В Україні знову подорожчають сигарети

За поточний рік акцизи на сигарети в Україні підвищувалися двічі, однак вони все ще далекі від світового рівня.

Вартість сигарет в Україні на сьогоднішній день залишається однією з найнижчих у світі. Це пов'язано з низькими акцизними ставками, які на даний момент становлять 60 грн за тисячу сигарет з фільтром.

При цьому акциз у європейських країнах, включаючи сусідні Польщу, Угорщину і Румунію, цього року досяг 64 євро (743 грн) за тисячу штук. Крім того, до 1 січня 2014 ця ставка буде збільшена до 90 євро (1044 грн) за тисячу сигарет.

Ставки на акцизи у нашого східного сусіда – Росії – зараз складають 177 руб. (більше 42 грн) з 1 тис. сигарет. Так, в перерахунку на гривні, пачка Marlborо в Росії обійдеться в 12 гривень, в Україні ж її вартість становить 9 гривень. Це пов'язано з тим, що крім акцизу, вартість пачки сигарет в кожній країні залежить від розміру інших податків, а так само закладається частки прибутку компанії. А вже з 1 січня 2010 акцизні ставки в Росії виростуть на 30% - до 230 руб. (більше 60 грн) за тисячу сигарет.

За поточний рік акцизи на сигарети в Україні підвищувалися двічі, однак вони все ще далекі від світового рівня. Так, з 1 лютого в силу вступив закон, що передбачає підвищення акцизів на сигарети з 30 грн до 37,5 грн за 1 тис. штук. Більш істотне підвищення ставки довелося на 1 травня, коли акциз на сигарети з фільтром досяг 60 грн за 1 тис. штук. Остання спроба підвищити акцизи ще на 20 грн за 1 тис. штук була зроблена Верховною радою в жовтні. Згодом президент наклав вето на закон, а депутатам так і не вдалося подолати його. Це наслідок присутності сильного тютюнового лобі в парламенті. Головним аргументом противників підвищення податкового навантаження на тютюнову галузь є питання про контрабанду більш дешевих сигарет з Молдови.

Втім, навіть після дворазового підвищення тютюнові компанії в першому півріччі 2009 року збільшили доходи. Так, обсяг чистого доходу компанії "Імперіал Тобакко Юкрейн" збільшився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 83,3% - до 1,5 млрд грн, а компанії "Джей Ті Інтернешнл" - на 67,6%, до 2,1 млрд грн. З огляду на досить низький розмір ставок на сигарети в Україні в порівнянні з сусідніми державами постає питання про необхідність подальшого їх підвищення. Необхідність підвищувати акцизи визнають і самі табачники, однак вони виступають за те, щоб підвищення проходили планово. У цей же час підвищення акцизів в Україні пояснюється не стільки турботою про здоров'я населення, скільки необхідністю наповнення бюджету.

Вже наступного року акциз може бути підвищений у 4-5 разів. Так, за словами радника першого віце-прем'єра Володимира Рябошлика, Росія, Україна і Казахстан розробляють загальну акцизну політику. "Фактично, це означає, що для вирівнювання цін нам буде потрібно підвищити акциз ще в 4 рази", - упевнений Рябошлик. За його словами, зараз Україні необхідно розробити графік зростання акцизів на два роки, де буде прописано підвищення акцизів у півтора-два рази на рік.

Читайте також:

Рада скасувала подорожчання сигарет

Ющенко проти подорожчання сигарет

Виробники сигарет підняли ціни, не чекаючи указу

Антитютюнові закони збільшили контрабанду сигарет

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: