Українці відмовляються від розкоші та переходять на вітчизняні товари

Через різко скорочення доходів українці відмовляються від покупок преміум-класу та переходять на товари вітчизняного виробництва.


Суттєве скорочення зарплат, масові звільнення і втрата можливості жити в кредит змушують українців відмовлятися від зайвої розкоші. Внутрішній споживчий попит, який колись був локомотивом зростання економіки, стрімко падає, тягнучи за собою роздрібну торгівлю і сферу послуг.

У розпал кризи українці починають впадати навіть не в песимізм, а в справжній відчай.

Результати дослідження споживчих настроїв, проведеного в листопаді Міжнародним центром перспективних досліджень спільно з компанією GfK Ukraine, зафіксували найсильніше падіння індексу споживчих настроїв, починаючи з 2000 року. Проте вже в грудні наші співвітчизники поставили новий рекорд: в останній місяць року індекс звалився ще на 15 пунктів - до 53,9 пунктів. Якнайгірше українці оцінюють своє нинішнє матеріальне становище. Хоча насправді поки що воно не є тяжким. Багато ще не встигли розтратити свої заощадження і гроші, зняті з депозитів, і подумують над вкладенням накопичень у великі покупки. Проте їхні запаси починають вичерпуватися. Споживачі передбачають, що вже найближчими місяцями їм доведеться зводити кінці з кінцями, що вганяє їх в депресію.

Найбільший песимізм українці демонструють, оцінюючи короткострокові перспективи економіки, але не втрачають віри у те, що неприємності не затягнуться надовго. А тому п'ятирічна перспектива розвитку економіки малюється ними в більш веселкових фарбах. Рекордної негативної відмітки досягли і очікування зростання безробіття. Очевидно, громадяни цілком повірили песимістичним прогнозам аналітиків, що передрікають збільшення кількості безробітних в нинішньому році приблизно на півмільйона. Закономірно, що якнайгірші споживацькі настрої були зафіксовані на сході країни - в промислових регіонах, де сконцентровані галузі, найбільш потерпілі від кризи (металургія, машинобудування і т. д.).

При цьому дослідження показали, що інфляція тепер турбує громадян набагато менше. Інфляційні очікування покращилися, хоча і залишаються стабільно високими. Багато хто вважає, що гірше, ніж було, вже не буде (нагадаємо, що за підсумками минулого року зростання споживчих цін становило 22,3%). Їхній оптимізм поділяють і економісти. "Ми очікуємо інфляцію на рівні 14% на кінець року. У перші місяці вона зростатиме швидше, до осені її темпи сповільняться. Оскільки на початку 2008 року ми мали дуже високі темпи зростання цін, то в нинішньому вони будуть нижчими", - вважає Олена Белан, економіст Dragon Capital. Приборкати зростання цін уряду доведеться хоча б для того, аби одержати черговий транш від Міжнародного валютного фонду. Відповідно до положень меморандуму, підписаного з МВФ, в нинішньому році уряд повинен утримати інфляцію в межах 17%.


Проте соціологи упевнені, що песимізм українців поки не досяг свого апогею. "Оскільки країна тільки входить в період рецесії і повною мірою ще не відчула її найважчі наслідки, те подальше погіршення споживацьких настроїв є вельми вірогідним. Перші два квартали 2009 року будуть найважчими. Відповідно, в цей період слід чекати і максимального погіршення споживчих настроїв", - говорить Максим Борода. Вже сьогодні громадяни, ще кілька місяців тому із задоволенням тринькаючи гроші, починають звикати до спартанського способу життя. "Скорочуються витрати на некритичні для життєдіяльності категорії товарів і послуг - предмети розкоші і інтер'єру, побутову техніку, розваги і т. д.", - розказує економіст ІК "Тройка Діалог Україна" Ірина Піонтковська.


Однозначно не у фаворі у громадян будуть імпортні товари, ціни на які підскочили через різке зростання курсу долара та євро. "За останні роки їхня частка в роздрібному товарообігу збільшилася з 26 до 36%. У 2009 році цей показник знову знизиться. Імпорт стає невигідним, і багато компаній, чия продукція орієнтована на внутрішній ринок, вже замислюються про перенесення виробництва до України. Тому частково імпорт через якийсь час може бути замінений внутрішнім виробництвом. Це може позитивно позначитися на стані економіки в цілому", - вважає Олена Белан. Водночас підтримати споживання за рахунок збільшення вливань на соціальні цілі уряду не вдасться. "У бюджеті на 2009 року витрати на "соціалку" зросли несуттєво. Якщо у 2008 році вони склали 232,7 млрд. грн., то тепер - 267,3 млрд. (зростання - 15%). Проте це мінімальне збільшення витрат існує тільки на папері, адже рівень інфляції за минулий рік перевищив 22%", - відзначає глава інвестиційного відділу КУА "Бонум Груп" Олександр Спасиченко.

Читайте також:

26 січня стало "чорним днем" безробіття

В Україні - дефіцит товарів на полицях

У центрах зайнятості вакансій стає більше, а звернень менше

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: