Україні загрожує газовий штраф у 30 мільярдів гривень

Президент Ющенко попередив, що Україну оштрафують за недобір газу і закликав рятувати "Нафтогаз" від банкрутства.

Через недобір законтрактованого російського газу в першому кварталі цього року Україні загрожують штрафні санкції в сумі 10,4 мільярда гривень, а у другому кварталі - 30 мільярдів гривень.

Про це заявив президент Віктор Ющенко на нараді, присвяченій роботі НАК "Нафтогаз України".

Ющенко також повідомив, що в 2010 році український уряд зобов'язався придбати 52 мільярди кубометрів газу, з яких 42 мільярди кубометрів - гарантовані постачання, за які необхідно буде заплатити.

Президент, крім того, відзначив, що до кінця року дефіцит бюджету "Нафтогазу" складе 27 мільярдів гривень, і необхідно шукати джерела фінансування цього дефіциту.

Говорячи про зовнішньоекономічну діяльність "Нафтогазу", Ющенко відзначив, що принцип "бери або плати", за яким Україна отримує російський газ, необхідно застосувати по відношенню до транзиту російського газу: "транзитуй або плати".

Характеризуючи стан української енергетичної компанії, глава держави відзначив, що зробить все можливе для того, щоб Україна не втратила контролю над "Нафтогазом" і своєю газотранспортною системою. В той же час, на думку Ющенка, ймовірність втрати монопольного контролю над компанією є реальною через значне зростання кредитів "Нафтогазу" та відсутність джерел їх покриття.

З огляду на ситуацію, що склалася, президент доручив протягом найближчих десяти днів сформувати "план порятунку" "Нафтогазу". В розробці цього плану мають взяти участь уряд, Верховна рада, прокуратура та інші органи центральної влади.

Ющенко також дав доручення Мінфіну і Державній податковій адміністрації запропонувати нову податкову модель відносно "Нафтогазу", адже нинішня, на його переконання, є "абсурдною", зокрема через те, що з НАК стягуються рентні платежі, які, згідно законодавству, стягуються лише з компаній, що мають надринковий прибуток. В той же час, "Нафтогаз" має лише збитки.

Крім того, Ющенко звернув увагу на низькі тарифи встановлені на газ українського видобутку, що покривають лише 60% його собівартості. З огляду на це, він закликав уряд переглянути тарифи на газ. "Очевидно, що в даній ситуації уряд має проводити іншу тарифну політику… Не можна декларувати ціни, які ведуть до банкрутства", - наголосив Ющенко.

"Якщо не навести лад з вітчизняним газом, то тут (в Україні) буде видобувати газ російська або інша іноземна компанія, і газ буде в п'ять разів дорожчим… Або НАК стане банкрутом, або уряд схаменеться", - додав глава держави.

Ющенко також доручив представникам місцевої влади забезпечити 100-відсоткову оплату за спожитий газ із боку населення. "Ваші неплатежі стають неплатежами держави… На місцевому рівні має бути 100-відсоткова проплата", - наголосив він.

Нагадаємо, напередодні президент звернувся до Кабміну з пропозицією протягом місяця розробити план заходів щодо оздоровлення "Нафтогазу України".

У п'ятницю, 5 червня, Ющенко вже розкритикував стан "Нафтогазу", зазначивши, що фінансові проблеми "розтягнули" енергетичну компанію, "як Ісуса Христа на хресті".

Читайте також:

Ющенко дав місяць на лікування "Нафтогазу"

Тимошенко стверджує, що не друкувала гроші для оплати газу

"Газпром" зібрався підвищити ціни на газ

Україна в п'ять разів зменшила закачування російського газу

ВідеоУкраїні загрожує штраф у 30 млрд грн

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: