Українські банки заробили більше мільярда гривень за IV квартал

Криза, яка накрила українську банківську систему з жовтня минулого року, на показниках прибутку банків позначилася лише частково.

Більше 1,1 мільярдів гривень склав сукупний прибуток українських банків за підсумками IV кварталу 2008 року. Трохи менше половини цієї суми - 500 мільйонів гривень - заслуга "ПриватБанку".

Криза, яка накрила українську банківську систему з жовтня минулого року, на показниках прибутку банків позначилася лише частково - більшість фінустанов закінчили IV квартал з позитивним фінансовим результатом. Але, що цікаво, збитки за підсумками останніх трьох місяців 2008 року показали не тільки "Промінвестбанк" (-339 мільйонів гривень), банк "Надра" (-296) і "Укрпромбанк" (-50), у яких виникли труднощі.

Знак "мінус" в графі "фінансові результати" з'явився і у банків з хорошою репутацією і підтримкою крупних міжнародних фінансових груп. Наприклад, "Райффайзен Банк Аваль" останні три місяці 2008 року закінчив зі збитком в 153,2 мільйона гривень, "ОТР Банк" - 127 мільйонів гривень, банк "Форум" - 58,7 мільйона гривень. Такі дані містяться в звіті Асоціації українських банків.

Банкіри дуже не люблять формулювання "збиток", а негативний фінрезультат IV кварталу пояснюють витратами, що зросил, на формування резервів. "Слово "збиток" неприйнятне в даному випадку. Доречно говорити про недоотриманий прибуток, оскільки банку довелося доформовувати резерви на покриття можливих втрат по кредитних операціях через різке погіршення фінансово-економічної ситуації в країні", - розповідає начальник управління фінансового контролингу "ОТР Банку" Роман Малий.

Хоча резерви під активні операції і зменшують прибуток, це зовсім не означає, що фінустанова зазнає збитків. "Сьогодні кредитні ризики - це непрямі збитки. Ми тільки чекаємо, що банк може зіткнутися з непогашенням кредитів, і хочемо уберегтися від втрат в майбутньому через доформування резервів", - пояснює голова правління "Райффайзен Банку Аваль" Володимир Лавренчук.

Аналітики упевнені: з переоцінкою кредитних портфелів і необхідністю формування додаткових резервів зіткнулася вся банківська система. Питання лише в тому, хто з банків зробив це в кінці минулого року, а хто почне показувати негативний результат трохи пізніше.

"Якщо банк збільшив резерви майже в 2 рази в другій половині року, це говорить про те, що він прихильник консервативнішої стратегії, - вважає аналітик компанії "Трійка Діалог Україна" Євгеній Гребенюк. - Наприклад, "Райффайзен Банк Аваль" за минулий рік сформував близько 2 мільярдів гривень резервів, 800 мільйонів з яких - за IV квартал, що більше, ніж за весь 2007-й. А значний прибуток "Укрсоцбанку" (290 мільйонів гривень за підсумками IV кварталу) говорить про те, що або у нього набагато якісніший кредитний портфель, або він не захотів псувати результат року і показувати збитки в 2008-му".

В той же час деякі фінансові установи за підсумками ІV кварталу показали чималий прибуток. Лідером за цим показником став "Приватбанк" - 500,3 мільярда гривень. І це не дивлячись на значні відрахування на формування резервів - 2,3 мільярда гривень за четвертий квартал, що в 2,3 раза більше, ніж резерви, сформовані за попередніх 9 місяців 2008 року. Пальму першості "Приватбанк" зміг утримати завдяки різкому стрибку комісійних доходів. Так, на кінець III кварталу комісійні доходи банку складали 1,9 мільярда гривень, а на кінець року - 5,3 мільярда.

"Якби б не різке збільшення комісійних доходів, банк повинен був вийти в кращому разі в нуль, тому що погані кредити за квартал підскочили більш ніж в 2 рази - з 3,5 до 7,5 мільярдів доларів, а відрахування в резерви під заборгованість по кредитах - майже в 3,5 раза", - говорить Гребенюк.

Втім, за підсумками 2008 року всі фінустанови, що опублікували звітність, отримали прибуток. Всього минулого року банки заробили більше 7,5 мільярдів гривень.

Читайте також:

Українці повертаються до бартерних відносин
МВФ стурбований "серйозними проблемами" в Україні
Кабмін відмовив у рефінансуванні майже ста банкам

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: