінити вартість угорських активів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: