Українським боржникам радять просити кредитних канікул

Однак будь-який перегляд умов позики - це додаткові ваші витрати.

Якщо вам важко оплачувати поточні рахунки, ви можете не тільки просити, а й наполягати на перегляді календаря платежів.

Нацбанк визначив, за яких умов комерційна установа має йти позичальникам на поступки. Це може бути і збільшення терміну кредиту, і зміна валюти, і перегляд річних відсотків.

Але скористатися кредитними канікулами варто лише у крайньому разі. Бо будь-який перегляд умов позики - це додаткові ваші витрати.

На стандартну трикімнатну хрущовку родина позичила в банку 190 тисяч доларів. Розраховувалися без затримок, бо бізнес ішов у гору. До грудня. В грудні, зізнається власник помешкання Дмитро, я зрозумів, що ми не потягнемо.

А тягнути треба було чимало. Понад дві тисячі доларів на місяць, іще й за новим курсом.

Його дружина Оксана зізнається, що був момент, коли ладні були віддати квартиру банку.

Дмитро чесно розповів про свою неплатоспроможність у банку і йому не відмовили. Із погляду Нацбанку, родина Дмитра - ідеальний кандидат на кредитні канікули.

"Іпотечний кредит, квартира в якій проживають клієнти банку, квартира до 110 метрів квадратних, і якщо платіж по іпотеці становить 30 % від загального сукупного доходу сім’ї", - пояснює Сергій Круглик, голова департаменту зовнішньоекономічних зв'язків НБУ.

У такому випадку кредитний зашморг можна відтермінувати строком на два роки. Але банки беруть до уваги вік позичальника. На момент сплати кредиту він не має бути старше пенсійного віку.

Іще один варіант - канікули на рік. Упродовж нього не сплачуєте тіло кредиту. Але щомісячні відсотки - ваш святий обов’язок.

На такий вид реструктуризації банки йдуть охоче, але для клієнта такий спосіб невигідний.

Чим довша відстрочка платежу або термін кредиту, тим більше грошей ви віднесете до банку. Тому кредитними канікулами розтягнутими у часі слід скористатися лише у крайньому випадку, коли банк не йде на інші поступки.

"Майже 79% всіх іпотечних кредитів вони номіновані в іноземній валюті", - розповідає Олексій Пилипець, виконавчий директор Іпотечної асоціації.

Охочі змінити доларовий кредит на гривневий, нещодавно штурмували банки. Але ті - як неприступні фортеці. Ні тоді, ні зараз не здаються, бо змінювати валюту кредиту для них невигідно

"На жаль, ми не застосовуємо таких варіантів масово. Можуть виникати збитки у банків в цьому процесі", - пояснює Євген Дем'янов, представник комерційного банку.

До того ж, не зрозуміло, за яким курсом конвертувати позики. Можливо, він буде пільговим, як для аукціонів, - питають комерційні банки в національно. А там відповідають - думайте не про вигоди - про репутацію.

Банку це втрати безумовно але він розуміє, що краще мати клієнта ніж його не мати.

Єдиний справді вигідний спосіб виплатити свій проблемний кредит - умовити банк зменшити річні відсотки. Олена якраз про це і мріє.

Але платоспроможна лише Олена. Коли криза з’їла левову частину її прибутків, банк ледве не довів до серцевого нападу. У листі поставили перед фактом – 12% річних зростають до 15%.

Щоби банк пішов на таку поступку, треба відповідати низці вимог.

Не мати заборгованості по кредиту. Принести довідку про зменшені доходи. Не володіти іншою нерухомістю. І показати, яку частину сімейного бюджету з’їдає кредит.

На зменшення річних відсотків банки йдуть найрідше. Хоча вже є перші випадки - бо щодня проблемних кредитів більшає. Нацбанк просить не драматизувати - проблемних кредитів менше 5-ти відсотків. Експерти кажуть, кожен п'ятий кредит може не повернутися.

Скільки насправді цих проблемних кредитів, стане зрозуміло наприкінці літа, говорять експерти. Тоді банки стануть поступливішими і про кредитні канікули можна буде домовитися на відносно вигідних умовах.

Детальніше про можливість отримання кредитних канікул – дивіться у сюжеті ТСН.

Читайте також:

Нацбанк готовий виділити мільярд гривень на добудову житла

МВФ подобається фінансова політика Нацбанку

Тимошенко знову пообіцяла зміцнити гривню

НБУ розробив план перемоги над проблемними кредитами

ВідеоПлюси і мінуси кредитних канікул

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: