Українці перестали купувати долари

Загострення дефіциту долара і обвалу гривні під час виборів не відбулося. Експерти кажуть, що в українців немає грошей, щоб скуповувати валюту.

Нацбанк заявив, що, попри виборчу кампанію, в січні не сталося дестабілізації валютного ринку і загострення дефіциту долара, як це було в попередні виборчі періоди - фізособи купили лише 1,5 млрд доларів.

Банкіри говорять, що причиною низького попиту на валюту стала відсутність грошей в населення.

При цьому експерти вважають, що гривня зміцнюватиметься і далі.

В п'ятницю НБУ повідомив, що в січні, на відміну від попередніх років, напруженість виборчого періоду не стала причиною істотного загострення валютних дефіцитів на ринку.

Не дивлячись на зростання курсу готівкового долара США з 7,97/8,05 грн/дол. до 8,03/8,10 грн/дол., населення купило в банків валюти на 1,55 млрд доларів. Це не лише менше, ніж в листопаді-грудні минулого року - 2,12-2,04 млрд доларів, але і в період попередніх виборчих кампаній: у травні 2008 року - 2,64 млрд доларів, у вересні 2007 року - 3 млрд доларів.

При цьому на фоні майже дворазового зниження обсягу операцій на міжбанківському ринку (до 8,44 млрд доларів) регулятор продав в 10 разів більше валюти, ніж в грудні, - 1,08 млрд дол. З них 780 млн доларів - НАК "Нафтогаз України" і 32,1 млн доларів - фізособам для виплати валютних кредитів.

Зниження дефіциту готівкової валюти майже на 90 млн доларів (у січні - 833,6 млн доларів) банкіри пояснюють відсутністю вільної гривні в населення і підприємств. "Хтось після свят переводив заощадження, що залишилися, у валюту, але тепер ця складова попиту практично вичерпана, оскільки гривні немає", - зазначив в.о. заступник голови правління банку "ТК Кредит" Максим Гриценко. На думку банкірів, ця причина буде основною найближчими місяцями. "Незабаром курс може впасти аж до 7,5 грн/дол.", - прогнозує Гриценко.

Експерти не виключають, що в найближчі тижні будуть спроби спекулянтів розгойдати курс, аби заробити на політичних побоюваннях населення. "З понеділка дивитимемося, як рахують голоси, і залежно від цього рухатиметься ринок", - підкреслив заступник голови правління одного з великих банків. "Звичайно, якщо збільшуватимуться очікування великої політичної нестабільності, то це може закінчитися для курсу дуже плачевно, але я сподіваюся, що цього не станеться", - зазначив директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко.

Довгострокові сценарії коливань курсу гривні у банкірів різні. На думку директора казначейства банку "Київ" Фелікса Інденбаума, новий уряд повинен буде розробити програму із підвищення конкурентоспроможності національного товаровиробника. "Аби зробити імпорт невигідним, можна одним стрибком ослабити гривню до 10 грн/дол. і поглянути, наскільки місцеве виробництво здатне відновити зростання, а потім шукати точку рівноваги", - вважає він. Проте інші банкіри сумніваються в здатності будь-якої влади почати реалізацію такої програми цього року і вважають, що гривня зміцнюватиметься аж до вересня. "Попит на валюту з'явиться лише з початком ділової активності", - говорить Гриценко.

Втім, цей попит зможуть погасити зовнішні інвестиції. "Ринки відкриваються, а досягнення політичної стабільності зробить можливим приплив в країну прямих і портфельних інвестицій", - упевнений Володимир Кравченко.

Читайте також:

S&P: до неминучого дефолту Україні ще далеко

Українська економіка вийде на докризовий рівень через 7 років

Експерт: через вибори гривня впаде

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: