Українська економіка зросла вперше з початку кризи

ВВП зростає протягом двох останніх кварталів. Згідно з міжнародною практикою, це свідчить про завершення рецесії в економіці.

Протягом другого і третього кварталів український ВВП демонструє стійке зростання. Про це свідчать дані, озвучені виконавчим директором з економічних питань Національного банку України (НБУ) Ігорем Шумилом.

За розрахунками економістів НБУ, український ВВП, вироблений у другому кварталі 2009 року, виявився на 4,5% більше, ніж у першому кварталі цього ж року. За липень-вересень в Україні виробили товарів і послуг ще на 3,7% більше, ніж у другому кварталі (оцінки НБУ). Причому ці дані вже відкоректовані на чинник сезонності і інфляції, тобто відображають зміну реального ВВП.

Згідно з міжнародною практикою, зростання ВВП впродовж двох кварталів свідчить про завершення рецесії в економіці країни. Наприклад, після того, як 29 жовтня міністерство торгівлі США оголосило про зростання ВВП країни в третьому кварталі на 3,5% по відношенню до попереднього, більшість експертів констатувало завершення рецесії в найбільшій економіці світу.

Проте, ніхто з вітчизняних експертів не береться стверджувати, що рецесія в українській економіці завершилася. "Зростання в другому і третьому кварталах у першу чергу обумовлене обвальним падінням ВВП у четвертому кварталі 2008 року (на 10,2% в порівнянні з третьому кварталом) і в першому кварталі 2009 року (майже на 13%). А про остаточне завершення кризи можна буде говорити лише тоді, коли економіка повернеться на докризові рівні (для цього необхідне зростання ще на 15%)", - говорить Ігор Шумило.

З банкіром погоджуються і макроекономісти. "Зростання на 4 і 3% після більш ніж 20%-ного падіння, скоріше, може свідчити про те, що економіка досягла дна і незабаром може почати відновлюватися. Деяке пожвавлення економічних процесів у нас вже спостерігається, але в цілому українська економіка як і раніше залишається в достатньо депресивному стані", - додає заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жалило.

Прогнози на четвертий квартал 2009 року щодо ВВП у економістів достатньо оптимістичні. Майже всі вони упевнені, що обсяги вироблених товарів і наданих послуг виявляться вищими, ніж за попередні три місяці. "Традиційно українська економіка демонструє зростання в четвертому кварталі в порівнянні з попередніми періодами. Я чекаю, що локомотивами зростання в останні три місяці 2009 року стануть харчова і легка промисловість, а також транспортний сектор і торгівля", - говорить Ярослав Жалило.

Читайте також:

Дефіцит держбюджету становитиме 40 млрд. гривень

МВФ попросив українських політиків помиритися заради кредиту

МВФ: Україна законом про підвищення соцстандартів порушує свої зобов'язання

ПАР та Еквадор звинуватили Україну у завищенні цін на банани

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: