Експерти пояснюють ситуацію на ринку бажанням заробити.
Банки не справляються із завданням залучення довгострокових ресурсів у населення, а без цих грошей відновлення кредитування економіки дуже ускладнене.
У лютому частка довгострокових вкладів громадян, розміщених на термін більше двох років, різко впала - з 7,33% до 2,8%, йдеться в оприлюдненій звітності Нацбанку. Це мінімальний рівень з початку 2007 року, коли центробанк почав вести облік таких даних, пише "Коммерсант-Украина". Досі частка довгих вкладів не опускалася нижче 5,35% (лютий 2010 року) від загального роздрібного портфеля, а найактивніше громадяни поповнювали довгі вклади в жовтні 2008 року, коли їхня частка досягла 10,65%.
Читайте також: Фонд гарантування вкладів похвалився мільярдними надходженнями
Довгострокові депозити скоротилися в лютому у всіх валютах: у національній - на 5,7 млрд грн, до 4,8 млрд грн, а в іноземній - на 11,2 млрд грн, до 6 млрд грн. Сумарно на таких рахунках у банках на 1 березня було 10,8 млрд грн. При цьому в лютому громадяни переводили кошти з довгих вкладів на середньострокові (1-2 роки) - за місяць їхня частка зросла на 4,6 процентних пункти, до 42,6%. Частка депозитів, розміщених на термін до року, залишається практично незмінною і становить 34,13%.
Зниження частки довгострокових вкладів банкіри пояснюють підвищенням інтересу клієнтів до розміщення вкладів на більш короткий термін за більш високою ціною. "У зв'язку з високими ставками в кінці осені-початку зими частина установ перестали пропонувати довгострокові вклади. Крім того, ціна на такі вклади в основному була нижче короткострокових вкладів на 3-12 місяців",- зазначає керівник департаменту кредитування і депозитів роздрібного бізнесу ПУМБ Максим Мироненко.- Клієнти знову зіткнулися з невизначеністю в економіці".
Небажання українців довіряти свої заощадження банкам на тривалий термін пов'язано із загальною невпевненістю в економіці. "У другій половині 2012 року у населення були девальваційні очікування, які посилювалися політичною невизначеністю у зв'язку з виборами до Верховної Ради. Крім того, в середині року почали скорочуватися ВВП і промислове виробництво. Ці фактори стимулювали людей перекладати депозити на більш короткі терміни,- зазначає голова правління банку "Юнісон" Олександр Лобанов.- На початку року девальваційні очікування дещо знизилися, але залишилися економічна невизначеність і відсутність упевненості в стабільному завтрашньому дні".
Серед версій банкірів є і вилучення довгих вкладів пов'язаними особами або акціонерами.
Проте не всі учасники ринку готові залучати кошти на тривалий термін, оскільки сподіваються, що короткий ресурс через 1-1,5 року буде дешевше. "Банки поки не докладають зусиль для забезпечення себе довгими ресурсами, оскільки з досвіду і України, і інших країн очевидно, що за нинішнього рівня інфляції тренд найближчих 2-3 років - зниження ставок. Тому установи не дуже прагнуть фіксувати довгострокові ресурси за високою ціною",- говорить Максим Мироненко.
Депозити терміном понад двох років пропонують зараз далеко не всі банки. Середня прибутковість на ринку становить 16-18% річних.