Українські заводи готові закриватися через зростання тарифів на електроенергію

Керівники підприємств кажуть, що виробництво перестає бути рентабельним.

Від повної зупинки до суттєвих скорочень і боротьби за виживання – такі наслідки матиме значне здорожчання електроенергії для промисловості, запевняють керівники найбільших українських підприємств. Вони кажуть, що світло їм продають дорожче, ніж на експорт, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Керівник Запорізького заводу феросплавів Павло Кравченко у розпачі. Щойно його підприємство почало оготуватися від наслідків економічної ями, як удару в спину завдала Нацкомісія з регулювання енергетики. "Це не прораховане, неперевірене і передчасне підвищення тарифів для таких енергомістких виробництв, як феросплавне", - каже він.

Із травня ціну на електрику для індустрії підвищили на 5%, із липня – ще на 10%. Це робить їхню продукцію задорогою і відповідно – неконкурентнздатною. "Для нас це сигнал іти з ринку, зупиняти виробництво. Я по-іншому не можу це сприйняти", - твердить Кравченко.

У комісії з регулювання електроенергетики пояснюють, що такі кроки – вимушені. Бо атомні станції зменшили вироблення енергії на 10%. А собівартість кіловата з теплової станції у два з лишком рази вища. "Ми врахували ціну вугілля і скрпілення курсу національної валюти, в сукупності це все одно приводить до збільшення ціни", - твердить керівник відомства Дмитро Вовк.

ВідеоЯкі наслідки понесе за собою здорожчання електроенергії для промисловості

Експерти ж певні, що на здорожчання вплинув не лише дефіцит атомної енергії. Значно відчутніший наслідок має новий принцип розрахунку тарифів ТЕЦ. Річ у тім, що майже 70% вартості кіловата на ТЕЦ становить ціна вугілля. Воно віднедавна коштує значно дорожче через нову формулу "Ротердам+". У Нацкомісії відповідають – формула дає змогу не залежати від вугілля з непідконтрольних територій. "Більш доцільно бути автономними від зони АТО і мати світові індикатори по ціні", - каже Вовк.

Знавці галузі не заперечують – мати незалежну формулу треба. Але не зрозуміло, чому українські заводи мають платити за доставку вугілля з Ротердама, якщо більшість сировини все ж добувається в Україні. І тут бачать прихований мотив. "Український ринок дуже закритий, дуже монополізований. Він знаходиться під владою великого бізнесу, монополістів, і таким чином за ці всі задоволення сплачує кінцевий споживач", - пояснює директор економічних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. "Ця висока ціна вигідна приватному бізнесу, тому що він може заробляти більше. І взагалі, 80% видобування вугілля – це одна компанія контролює", - твердить колишній член Нацкомісії з регулювання енергетики Євген Герус.

Претензії щодо нових тарифів на світло мають і урядовці. Прем'єр Володимир Гройсман назав формулу "Ротердам+" неприйнятною і доручив міністрам її ретельно проаналізувати. Результати мають оприлюднити у середу.

Кореспондент ТСН Дмитро Фурдак

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: