Валютні кредити можуть бути визнані недійсними

Нацбанк підтримав позичальника, який не бажає повертати валютний кредит. На думку юристів, це спровокує перегляд сотень тисяч рішень судів про вилучення майна боржників на користь банків.

Як стало відомо, НБУ зненацька підтримав позичальника, який не бажає повертати валютний кредит. Цей прецедент може стати підставою для хвилі визнання недійсними валютних кредитів по всій Україні, вважають експерти.

В Апеляційному суді Дніпропетровської області представник НБУ підтвердив, що для видачі валютного кредиту "УкрСиббанк" повинен був отримати індивідуальну ліцензію. На думку юристів, цей прецедент стане приводом для перегляду сотень тисяч рішень судів про вилучення майна боржників на користь банків. Про це повідомляє "Коммерсант-Україна".

У розпорядженні "Комерсанта" виявилося визначення Апеляційного суду Дніпропетровської області № 22ц-4053 від 23 червня, що підтверджує незаконність видачі "УкрСиббанком" споживчого кредиту у валюті без індивідуальної валютної ліцензії. Суд відмовив "УкрСиббанку" у скасуванні аналогічного рішення Нікопольського міського районного суду Дніпропетровської області від 24 лютого, який визнав недійсним кредит, виданий позичальнику для купівлі квартири і заставу за нього.

Це не перший випадок, коли суд не визнає достатнім наявність у банку генеральної ліцензії на видачу валютних кредитів. Клієнти, які не бажають платити за кредитами, стали вказувати на відсутність індивідуальної ліцензії у банків після того, як кілька донецьких судів визнали гривню єдиним законним засобом платежу на території України. За інформацією НБУ, зараз валютні кредити оскаржуються в "тисячах позовів". Нацбанк розіслав банкам листа, в яких пояснив, що генеральна ліцензія дозволяє кредитувати у валюті без обмежень. Однак у Дніпропетровську якийсь представник НБУ, який був залучений у якості третьої особи, висловив протилежну думку. Як йдеться у визначенні № 22ц-4053, в суді він заявив, що відповідно до декрету Кабінету міністрів "Про систему валютного регулювання і валютний контроль" № 15-93 для кредитування в іноземній валюті на території України необхідна індивідуальна ліцензія Нацбанку.

У Нацбанку здивувалися такому визначенню. "Не може бути! Ми перевіримо, хто був там у суді", - обурився директор юридичного департаменту регулятора Віктор Новіков. За його словами, НБУ продовжує наполягати на тому, що генеральна ліцензія дозволяє банкам видавати валютні позики. "Цю позицію підтвердив і Вищий (господарський - ред.) Суд", - заявив чиновник. У той же час, вищий госпсуд (ВГС) в кінці минулого року, вивчаючи позов ТОВ "Централь" до ВТБ Банку, вирішив повернути справу до першої інстанції, так як до розгляду не був притягнутий Нацбанк. А в квітні ВГС повернув справу про кредит "Райффайзен Банк Аваль" компанії "Кристал" у першу інстанцію з іншої причини - через нерозгляд питання про відсутність індивідуальної ліцензії.

На думку юристів, рішенням Дніпропетровського суду зможуть скористатися й інші позичальники. Керуючий партнер юридичної компанії "Ольга Демченко і партнери" Ростислав Кравець пояснює, що ст. 61 Господарсько-процесуального кодексу дозволяє не доводити факт, доведений судом іншим: "Коли в Нацбанку щось говорять, це висловлюється особиста думка. Листи теж не є нормативними документами, а інформація в рішенні суду - це встановлений юридичний факт, підтверджений повноважним представником Нацбанку. З цим рішенням юрист може прийти на будь-яке засідання суду і апелювати до встановленого факту ".

Експерти відзначають можливість нової масштабної хвилі позовів до банків. "Складається поганий прецедент. Я вважаю, що це судова помилка", - говорить партнер DLA Piper Олександр Курдидик. "Суди будуть переглядати раніше винесені рішення за нововиявленими обставинами, - підкреслює пан Кравець. - Це буде зроблено в першу чергу з відкриття виконавчих проваджень по стягненню квартир, машин. Якщо до цих пір були тисячі позовів, то будуть сотні тисяч". Партнер Ernst & Young Хорхе Інтріаго впевнений, що причиною багатьох позовів є неплатоспроможність клієнтів після девальвації гривні: "Вони, очевидно, зацікавлені в тому, щоб виплачувати тіло кредиту за курсом на момент укладання договору (4,5-5 гривні за долар), а не на поточну дату (7,9 гривні за долар) ". На думку банкірів, проте, ситуація не настільки драматична.

Читайте також:

В Україні зростає кількість проблемних кредитів

Українці стали брати кредитів в гривнях більше, ніж в доларах

Янукович доручив НБУ забезпечити дешеві кредити

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: