Українцям знову заборонять достроково знімати депозити

НБУ за підтримки вітчизняних банкірів готує документ про заборону дострокового зняття вкладів. Крім того, незабаром відсотки по валютних кредитах банки будуть платити у гривні.

Національний банк планує заборонити дострокове зняття банківських депозитів та зобов'язати банки виплачувати відсотки по валютних депозитах у гривні.

Ці ініціативи вже підтримали українські банкіри, які вважають, що нововведення дозволить зменшити тиск на курс гривні. Проте експерти вважають, що така заборона ще більше підірве довіру до банківської системи і призведе до зниження припливу вкладів у банки.

Проект постанови  "Про затвердження змін в Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземній валютах і Положення про порядок проведення банками України депозитних операцій з юридичними і фізичними особами" НБУ оприлюднив минулого тижня.

В документі відзначається, що "вкладники банку не мають права вимагати припинення або дострокового виконання зобов'язань банку за договором банківського вкладу (депозиту)". Наприклад, якщо вкладник захоче розірвати депозитний договір, то "банк не виконує дії з вимог вкладника". В разі ухвалення постанови, нові правила поширюватимуться не лише на нові, але й на чинні депозитні угоди.

В Нацбанку відзначили, що розробили проект постанови для приведення своїх нормативних актів у відповідність з ухваленим 27 липня законом "Про особливості проведення заходів щодо фінансового оздоровлення банків". Виконавчий директор НБУ з питань платіжних систем і розрахунків Віктор Кравець пояснив, що документ повинен допомогти банкам вирішити проблему, яка виникла рік тому.

"Проблема пов'язана з тим, що перевернуті концептуальні підходи з цього питання", - заявив чиновник, відзначивши, що якщо це банківський вклад, то він повинен вноситися на особливий термін без права дострокового зняття.

Також Кравець відзначив, що "необмежено користуватися грошима можна з поточного рахунку. В результаті конкуренції банків один з одним вони ввели замість депозитних рахунків дублюючі поточні. Аби цю чехарду ліквідувати, ми підготували таку постанову".

В той же час, банки, які нараховували високі відсотки по поточних рахунках під виглядом депозитних, будуть вимушені ліквідувати такі продукти.

Вдоволення такою ініціативою НБУ висловили і банкіри, які обурювалися скасуванням мораторію на дострокове зняття депозитів. "Я особисто ще давно пропонував Нацбанку заборонити населенню позбавляти нас депозитної бази, як це зроблено у всьому світі, виключаючи Україну, Росію та ще декілька країн", - зізнався заступник голови правління одного з найбільших банків з іноземним капіталом.

Тим часом, заборону на дострокове зняття депозитів оскаржували юристи. На їхнє переконання, таке нововведення суперечить Цивільному кодексу.

Втім, представник НБУ Віктор Кравець стверджує, що новим документом протиріччя з Цивільним кодексом будуть зняті: "Нічиї інтереси не будуть зачеплені, якщо людина знає, що вона підписує". За словами банкіра, після обговорення постанови і затвердження Мін'юстом, вона може набрати чинності за два місяці.

Крім того, в НБУ повідомили, що планують зобов'язати банки виплачувати відсотки по валютних депозитах лише в гривні. "Банківський вклад - це послуга, що надається українським банком. А за нашим законодавством, послуги повинні надаватися лише в національній валюті", - пояснив ініціативу один із чиновників Нацбанку.

При цьому він відзначив, що "поки ми лише обговорюємо це питання, можливо, дозволимо банкам нараховувати відсотки у валюті, а виплачувати їх у гривні за офіційним курсом".

Нагадаємо, Нацбанк вже накладав мораторій на дострокове повернення депозитів комерційними банками у розпал кризи восени. Це було зроблено 13 жовтня минулого року після того, як українці забрали із банків 6,2 мільярда гривень, серйозно підірвавши фінансову систему.

12 травня НБУ скасував мораторій на дострокове повернення депозитів. Разом із тим, у Нацбанку відзначили, що відносини між вкладником і фінустановою регулюються не діями НБУ, а договором, який уклали ці дві сторони.

Читайте також:

Стельмах: банки зобов'язані виплачувати депозити

Через кризу українці забрали з банків 90 мільярдів

НБУ офіційно подовжив термін мораторію на зняття депозитів у чотирьох банках

Банки масово знижують ставки по депозитах

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: