Україну очікують часті економічні спади

Світовий банк закликає українську владу прискорити проведення реформ і прогнозує в іншому випадку нестабільний розвиток економіки з періодичними підйомами і спадами.

Світовий банк заявив, що в найближчі роки в Україні можливі часті економічні спади. Щоб їх згладити, країні необхідно поліпшити бізнес-середовище та інвестиційний клімат, а також наростити частку капітальних витрат у держбюджеті.

Проте останнє неможливо зробити найближчим часом, оскільки влада вважає пріоритетними реформи в соціальній сфері.

Висновки представленого дослідження Світового банку "Стратегічний вибір у відношенні прискорення та підтримки зростання в Україні" свідчать про те, що в останні десять років економіка України розвивалася без структурних реформ, пише "Коммерсантъ-Украина" в статті "Падкая на спады".

Основними імпульсами цього було зростання експорту, викликане фінансовою кризою в Росії в 1998-1999 роках, і сприятлива кон'юнктура - високий світовий попит на сталі і низька ціна імпортного газу.

Домогтися високих темпів зростання на початку 2000-х було нескладно, оскільки через кризу багато виробничих потужностей простоювали. У другій половині десятиліття спостерігався різкий приплив капіталу, викликаний у тому числі зміною влади після "Помаранчевої революції". Але через те, що в країні не проводилися реформи, під час світової економічної кризи в країні відбувся глибокий спад.

Світовий банк (СБ) закликає українську владу прискорити проведення реформ і прогнозує в іншому випадку нестабільний розвиток економіки з періодичними підйомами і спадами.

Експерти Світового банку попереджають, що закінчення кризи не дозволяє розраховувати на стабільне відновлення української економіки. При збереженні існуючих дисбалансів рівень розвитку української економіки буде рости в кращому разі на 3-4% щорічно. "Але з допомогою структурних перетворень можна добитися щорічного зростання на рівні 8%", - вважає старший економіст СБ Пабло Сааведра.

"Наші короткострокові рекомендації відповідають положенням меморандуму, підписаного Україною і МВФ. Хоча ми наполягаємо, і на важливості нефінансових реформ - зокрема, дерегуляції бізнесу. А також нагадуємо, що реформи потрібні Україні не лише в короткостроковій перспективі", - заявив глава представництва СБ в Україні Мартін Райзер.

У середньостроковій перспективі країні рекомендується покращити інвестиційний клімат, провести судову реформу і збільшити частку капітальних витрат у держбюджеті. "Для нормального економічного зростання необхідний обсяг капітальних витрат на рівні 5-6% ВВП. В Україні цей показник до кризи був лише близько 2%", - пояснив пан Сааведра.

За його словами, збільшити витрати можна за рахунок оптимізації коштів, що направляються в соціальну сферу, а також зменшення витрат на державний апарат.

У СБ сподіваються, що досвід економічної кризи зробив українську владу більш відкритою до таких реформ. Втім, представники правлячої коаліції багато рекомендації СБ вважають зайвими. "Якщо б Україна не проводила власних реформ, такі рекомендації були б доречні. Але ми вже до кінця року запустимо власну програму економічних реформ, а оскільки вона передбачає масштабні зміни системи охорони здоров'я і пенсійної системи, зменшення обсягу відрахувань в соціальну сферу неможливо", - відзначає заступник голови комітету Верховної ради з питань економічної політики Олексій Плотніков (Партія регіонів).

За його словами, реалізація пропонованих СБ реформ можлива лише після того, як будуть запущені урядові проекти.

А директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин уточнив, що подібні реформи добре проводити лише на початку президентського терміну. "Якщо такі реформи почати зараз - є шанс через два-три роки показати перші позитивні результати. А з початком нової передвиборної кампанії проведення подібних реформ може бути згубним з точки зору рейтингу", - пояснив він.

Читайте також:

Азаров пообіцяв Україні ще три роки кризи

Азаров: Україні не загрожує друга хвиля кризи

Уряд попередив, що чергова криза вдарить по Україні вдвічі сильніше

НБУ: українська економіка вийшла з рецесії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: