Українську газову трубу відремонтують без участі Європи

Трьохстроннього консорціуму з управління українською ГТС за участю Росії, України і Європи, швидше за все, не буде.

Газотранспортну систему (ГТС) України можуть модернізувати без участі Європи. Упорядковувати, а відповідно, і управляти українськими трубами буде спільне підприємство "Газпрому" і НАК "Нафтогаз України". Таку можливість підтвердив і глава Російського газового товариства (РГТ) Валерій Язєв.

За його словами, доля трьохстороннього консорціуму з управління ГТС залежить від результату переговорів зі створення СП.

Трьохстроннього консорціуму з управління українською ГТС за участю Росії, України і Європи, швидше за все, не буде. "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" обговорюють можливість модернізації і управління українськими трубами в рамках спільного підприємства, яке планується створити, повідомило РБК daily джерело, близьке до переговорів. Частка "Газпрому" в СП буде залежати від активів, які він до нього внесе.

Те, що ідея міжнародного консорціуму знову може залишитися лише теорією, підтвердив і глава РГТ Валерій Язєв на конференції в Берліні "Енергетичний діалог: Росія - Європейський союз. Газовий аспект". Зараз переговори зі створення російсько-українського спільного підприємства в початковій стадії, сказав він. "Залежно від того, яка конфігурація для нього буде обрана, стане зрозуміло, потрібно або не потрібно повертатися до теми міжнародного консорціуму", - відзначив Язєв.

За його словами, згідно з експертними оцінками, капіталізація "Нафтогазу" зараз складає 17 млрд доларів. "Газпрому" - 170 млрд доларів. Вірогідно, російський холдинг виділить для СП якийсь актив, наприклад з видобутку, вартістю 15-17 млрд доларів. Глава "Нафтогазу" Євген Бакулін не побажав назвати активи, які можуть увійти до майбутнього СП, відзначивши, що це процес переговорів. У "Газпромі" від коментарів також відмовилися.

Вірогідність з'єднання українських труб і російських родовищ не виключив і депутат Верховної ради, лідер партії "Фронт змін" Арсеній Яценюк. Якщо Росія увійде до СП з газовими родовищами, Україна зможе запропонувати трубу для транзиту, сказав він. "Ось це партнерські відносини", - підкреслив депутат. Відмова від консорціуму більш ніж вірогідна, вважає колишній співробітник "Нафтогазу", незалежний експерт Валентин Землянський. Але не виключено, що в створюваному СП якусь частку отримає і велика зарубіжна енергокомпанія, за прикладом підприємства, створеного для реалізації Nord Stream.

Цілком можливо, що модернізацією і управлінням ГТС займеться СП, аналогічні прецеденти є в Польщі, Словаччині, Білорусі, говорить директор Міжнародного інституту політичної експертизи Євген Мінченко. Швидше за все, Євросоюз не заперечуватиме, якщо консорціуму не буде, що дозволить йому відмовитися від вкладів в нього. Європі, по суті, не потрібний цей актив, тільки нормальний транзит. "Газпрому" це дозволить проводити самостійну політику.

Але українські чиновники непередбачувані, і у разі погіршення міждержавних відносин участь Європи стабілізувала б роботу ГТС, упевнений Мінченко. Проте враховуючи, що по лінії Бойко - Міллер вже встановлені довірчі відносини, без Європи Росія і Україна зможуть домовитися швидше.

Ідея газотранспортного консорціуму з'явилася ще в 2002 році. У 2003 році було створено ТОВ "Міжнародний консорціум з управління газотранспортною системою України", в якому "Газпрому" і "Нафтогазу" належало по 50%. Проте проект так і не був реалізований через розбіжності сторін. Російська монополія наполягала на управлінні всією українською ГТС, а українська сторона хотіла обмежитися будівництвом двох нових газопроводів: Богородчани - Ужгород і Новопськовськ - Олександрів Гай. На початку року нова влада в Україні запропонувала повернутися до ідеї консорціуму з модернізації та управління ГТС, до якого повинні увійти Росія, Україна і Європа.

Читайте також:

"Нафтогаз" не планує модернізовувати газогін лише з "Газпромом"

МЗС: Україна не віддасть Росії газову трубу

МЗС: Україна не відмовилася від об'єднання "Нафтогазу" і "Газпрому"

Адміністрація Януковича не зацікавлена в об’єднанні "Нафтогазу" і "Газпрому"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: