Українські виші необґрунтовано збільшують вартість вищої освіти - Держаудитслужба

Дата публікації
Перегляди
5349
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Українські виші необґрунтовано збільшують вартість вищої освіти - Держаудитслужба

Фото: flickr.com

Низка навчальних закладів змушені переходити на дистанційне навчання, щоб втримати студентів і сплачувати рахунки за комунальні послуги.

В Україні завищена вартість за вищу освіту, наслідком чого є недоступність навчання усім охочим.

Про це повідомили у прес-службі Держаудитслужби.

"Вартість вищої освіти в Україні постійно зростає, щороку збільшуючись приблизно на 10%, але найбільше шокує розбіг цін, коли в закладах вищої освіти різних міст з одним ступенем акредитації вартість навчання відрізняється удвічі-втричі", - йдеться у повідомленні.

За результатами проведеного державного фінансового контролю в одному із вишів було встановлено, що відповідно до колективного договору він щомісячно переказує на рахунок первинної профспілкової організації на культурно-масову, фізкультурну, оздоровчу роботу та надання співробітникам матеріальної і фінансової допомоги у розмірі 2% від надходжень за надання платних послуг, що під час складання калькуляції вартості навчання вже враховано.

Окрім цього були встановлені факти надання пільг з платного навчання у вигляді зменшення встановленого розміру вартості, що не фіксувалося документально, або надання послуги взагалі безоплатно, що призводить до недоотримання власних надходжень державними вишами.

Також у Держаудитслужбі заявили, що деякі виші, намагаючись заохотити абітурієнтів вступати до цих закладів, занижують вартість навчання, зменшуючи розрахунки витрат на оплату комунальних послуг, що також призводить до втрати власних надходжень.

"Питання формування вартості навчання для чергового набору студентів постає перед ЗВО щорічно. Вартість має відповідати ринковому попиту й пропозиції, забезпечивши ліцензійний набір студентів та гарантувати окупність витрат з цієї освітньої послуги. Не завжди ці два критерії вдається задовольнити з кожною зі спеціальностей, яких у ЗВО декілька. Як правило, одні спеціальності популярніші і на них високий конкурс – це підстава для підвищення вартості навчання, інші спеціальності менш популярні, тож вартість навчання буває нижча за собівартість. Натомість вирахувати реальну собівартість навчання за кожною спеціальністю неможливо, утім і не вимагається, позаяк чинні нормативні документи визначають тільки середню вартість навчання", - додали у Держаудитслужбі.

Як зазначається, до 2014 року вартість навчання у вишах залишалася практично незмінною протягом 7 років і коригувалася незначно, а підвищення вартості контрактного навчання 2018 минулоріч – це вимушений захід, на який керівництво вишів зважилося, щоб покривати витрати на утримання приміщень та їхнє обслуговування.

"Наразі в Україні велика проблема з енергоефективністю у ЗВО. Така ситуація склалася через те, що приміщення частіше застарі, великі чи у занедбаному стані, матеріально-технічна база кожного ЗВО не однакова, але безперечно, потребує постійних фінансових витрат. Крім цього, тарифи на комунальні послуги постійно зростають. Тому деякі українські ЗВО тимчасово вимушені переходити на дистанційне навчання саме через неспроможність оплачувати рахунки за комунальні послуги", - резюмували у Держаудитслужбі.

Нагадаємо, раніше в Україні стартувала реєстрація на пробне ЗНО. У МОН пояснили, як і коли взяти участь. 

Окрім цього стало відомо, що 2019 року державну підсумкову атестацію за технологією ЗНО складатимуть лише учні 11-х класів, а також студенти закладів вищої (коледжі та технікуми) та професійної освіти, які цього року завершуватимуть здобуття повної загальної середньої освіти.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5349
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація