Уряд витрачає останні кошти з державної казни

Обсяг коштів, які знаходяться на єдиному казначейському рахунку, впав до шестирічного мінімуму.

Обсяг коштів, які знаходяться на єдиному казначейському рахунку, впав до шестирічного мінімуму. За даними Держказначейства, станом на 15 лютого у держави на рахунку залишалося всього 2,4 млрд. грн., тоді як ще в початку лютого залишки сягали 8 млрд грн.

Трохи збільшити рахунок вдалося лише завдяки рекордному з початку року продажу ОВДЗ - на 1 млрд. грн., що вже дозволило опозиції звинуватити Кабінет міністрів у "включенні друкарського верстата" і злочинному витрачанні коштів місцевих бюджетів.

13-15 лютого витікаюче сальдо ЄКР було на мінімальній відмітці з 2003 року - 2,471 млрд. грн. При цьому обсяги залишків на рахунку різко скоротився саме в лютому. Якщо в січні середній залишок коштів на ЄКР був не нижчий 6,296 млрд грн., то в лютому впав майже з 8 млрд. грн. (дані на початок місяця). Об'єм коштів в межах 1,7-2,7 млрд. грн. залишався на ЄКР майже півроку в 2003-му. Починаючи з 2004 року він постійно зростав - найбільший рівень в 18,5 млрд. грн. був досягнутий в 2006 році. Незвично різке скорочення обсягів коштів сталося лише 27 грудня 2007 року - до 1,499 млрд. грн., але вже 28 грудня на рахунку було 4,169 млрд. грн.

Кошти на ЄКР виявилися мінімальними не лише в абсолютному значенні, але і у відносному. У 2003 році 2,4 млрд. грн. складали 4,4% річного доходу бюджету, в 2009 році - рекордно низький 1%. І лише продаж 16 лютого Мінфіном п'ятирічних ОВДЗ під 15,6% річних, плата за які поступила 17 лютого, дозволила уряду трохи підвищити залишки на ЄКР - до 4,059 млрд. грн. (станом на ранок 18 лютого).

У Мінфіні та Держказначействі не змогли прокоментувати різке зниження залишків на ЄКР, відзначивши лише, що "йде нормальний процес виконання бюджету". За даними казначейства, до 16 лютого з плану поточного місяця у розмірі 12,2 млрд грн. до бюджету поступило лише 4,2 млрд. грн., або 34,6%.

Цілком можливо, що скорочення коштів на ЄКР викликане перевищенням витрат бюджету над доходами. У Держказначействі цього не визнають. "Скорочення коштів на рахунку казначейства не пов'язане з тим, що витрачається більше грошей, і не говорить про наявність ризиків у виконанні бюджету", - повідомило джерело в казначействі виданню "Комерсант-УкраЇна".

Експерти ж упевнені, що уряд витрачає гроші, які залишилися у нього, не маючи реальних доходів. "Казначейський рахунок необхідний для того, щоб покривати ліквідність. У даній ситуації є гарантовані зобов'язання, але немає гарантованих доходів, тому і виникатимуть проблеми з проплатами", - стверджує директор центру "CASE-Україна" Дмитро Боярчук.

За його словами, прибуткову частку бюджету виконати неможливо, що підтверджує падіння промислового виробництва. "Хтось платитиме податки, але не в такому обсязі", - додає він. Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь прогнозує, що уряду все ж доведеться урізати витрати.

Читайте також:

ЄБРР виділить Україні у 2009 році понад 1 млрд. дол.
Тимошенко запропонувала банкам гроші в обмін на акції
Українська промисловість скотилася до показників 1994 року

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: