В очікуванні кризи компанії скорочують штат і знижують зарплати

Дата публікації
В очікуванні кризи компанії скорочують штат і знижують зарплати

В Україні зросло безробіття / Фото EPA/UPG

Через зростання безробіття українці бояться втратити своє робоче місце і готові працювати за "копійки".

У січні офіційний рівень безробіття в Україні підвищився на 0,2 порядкових пунктів до 2-х відсотків. За даними Державної служби статистики на 1 лютого в службі зайнятості було зареєстровано майже 565 тисяч безробітних, це майже на 60 тисяч безробітних більше, ніж було станом на 1 січня 2013 року.

У середньому рівень безробіття, за даними Держстату, протягом півріччя ріс на 1% в місяць. Найбільше серед безробітних жінок. Саме їм складніше всього знайти роботу. І це лише офіційні дані.

Скільки ще українців не звернулися за державною допомогою з працевлаштування - точно невідомо. Експерти вважають, що разом з неврахованою кількістю громадян цей показник може досягти 1,7 млн осіб.

Провальні сегменти

У Міністерстві соціальної політики такі кричущі темпи зростання пояснюють сезонною тенденцією. Мовляв, таке відбувається кожен січень - після новорічних свят. Дійсно, українці воліють не починати нових справ під кінець року - всі нові плани починають реалізовувати вже з початку нового. І цей рік не виняток. Однак, січень 2013 став рекордним за зростанням кількості безробітних за останні кілька років.

Найбільший дефіцит вакансій був зафіксований в Черкаській, Запорізькій, Луганській, Полтавській, Кіровоградській та Миколаївській областях.

У середньому на одну вакансію претендувало 10 осіб, в тому числі серед професіоналів - 5 осіб, серед кваліфікованих робітників з інструментом - 6 осіб, серед фахівців - 8 осіб, серед законодавців, вищих державних службовців, керівників, менеджерів - 12 осіб.

При цьому серед працівників торгівлі та сфери послуг, а також серед осіб без спеціальної підготовки, відповідно, на одне місце претендувало по 13 людей, серед робітників з обслуговування технологічного обладнання - 16 осіб, серед технічних службовців - 19 осіб, а серед кваліфікованих працівників сільського господарства - 30 осіб.

"За спеціальністю я електрик - і на таких як я - тямущих і непитущих - завжди був попит в моєму місті. Тому, коли у нас народився син, ми переїхали з Києва назад в Запоріжжя, оскільки тут є власна квартира. Я був впевнений - роботу знайду. Але зараз розумію - потрібно було залишатися в Києві на орендованій квартирі: там було офіційне працевлаштування та "халтурки" вечорами і на вихідних, до 10-13 тисяч гривень я заробляв на місяць. А тут мені запропонували зарплату в 1,5 тисячі гривень, і це після тривалого пошуку", - розповідає 34-річний електрик Юрій Мірошник.

"Я військовий і потрапив під скорочення. Думав, влаштуюся на неважку роботу охоронцем, на півтори тисячі гривень на місяць з гнучким графіком роботи, але, на жаль - людям мого віку знайти роботу дуже непросто. Я в активному пошуку більше двох місяців. Добре - пенсія є, але її вистачає тільки на їжу та оплату комунальних", - нарікає 61-річний Петро Карпенко.

Заповзятливі роботодавці

Прекрасно усвідомлюючи тенденції ринку - роботодавці користуються моментом. Вони знижують зарплати, урізують соціальні пакети, збільшують навантаження на співробітників. "Цього року нам урізали медстраховку - раніше вона покривала вагітність. У цьому році - ні", - розповідає Ірина Малишева, інженер-технолог великої харчової компанії.

В інших компаніях просто заморозили зростання заробітної плати. "Ми не знаємо, яким буде курс долара, як це на нашій компанії, якою буде економіка в Україні... Ми не можемо зараз нарощувати структуру витрат. Досвід 2008 року показав, що в незрозумілих ситуаціях краще всього почекати", - пояснює Аріна Д., HR-директор великого видавничого холдингу.

Дісталося серйозно і журналістам. "В січні нас зібрали і повідомили - у нас скорочення. Звільнили половину відділу. На тих, хто залишився, повісили наші обов'язки, заявивши при цьому - не подобається - звільняйтеся. Вони залишилися - тенденції не дають приводу для оптимізму", - говорить Алла Д., більд-редактор. Роботу за фахом вона, досвідчений спеціаліст, шукає вже місяць. Поки сходила тільки на одну співбесіду.

Читайте також: Експерти розповіли, де у 2013-му будуть платити високі зарплати

"Роботодавці розуміють - у них зараз є прекрасний шанс - взяти хорошого фахівця - за відносно малі гроші. Ще півроку тому інженерам в харчовій промисловості пропонували вісім тисяч гривень і вище, зараз - 6-7 тисяч - це стандартна пропозиція", - говорить Костянтин Новак, рекрутер.

Урізується і видаткова частина. Наприклад, компенсація обідів, оплата тренажерних залів, транспортні витрати. "Минулого року мені видали машину - чеків на бензин видавали стільки, що хоч заправку свою відкривай. А в цьому році  оплату палива переклали на мене, сказали що будуть компенсувати тільки підтверджені поїздки", - розповідає Олег Крикун, мерчендайзер пивного заводу.

Такі "бонуси" не подобаються українцям, але перечити своїм роботодавцям вони не можуть. "Я приходжу додому, відкриваю сайти з вакансіями і розумію - я буду миритися з тим, що відбувається у мене на роботі до того часу, поки ситуація на ринку не налагодиться", - говорить Ірина Малишева.

"Я вже готовий погодитися на зарплату в півтори тисячі гривень. Жити ж якось треба? А там і шабашки підвернуться. У Київ повертатися безглуздо - моє місце вже зайняте, а чи знайду я таку роботу - невідомо, та й квартиру шукати потрібно", - говорить Юрій Мірошник.

Увага – розшук!

Втім, "провисають" далеко не всі спеціальності. За інформацією рекрутерської компанії HeadHunter Україна, як і раніше в нашій країні в дефіциті ІТ-фахівці. Тільки в січні їм запропонували більше тисячі вакансій.

"Фахівцю служби підтримки пропонують від 5000 грн, Java-програмісту - до 16-18 тис. грн, старшому програмісту - до 24 тис. грн, технічному директору - від 20 тис. грн", - говорить Наталія Маціпура, PR-менеджер компанії HeadHunter Україна.

Є шанс почати новий рік з новою роботою і у співробітників банківської сфери. Незважаючи на осінні скорочення, банки продовжують активно шукати нових співробітників, пропонуючи вакансії, як в столиці, так і в регіонах.

Здобувачів, за словами Наталії Маціпури, можуть зацікавити вакансії менеджера з супроводження кредитних договорів (зарплати від 3000 грн), завідуючого відділенням (до 6 тис. грн) або експерта з продажу банківських послуг (від 2000 грн).

Не залишаться без роботи й маркетологи. Для них у 2013 році вже створили більше п'яти сотень нових вакансій. Особливо активно шукають фахівців в інтернет-маркетингу. Наприклад, спеціалісту з розкрутки сайтів обіцяють зарплату до 10 тис. грн, менеджеру відділу маркетингу - 5 тис. грн, досвідчений бренд-менеджер може розраховувати на зарплату до 20 тис. грн.

Світлана Єрьоміна

А чи відбулися зміни в негативну сторону у Вас на роботі? Залишайте свої коментарі під матеріалом.

Наступна публікація