Українські олігархи збідніли (відео)

Українські олігархи позбавляються акцій, сподіваються на націоналізацію або зупиняють заводи.

Якщо раніше першим у рейтингу найбагатших міг стати тільки один, то тепер кожен із них - у чомусь перший. Першим позбувся частини акцій, що належать йому, Костянтин Жеваго. Він одним із перших відчув наслідки світової кризи. По-перше, від початку року його статки скоротилися майже на чверть (з 3,8 млрд. до 2,9 млрд. - за даними "Капітал Таймс", "Велес-Капітал"). По-друге, його компанія Ferrexpo не змогла обслуговувати через кризу взятий в JP Morgan кредит для придбання комбінату у Болгарії, і бізнесмен був змушений продати 20,79% акцій для погашення боргу. Тепер він особисто керуватиме компанією як генеральний виконавчий директор у режимі економії грошей.

У випадку з Жеваго справедливе зауваження ще одного мільярдера – Сергія Тарути. Він заявив, що найбільше від кризи потерпають ті, хто здійснював інвестування коштів в переоснащення або розвиток підприємств. Корпорація Індустріальний Союз Донбасу (ІСД), що належить йому, щоб уникнути подібних ризиків, припинила реалізацію всіх інвестиційних проектів в Україні. До того ж, Сергій Тарута визнав, що на продукцію металургійних підприємств, які входять в ІСД попиту наразі немає.

З цієї причини власники "Криворіжсталі" просять Мінпромполітики і Фонд держмайна змінити графік виконання інвестиційних зобов'язань за договором про купівлю комбінату в 2005 році. Адже минулий рік він закінчив з чистим прибутком 3,8 млрд. грн.

Першим заговорив про можливу націоналізацію підконтрольного йому майна Володимир Бойко. Якщо проблеми відчуває найбільший в Україні виробник сталепрокату, що входить до світового сталеливарного концерну "Арселор Міттал", годі говорити про промислові групи, зав'язані на одному підприємстві. Голова правління Володимир Бойко в середу заявив, що підприємство закінчить жовтень зі збитками, а на допомогу з-за кордону розраховувати не випадає – в умовах кризи знайти інвестора неможливо. Тому заради врятування комбінату він готовий погодитися на його негайну націоналізацію.

Першим повністю зупиниться відомий завдяки політичним розбіркам 2005 року Нікопольський завод феросплавів. З 1 листопада підприємство, що належить Віктору Пінчуку, припиняє роботу, оскільки як на продукцію монополіста на українському ринку сілікомарганця і феромарганця теж немає попиту. Статок одного найвпливовіших колекціонерів світу Пінчука з початку року скоротився з 7 до 3 млрд.

Свою частку в НЗФ має й Ігор Коломойський, співвласник групи "Приват" (її активи оцінювалися в 13,8 млрд., тепер – близько 7 млрд.). Йому ж належать два інших феросплавних заводи – Запорізький і Стахановський. У четвер стало відомо, що вони теж припиняють свою роботу.

Найстійкішими виглядають позиції Ріната Ахметова. Корпорація СКМ, що належить йому, насамперед відмовилася від послуг підрядників, зосередивши всі вільні кошти в межах власних компаній. Це дало її менеджерам змогу заявити, що СКМ не потребує підтримки держави, а самому Ахметову гонорово закликати владу стимулювати не виробників, а споживачів, вкладаючи кошти у будівництво і розвиток інфраструктури. 

Рецептом такого відносного успіху (відносного, тому що від початку року його стан скоротився з 29 до 11 млрд.) у самій компанії вважають ефективність вертикально-інтегрованих ланцюжків, збудованих упродовж останніх двох років в енергетичному і металургійному бізнесах СКМ. Не останню роль відіграє й політична вага і вплив Ахметова – у середу газета The Times включила його до десятку найбагатших політиків світу.

ВідеоОлігархи в Україні бідніють

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: