Українська економіка вийде на докризовий рівень через 7 років

За даними Нацбанку України, реальний ВВП у 2009 році впав до рівня 2005 року.

Економіка України відкотилася до рівня 2005 року і для її відновлення до докризових показників знадобиться до семи років. Про це заявив голова Нацбанку Володимир Стельмах у ході наради з президентом Віктором Ющенком.

За словами Стельмаха, реальний ВВП у 2009 році впав до рівня 2005 року. "За нашими оцінками, він складе 360 млрд грн – це реальний ВВП у цінах 2004 року, а в 2005 році був 354 млрд грн", - сказав він. У найкращі роки ВВП в Україні ріс на 26 млрд грн, а в середньому – на 10-12 млрд грн.

"На відновлення після такого падіння, за песимістичними прогнозами, необхідно близько семи років, за оптимістичними – не менше чотирьох років, щоб вийти на рівень 2008 року", – додав глава НБУ.

Держкомстат оприлюднить попередні дані про спад ВВП за 2009 рік в середині лютого. У I-III кварталах ВВП знизився по відношенню до аналогічного періоду минулого року на 20,3%, 17,8% і 15,9% відповідно. У Міністерстві економіки чекають спаду ВВП на рівні 12%, міжнародні фінансові організації – до 14,5%, а президент Віктор Ющенко і фахівці Нацбанку – на 15%.

Зазначимо, що Держкомстат вимірює реальний ВВП з урахуванням постійних цін минулого року, щоб виключити вплив промислової інфляції. Це необхідно, щоб показник ВВП враховував лише зміну обсягу виробництва товарів і послуг. Виключенням став 2009 рік, коли рівень падіння ВВП відомство розраховувало на підставі постійних цін 2007 року.

Примітно, що обсяг ВВП трохи скоротився в номінальних показниках і вже в 2010 році перевищить 1 трлн грн. Складніше буде відновити доларовий ВВП. У 2005 році український ВВП склав 86,1 млрд доларів, до 2008 року досягнувши 180,3 млрд доларів. За підсумками 2009 року очікується його падіння орієнтування до 114 млрд доларів – рівня 2006 року.

Принцип розрахунку на основі цін попередніх років не дає точної картини економічних змін, упевнені експерти. "В принципі ВВП завжди розраховувався на підставі постійних цін минулого року. Незрозуміло, чому Держкомстат не вчинив так у 2009 році. У будь-якому випадку розрахунок на основі цін 2004 року дає невірне уявлення про реальний спад економіки – в 2006 і 2007 роках у країні були високі темпи економіки (7,3% і 7,9% відповідно), і все це за рік не могло просто зникнути", - розповів виконавчий директор міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький, навпаки, вважає, що розрахунки на основі цін 2004 року дають точну картину стану економіки. "Порівнювати можна за будь-якими цінами після 1996 року, коли з'явилася гривня. Ми чекаємо в 2009 році спаду ВВП від 14% до 15%. Це означає, що відновлення після такого спаду займе не один і не два роки, і тут я повністю згоден з Володимиром Стельмахом", - заявив він. На його думку, відновлення рівня реального ВВП є не єдиним показником виходу України з кризи. "Якщо дивитися по цьому показнику, то ми ніколи не виходили з кризи, оскільки рівня ВВП 1990 року ми так і не досягли. Показниками здорової економіки також є низький дефіцит держбюджету – менше 1% від ВВП – і річна інфляція менше 10%. Тому можна говорити про те, що в умовах кризи ми живемо вже п'ять років", – додав він.

Старший науковий співробітник Київської школи економіки Михайло Сальников наголошує, що виходом з кризи зазвичай вважається стабільний період тривалістю в кілька кварталів, коли економіка демонструє позитивні показники. "В умовах України, показники якої залежать від зовнішнього попиту, відновленням економіки варто вважати відновлення внутрішнього попиту, - уточнює він. – Швидше за все, позитивні зміни будуть помітні вже в 2011 році, але на колишні темпи ми вийдемо не скоро. Такий підхід до економіки, коли країну "заливало" грошима, показав свою неефективність".

Читайте також:

Зовнішній борг України зменшився на 175 млн доларів

Нацбанк попросив МВФ не лякати світ Україною

Для порятунку українських банків потрібно майже 100 млрд гривень

Ющенко підписав закон про заборону збільшувати відсотки по кредитах

ВідеоУкраїнській економіці потрібно 7 років

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: